Redakcja Polska

"Presja na Mińsk musi być kontynuowana". Paweł Jabłoński o kryzysie na granicy

27.11.2021 10:08
- Temat bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej w zakresie powstrzymywania migracji będzie kontynuowany, bo to w tej chwili najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o globalne bezpieczeństwo - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Paweł Jabłoński
Paweł JabłońskiMSZ_RP/Twitter

Dziennikarze pytali wiceszefa polskiej dyplomacji jak obecnie wygląda sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i czy można mówić o pewnym jej uspokojeniu.

- Z pewnością możemy powiedzieć, że pojawiają się pierwsze sygnały, że został zatrzymany, a przynajmniej znacząco ograniczony ruch nowych migrantów na Białoruś. Natomiast ludzie, którzy zostali tam sprowadzeni, w dalszym ciągu w ogromnej części tam pozostają - zwrócił uwagę wiceszef polskiej dyplomacji.

Zaznaczył, że pierwsze loty powrotne to "dopiero bardzo wstępny krok" do rozwiązania kryzysu.

Jabłoński: presja musi być kontynuowana

- Te naciski i presja (na białoruski reżim), która ma miejsce od wielu tygodni musi być kontynuowana, bo do rozwiązania kryzysu jest jeszcze niestety daleko. Kontynuujemy pracę, żeby tę presję międzynarodową na Łukaszenkę wywierać i mamy nadzieję, że ona okaże się skuteczna - powiedział Jabłoński.

Przekazał, że w kolejnym tygodniu odbędą się następne rozmowy przedstawicieli polskiego rządu, w tym resortu spraw zagranicznych, także kanałami dyplomatycznymi.

- MSZ będzie rozmawiać z państwami w regionie, w niedzielę wieczorem rozpoczyna się konferencja Unii dla Śródziemnomorza. W niedzielę i poniedziałek wszystkie państwa regionu całego Morza Śródziemnego, ale w ogromnym stopniu też państwa bliskowschodnie będą rozmawiać także o tym, jak wspólnie powstrzymywać nielegalną migrację - powiedział Jabłoński.

Przekazał, że osobiście udaje się na tę konferencję.

Wizyta prezydenta w Katarze

Jabłoński przypomniał, że w przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Katarze, gdzie - jak powiedział wiceszef MSZ - będzie kontynuowany temat bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej w zakresie powstrzymywania migracji.

- Cały czas rozmawiamy zarówno z partnerami i na Bliskim Wschodzie, i w UE, żeby ten temat był w dalszym ciągu tematem numer jeden, bo on jest rzeczywiście w tej chwili najważniejszym temat, jeśli chodzi o globalne bezpieczeństwo - podkreślił Jabłoński.

Rozmowy premiera

Premier Morawiecki w ostatnich dniach spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji.

W środę premier w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; po południu spotkał się z premierem Słowenii Janezem Janszą. Morawiecki w czwartek złożył wizytę w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza. W piątek Morawiecki rozmawiał w Londynie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.

Kryzys na granicy

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.


IAR/PAP/dad

Spotkanie premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Wiceszef MSZ podał główne tematy rozmów

26.11.2021 07:53
Piotr Wawrzyk wśród tematów rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z jego brytyjskim odpowiednikiem Borisem Johnsonem w Londynie wymienił wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej oraz na granicy ukraińsko-rosyjskiej w kontekście agresywnej polityki Moskwy i Mińska.