Historia

Frantic 7

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2008 15:06
Jak wyglądała amerykańska pomoc dla Powstania Warszawskiego?
Audio

Tematem książki "Frantic 7: amerykańska pomoc dla Powstania Warszawskiego, relacje, dokumenty, wspomnienia". Jerzego Szcześniaka stała się historia amerykańskiej wyprawy lotniczej z 18 września 1944 roku, niosącej pomoc walczącej Warszawie.

Profesor Tomasz Gąsowski uważa, że wyprawa pod kryptonimem Frantic „zakończyła się częściowym sukcesem i jest przykładem Odyseji sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. Cała operacja odbyła się według planu i zakończyła pomyślnie w tym sensie, że lotnikom udało się powrócić do bazy, jednak ich wysiłek nie przyniósł spodziewanych efektów, ponieważ niemal całość zrzutu nie trafiła w ręce walczących powstańców.” Prof. Gąsowski zauważa również: „Powstańcy i ludzie którzy podjęli decyzję o podjęciu walki o Warszawę byli mocno przekonani, że w momencie wybuchu walki alianci zachodni w miarę szybko przystąpią do jej wsparcia, przede wszystkim drogą powietrzną. Myślano nawet o przerzuceniu do walczącej stolicy Polskiej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego. Tak się nie stało. Jednym z tego powodów, który utrudniał rzeczywiście podjęcie powietrznej ofensywy wsparcia, były trudności o charakterze militarno-logistycznym.”   

Książka została nominowana do nagrody im. Oskara Haleckiego „Książka Historyczna Roku”.

Rozmowa z prof. Tomaszem Gąsowskim, o książce Jerzego Szcześniaka „Frantic 7: amerykańska pomoc dla Powstania Warszawskiego, relacje, dokumenty, wspomnienia” („Poranek Dwójki” 29. sierpnia 2008, rozmawia Hanna Maria Giza)

(ab)


 

Czytaj także

Szare Szeregi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2008 15:30
W trakcie II wojny światowej polskie harcerstwo podjęło heroiczną służbę w obronie ojczyzny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiksowo o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2008 06:36
Magiczny płaszcz, biały Arab i bezdomne koty w najnowszym komiksie o Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdjęcia zrodzone z popiołów

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2008 09:13
Plenerowa wystawa „Miasto Feniksa - War*Saw Eyerything" łączy powstańczą Warszawę ze współczesną.
rozwiń zwiń