X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Dowódca NATO w Europie: mimo pandemii nie przerywamy operacji

17.04.2020 10:55
Mimo pandemii i zaangażowania sojuszniczych wojsk w jej zwalczanie NATO i Stany Zjednoczone nie przerywają misji i operacji, podtrzymują zdolności do odstraszania i obrony – zapewnił naczelny dowódca sojuszniczych sił w Europie (SACEUR) gen. Tod Wolters. Podkreślił także znaczenie przeciwdziałania dezinformacji.
Siły NATO
Siły NATOspecnaz/ Shutterstock

- Siły NATO zapewniają efektywne odstraszanie i obronę. Wciąż prowadzimy operacje, nasze wojska pozostają gotowe; sojusznicy wspierają się nawzajem, zwłaszcza w tych trudnych czasach próby; robimy to w ramach uzgodnień dwustronnych i w NATO - powiedział w telefonicznym briefingu Wolters, który stoi także na czele dowództwa amerykańskich wojsk w Europie (USEUCOM).

Podkreślił pomoc sojuszniczych wojsk cywilnej służbie zdrowia poszczególnych państw w walce z pandemią, m. in. przez udostępnienie transportu lotniczego odbywającego się na podstawie uproszczonych procedur, którym dostarcza się personel i sprzęt tam, gdzie są one najpotrzebniejsze. „Naprawdę uważam, że ta pandemia nas zbliżyła" – ocenił generał. Wskazał na przekazanie europejskim sojusznikom, sprzętu medycznego z amerykańskich zasobów.

- Te działania nie byłyby możliwe bez zaufania i koordynacji między sojusznikami i partnerami. To dowodzi, że Sojusz pozostaje gotowy i zdolny do wzajemnego wsparcia w tych trudnych czasach próby - powiedział Wolters.

Walka z dezinformacją w czasach pandemii

Podkreślał znaczenie przeciwstawiania się dezinformacji, wykorzystującej trwającą pandemię. - Jako wojskowi mamy obowiązek być prawdomówni i dokładni w tym, co mówimy i robimy, działać na czas. To część naszego demokratycznego systemu wartości. Transparentność ma obecnie kluczowe znaczenie. Neutralizacja dezinformacji i dostarczanie dokładnych faktów jest najważniejsze. Nasze partnerstwo i wzajemne zaufanie są niewzruszone i takie pozostaną, kiedy już będziemy mieli pandemię za sobą - powiedział.

Według Woltersa zwalczanie dezinformacji wymaga "systemu, który wykrywa fałsz i jest gotowy kontrować dezinformację prawdą i faktami". - Z drugiej strony dowódcy, żołnierze, personel wspierający, pracownicy cywilni, lekarze muszą istotę sojuszniczych działań i umieć formułować pozytywny przekaz - zaznaczył.

Rosja wykorzystuje pandemię

Przypomniał, że Rosja relacjonując działania wobec pandemii, umniejszała znaczenie pomocy udzielanej przez jedne kraje NATO drugim. - Co w sobie jest dezinformacją - dodał. - Widzieliśmy też przypadki, kiedy Rosja dostarczała sprzęt europejskim krajom, który potem okazywał się wadliwy - przypomniał.

Pytany, czy uważa rosyjską pomoc – udzieloną np. Włochom - za ryzyko, ponieważ transportom towarzyszy personel wojskowy, w tym wywiadowczy, zapewnił: "pozostajemy bardzo, bardzo czujni w NATO, jeśli chodzi o te transakcje i będziemy je uważnie obserwować".

Kwestie ostatnich incydentów z udziałem Rosjan

Odniósł się także do incydentu nad Morzem Śródziemnym, gdy rosyjski Su-35 wykonywał manewry niebezpiecznie blisko amerykańskiego samolotu morskiego P-8 Poseidon, wprawiając go w turbulencje. Pytany, czy świadczy to o możliwości wykorzystywania przez Rosję obecnej sytuacji do zakłócania działań Sojuszu, odparł: "To z pewnością było niefortunne. Widziałem nagranie, mój wniosek w tej chwili jest taki, że prawdopodobnie bliżej było tu do braku profesjonalizmu niż zamierzonego działania". Dodał, że w sprawie trwa dochodzenie.

