Redakcja Polska

Rozpoczął się szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow

31.10.2021 14:28
Przewodniczący COP26 Alok Sharma podkreślił na rozpoczynającym się w Glasgow szczycie klimatycznym COP26, że kurczą się możliwości utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia w stosunku do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. Taki cel klimatyczny ustaliły kilka lat temu niemal wszystkie państwa świata, których przedstawiciele biorą udział w konferencji ONZ w Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Papież wezwał do modlitw za powodzenie rozpoczynającego się w Glasgow szczytu klimatycznego COP26. Materiał Piotra Kowalczuka (IAR)
Pasażerowie wsiadają do specjalnego Pociągu klimatycznego w  Amsterdamie. Pociąg kursuje z Amsterdamu, przez Rotterdam i Brukselę, do Londynu, skąd pasażerowie pojadą kolejnym pociągiem do Glasgow na coroczną Konferencję Klimatyczną COP
Pasażerowie wsiadają do specjalnego „Pociągu klimatycznego” w Amsterdamie. Pociąg kursuje z Amsterdamu, przez Rotterdam i Brukselę, do Londynu, skąd pasażerowie pojadą kolejnym pociągiem do Glasgow na coroczną Konferencję Klimatyczną COP Fot.: PAP/ONZ PAP/EPA/REMKO DE WAAL

Wydarzenie rozpoczęło się minutą ciszy upamiętniającą ofiary pandemii koronawirusa. Następnie delegaci z niemal 200 krajów zatwierdzili prezydenta COP26 - został nim członek brytyjskiej Partii Konserwatywnej Alok Sharma. W ten sposób delegacja chilijska przekazała prezydencję Wielkiej Brytanii, która będzie przewodniczyła tegorocznym obradom. Współorganizatorem konferencji są Włosi.

Alok Sharma przypomniał, że ze względu na pandemię szczyt w Glasgow przesunięto o rok. - Podczas tego roku zmiana klimatu nie wzięła sobie wolnego - podkreślił. W tym kontekście przytoczył raport IPCC z sierpnia, który - jak stwierdził - był "sygnałem alarmowym dla nas wszystkich". - Ten raport przyjęty przez 195 państw stwierdza wyraźnie, że działalność człowieka zdecydowanie jest przyczyną globalnego ocieplenia. I wiemy, że zamyka się możliwość utrzymania wzrostu średniej temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza - tłumaczył Sharma.

W COP26 uczestniczą państwa, które sześć lat temu podpisały porozumienie paryskie. Kraje zobowiązały się wówczas do podjęcia działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia. Cel to utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie niższym niż dwa stopnie Celsjusza - a w razie możliwości półtora stopnia - w stosunku do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. O tym zobowiązaniu przypomniał w przemówieniu Alok Sharma. - Szybko zmieniający się klimat jest alarmem dla ludzkości, by przyspieszyć adaptację, zająć się mechanizmem strat i szkód, oraz by działać natychmiast, utrzymać poziom 1,5 stopnia. I wiemy, że ten COP jest nasza ostatnią najlepszą nadzieją na to - wskazał.

W niedzielę delegaci zajmują się sprawami organizacyjnymi, a jutro odbędzie się oficjalne otwarcie szczytu. Wezmą w nim udział głowy państw i szefowie rządów z całego świata, w tym premier Mateusz Morawiecki.

Konferencja klimatyczna potrwa do 12 listopada.

IAR/dad

Zaduszkowe kwestowanie na Starych Powązkach

31.10.2021 10:30
Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa po raz 47. zbiera pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków na warszawskiej nekropolii.

W Wilnie zebrano ponad 10 tysięcy zniczy, które zapłoną w poniedziałek na Rossie

31.10.2021 10:53
W Wilnie zebrano ponad 10 tysięcy zniczy, które zapłoną w poniedziałek na Rossie. Wyniki zbiórki lampek, które zostaną zapalone na zabytkowych wileńskich nekropoliach, ogłosił Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. W Wilnie groby bliskich lub znanych osób można odnaleźć za pomocą internetowego rejestru cmentarzy.

Znicze na mogiłach polskich ofiar NKWD w Kutaisi w Gruzji

31.10.2021 12:22
Polscy dyplomaci w tych odwiedzają w Gruzji miejsca pochówku Polaków, w tym ofiar NKWD. Zapalili już znicze między innymi w mieście Kutaisi na domniemanych mogiłach Polaków z Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny, którzy zginęli w latach 1945-47 w miejscowym łagrze.