X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Koniec japońskiej ekspansji

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 00:00
Była jedną z najważniejszych bitew na Pacyfiku w czasie II Wojny Światowej. Zakończyła się wielkim zwycięstwem Amerykanów.
Samoloty torpedowe TBD-1
Samoloty torpedowe TBD-1Foto: wikipedia

7 czerwca mija 70. rocznica zakończenia lotniczo - morskiej bitwy o Midway. Japoński atak, podobnie jak wcześniejszy na Pearl Harbor, miał na celu wyeliminowanie USA jako strategicznej siły na Pacyfiku i zapewnienie Japonii wolnej ręki w ustanawianiu sfery japońskich wpływów.

Bitwa o Midway trwała 4 dni. Toczyły ją do 7 czerwca 1942 roku okręty i samoloty japońskie i amerykańskie. Bitwa traktowana jest umownie za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku, ponieważ inicjatywa działań militarnych przeszła na stronę amerykańską.
Dwie wysepki atolu Midway, leżące praktycznie pośrodku Pacyfiku, zaledwie 4 tysiące kilometrów od Tokio, stanowiły doskonały punkt zaopatrzeniowy dla amerykańskiej floty działającej na rozległych przestrzeniach oceanu. Japońska inwazja na Midway miała uniemożliwić Amerykanom dokonywanie nalotów na wyspy Japonii. Celem Japończyków było też wywabienie z Hawajów amerykańskiej Floty Pacyfiku i rozbicie jej w bezpośrednim starciu.

Siły, którymi Amerykanie dysponowali do obrony swojej bazy były skromniejsze niż flota japońska. Mieli mniej lotniskowców, a ich dobrze uzbrojone myśliwce były mniej zwrotne niż pozbawione opancerzenia, lekkie samoloty japońskie.

Bitwa o Midway była pierwszą porażką floty japońskiej od 350 lat. Japończycy stracili w niej trzon swych sił czyli 4 lotniskowce, krążownik, ponad 250 samolotów z załogami oraz 3 tysiące ludzi na pokładach okrętów. Straty amerykańskie zamknęły się w jednym lotniskowcu, jednym niszczycielu, 150 samolotach i 300 ludziach. Katastrofalna klęska w bitwie o Midway załamała japońską strategię wojny na Pacyfiku. Japończycy do końca wojny nie odzyskali inicjatywy w tym rejonie. Klęska była tak wielka, że postanowiono ją utajnić przed społeczeństwem.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

66. rocznica zrzucenia bomby na Hiroshimę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 08:20
W Parku Pokoju w Hiroshimie uderzono w dzwon i wypuszczono gołębice. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele ponad 60 krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pearl Harbor - tego dnia zginęło 2400 Amerykanów...

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 05:55
O świcie 7 grudnia 1941 roku do ataku na amerykańską bazę Pearl Harbor ruszyło 6 lotniskowców z 360 samolotami oraz 2 pancerniki, 9 niszczycieli i 10 okrętów podwodnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To na nim prezydent USA kąpał się w wannie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 10:29
Statek, na którego pokładzie prezydent Franklin D. Roosevelt udał się na spotkanie ze Stalinem i Churchillem w Teheranie, będzie na stałe zacumowany w porcie w Los Angeles jako pływające muzeum.
rozwiń zwiń