Generał przyznał, że pandemia – przez konieczność modyfikacji lub rezygnacji z niektórych ćwiczeń - spowodowała straty szkoleniowe. Zapewnił zarazem, że misje kluczowe z punktu widzenia obrony i odstraszania są prowadzone bez zakłóceń.

Według Woltersa "straty z perspektywy szkoleniowej najlepiej pokazuje modyfikacja ćwiczenia Defender-Europe 20", które miało być największym przerzutem sił z USA do Europy od ponad ćwierćwiecza, a udział miało wziąć 18 państw. - Ale każdego dnia szukamy możliwości, by tych 5,7 – 6,2 tys. amerykańskich żołnierzy, których mamy w Europie, przeprowadziło jak najwięcej z zaplanowanych szkoleń. Czy przeprowadzimy je wszystkie? Nie, ale próbujemy wycisnąć z każdej sekundy każdego dnia jak najwięcej, by mieć pewność, że każdy z żołnierzy maksymalnie skorzystał ze swojego szkolenia - powiedział.

Istotne misje kontynuowane

Podkreślił, że istotne dla NATO i USA misje – stałe grupy morskie, nadzór nad przestrzenią powietrzna, wzmocniona wysunięta obecność grup batalionowych w krajach bałtyckich i Polsce, operacja KFOR i amerykańska misja Resolute Support - są kontynuowane. - Utrzymaliśmy wszystkie operacje, a w przypadku ćwiczeń, które musieliśmy przełożyć lub odwołać szukamy sposobów, by jak najlepiej wykorzystać możliwości, które nam pozostały - powiedział SACEUR.

Zaznaczył, że plany ćwiczeń na bieżący rok są dostosowywane do sytuacji. Poinformował, że jak dotychczas trwają przygotowania do corocznego morskiego ćwiczenia Baltops, które ma się odbyć w czerwcu i lipcu w regionie Bałtyku.

Ciągłe ćwiczenia

- Sprawdzamy wszystkie aktywności, by zachować tak wiele jak to możliwe. Tam, gdzie uważamy to za możliwe, zważywszy wielkość, złożoność, miejsce i czas ćwiczenia, staramy się je dostosowywać. Będziemy stale dostosowywać zakres ćwiczeń, jak to robiliśmy przez ostatnich 70-80 dni. Jeśli będzie można przeprowadzić ćwiczenie w pełnej skali, postaramy się tak zrobić; jeśli nie, poszukamy możliwości przełożenia lub odwołania ćwiczenia, wszystko będzie zależało od wielkości, kosztów, lokalizacji - dodał.

Podkreślił, że także z przełożonych, zmodyfikowanych i odwołanych ćwiczeń należy wyciągnąć wnioski, w tym celu zostanie zorganizowana konferencja dowódców.  - Znowu, celem ćwiczeń jest poprawa naszych zdolności do odstraszania i obrony - powiedział generał.

Zapewnił, że Sojusz koncentruje się na utrzymaniu swoich zdolności, także we wschodniej Europie w pobliżu Ukrainy, a pandemia i związane z nią specyficzne zadania nie odbiją się na zdolnościach wojskowych. - Pozostajemy skupieni na zapewnieniu naszych zdolności do adekwatnego odstraszania i do obrony w Europie. Martwimy się oczywiście zdrowiem wszystkich obywateli, których przysięgaliśmy bronić. Robiąc to, chcemy zapewnić, że jako NATO zachowamy naszą zdolność do odstraszania i obrony - zapewnił. Dodał, że jak najskuteczniejszemu wykorzystaniu potencjału NATO w powstrzymywaniu epidemii będzie służyć narada w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE).


PAP/dad

Złagodzenie obostrzeń związanych z koronawirusem od poniedziałku

16.04.2020 21:20
Od 20 kwietnia zostaną otwarte lasy i parki, a także złagodzone zostaną zasady w handlu

Białoruś: Związek Polaków i inne polskie organizacje wspierają walkę z koronawirusem

17.04.2020 08:30
Polskie organizacje działające na Białorusi wspierają walkę z koronawirusem. Biorą udział w akcji szycia maseczek ochronnych.

Polski fotograf laureatem konkursu World Press Photo

17.04.2020 10:01
Polski fotograf Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku w konkursie World Press Photo 2020 za zdjęcie "Przebudzenie" ukazujące nastoletnią Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji. Za Zdjęcie Roku uznano pracę Japończyka Yasuyoshi Chiby z demonstracji w Sudanie.