Redakcja Polska

Białoruś: Związek Polaków i inne polskie organizacje wspierają walkę z koronawirusem

17.04.2020 08:30
Polskie organizacje działające na Białorusi wspierają walkę z koronawirusem. Biorą udział w akcji szycia maseczek ochronnych.
Audio
  • Andżelika Borys powiedziała, że w przyszłym tygodniu ma być gotowa kolejna partia masek przygotowanych przez Związek Polaków (IAR)
Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys w towarzystwie współpracowników
Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys w towarzystwie współpracowników Źródło: Twitter/Andżelika Borys @AngelikaBorys

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys w towarzystwie współpracowników przekazała szpitalowi pogotowia ratunkowego w Grodnie ponad 2 tysiące masek. Zostały one uszyte przez członków Związku przy wsparciu polskiego Konsulatu Generalnego. W przyszłym tygodniu ma być gotowa kolejna partia masek przygotowanych przez Związek Polaków.

Również działająca w Mińsku polska organizacja "Poloniczka" rozpoczęła szycie masek. Swietłana Zamotina, prezes tej organizacji powiedziała Polskiemu Radiu, że to inicjatywa spontaniczna. "U nas na Białorusi jest bardzo mało tych masek. A jeśli pojawiają się w sprzedaży, to ludzie wykupują. Materiał do szycia mieliśmy własny. Już 70 masek przekazaliśmy do szpitala numer 6 w Mińsku. Dostaliśmy podziękowanie" - powiedziała pani prezes.

Na Białorusi w ramach akcji wspierania służby zdrowia maski ochronne szyją zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i niewielkie firmy czy zwykli ludzie.


IAR/dad

MSZ: Polska wyśle do Hiszpanii 20 tys. litrów płynu do dezynfekcji

16.04.2020 14:00
20 tys. litrów płynów do dezynfekcji Trisept Complex zostanie wysłanych z Polski do Hiszpanii; transport drogą lądową wyruszy jeszcze w czwartek - poinformował w komunikacie polski resort dyplomacji. Płyn wyprodukowała Polfa Tarchomin.

Ukraina: przeprowadzono wymianę więźniów w Donbasie

16.04.2020 15:16
W Donbasie, na wschodzie Ukrainy, odbyła się w czwartek wymiana więźniów między stroną rządową a prorosyjskimi separatystami. 20 obywateli Ukrainy przetrzymywanych na terenach, które nie są kontrolowane przez Kijów wymieniono na 14 osób - poinformował wicepremier Ołeksij Reznikow.

Akcja "Polskie szwalnie". Prezydent: rodzime firmy dostarczą miliony maseczek

16.04.2020 16:12
- W akcję "Polskie szwalnie" włączyły się polskie firmy, głównie odzieżowe, które produkują maseczki. Będą one dostarczane w milionach sztuk, nie tylko na polski rynek - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Złagodzenie obostrzeń związanych z koronawirusem od poniedziałku

16.04.2020 21:20
Od 20 kwietnia zostaną otwarte lasy i parki, a także złagodzone zostaną zasady w handlu