Redakcja Polska

Zaduszkowe kwestowanie na Starych Powązkach

31.10.2021 10:30
Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa po raz 47. zbiera pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków na warszawskiej nekropolii.
Audio
Jerzy Kisielewski w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Jerzy Kisielewski w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyEwa Plisiecka/PRdZ

Tegoroczna zbiórka przeprowadzana jest tradycyjnie w dniach 30-31 października i 1 listopada. W ubiegłym roku z powodu pandemii kwesta odbyła się w internecie.

Podczas tegorocznego kwestowania zbierane będą podpisy popierające wpis „zaduszkowego kwestowania na Starych Powązkach” na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista taka prowadzona jest w oparciu o postanowienia Konwencji UNESCO z 2003 r.

Lista artystów, biorących udział w zbiórce na Powązkach, jest tradycyjnie długa. Pieniądze zbierać będzie ok. 200 aktorów scen warszawskich – wśród nich Ewa Wiśniewska, Anna Nehrebecka, Anna Seniuk, Jan Englert, Magdalena Zawadzka, Daniel Olbrychski i Kazimierz Kaczor - a także dziennikarze, publicyści, muzycy i władze Warszawy. W tym roku obiecali kwestować m.in. uczestnicy pierwszej zbiórki w 1975 r. Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz.   

Pierwsza kwesta na rzecz Powązek odbyła się 1 listopada 1975 r. Zorganizował ją powstały rok wcześniej Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. Idea zbiórki na rzecz renowacji zabytków Powązek zyskała popularność i była kontynuowana również po śmierci założyciela Komitetu, pisarza i krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa. W 2014 r. Stare Powązki na mocy decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego uznano za pomnik historii.

Z Jerzym Kisielewskim, wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami  rozmawia Ewa Plisiecka.

 

"Przywracamy pamięć o tych co odeszli". Kwesty na Powązkach na rzecz lwowskich nekropolii

29.10.2021 13:48
W pierwszych dniach listopada wolontariusze Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich kwestują na Powązkach na rzecz lwowskich cmentarzy: Łyczakowskiego i Janowskiego. Apelują o zaangażowanie się ich akcję, mającą na celu ratowanie zabytkowych grobów Polaków na Kresach.

Rozpoczęła się trzydniowa 47. Kwesta Powązkowska. Można wziąć w niej udział wirtualnie

30.10.2021 10:39
Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie rozpoczęła się trzydniowa 47. Kwesta Powązkowska. Zbiórka pieniędzy, której celem jest ratowanie zabytkowych nagrobków, odbywa się po raz drugi także w internecie.

Polacy sprzątają w Kijowie groby rodaków

30.10.2021 14:04
Przedstawiciele mniejszości polskiej i dyplomaci spotkali się na cmentarzu Bajkowa, aby uporządkować mogiły przed zbliżającą się uroczystością Wszystkich świętych.