Historia

Koniec japońskiej ekspansji

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 00:00
Była jedną z najważniejszych bitew na Pacyfiku w czasie II Wojny Światowej. Zakończyła się wielkim zwycięstwem Amerykanów.
Samoloty torpedowe TBD-1
Samoloty torpedowe TBD-1Foto: wikipedia

7 czerwca mija 70. rocznica zakończenia lotniczo - morskiej bitwy o Midway. Japoński atak, podobnie jak wcześniejszy na Pearl Harbor, miał na celu wyeliminowanie USA jako strategicznej siły na Pacyfiku i zapewnienie Japonii wolnej ręki w ustanawianiu sfery japońskich wpływów.

Bitwa o Midway trwała 4 dni. Toczyły ją do 7 czerwca 1942 roku okręty i samoloty japońskie i amerykańskie. Bitwa traktowana jest umownie za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku, ponieważ inicjatywa działań militarnych przeszła na stronę amerykańską.
Dwie wysepki atolu Midway, leżące praktycznie pośrodku Pacyfiku, zaledwie 4 tysiące kilometrów od Tokio, stanowiły doskonały punkt zaopatrzeniowy dla amerykańskiej floty działającej na rozległych przestrzeniach oceanu. Japońska inwazja na Midway miała uniemożliwić Amerykanom dokonywanie nalotów na wyspy Japonii. Celem Japończyków było też wywabienie z Hawajów amerykańskiej Floty Pacyfiku i rozbicie jej w bezpośrednim starciu.

Siły, którymi Amerykanie dysponowali do obrony swojej bazy były skromniejsze niż flota japońska. Mieli mniej lotniskowców, a ich dobrze uzbrojone myśliwce były mniej zwrotne niż pozbawione opancerzenia, lekkie samoloty japońskie.

Bitwa o Midway była pierwszą porażką floty japońskiej od 350 lat. Japończycy stracili w niej trzon swych sił czyli 4 lotniskowce, krążownik, ponad 250 samolotów z załogami oraz 3 tysiące ludzi na pokładach okrętów. Straty amerykańskie zamknęły się w jednym lotniskowcu, jednym niszczycielu, 150 samolotach i 300 ludziach. Katastrofalna klęska w bitwie o Midway załamała japońską strategię wojny na Pacyfiku. Japończycy do końca wojny nie odzyskali inicjatywy w tym rejonie. Klęska była tak wielka, że postanowiono ją utajnić przed społeczeństwem.

Czytaj także

66. rocznica zrzucenia bomby na Hiroshimę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 08:20
W Parku Pokoju w Hiroshimie uderzono w dzwon i wypuszczono gołębice. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele ponad 60 krajów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To na nim prezydent USA kąpał się w wannie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 10:29
Statek, na którego pokładzie prezydent Franklin D. Roosevelt udał się na spotkanie ze Stalinem i Churchillem w Teheranie, będzie na stałe zacumowany w porcie w Los Angeles jako pływające muzeum.
rozwiń zwiń