Redakcja Polska

Rozmowa szefów dyplomacji USA i Rosji. Amerykańskie obawy o ponowną agresję na Ukrainę

12.02.2022 15:59
Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w sobotę z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, by omówić poważne obawy strony amerykańskiej, że Rosja może rozważać przeprowadzenie w najbliższych dniach dalszej agresji na Ukrainę - przekazał Departament Stanu.
Audio
  • Stany Zjednoczone obawiają się napaści Rosji na Ukrainę - miał oświadczyć amerykański sekretarz stanu Antony Blinken w rozmowie telefonicznej z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. Rosyjski minister kolejny raz zapewnił, że Moskwa nie zamierza na nikogo napadać. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Szef dyplomacji USA Antony Blinken
Szef dyplomacji USA Antony Blinken IAN LANGSDON / POOL

Blinken zaznaczył, że dyplomatyczna droga uregulowania konfliktu "wciąż pozostaje otwarta, ale warunkiem jest podjęcie i przeprowadzenie przez Rosję deeskalacji oraz chęć dialogu" - przekazał resort w komunikacie.

Szef amerykańskiej dyplomacji powtórzył, że gdyby Moskwa zdecydowała się na dalsza agresję na Ukrainę, spotka się to ze stanowczą, silną i zjednoczoną reakcją wspólnoty transatlantyckiej.

Ławrow o "propagandowej wizjii agresji"

- Szerzenie przez kraje zachodnie propagandowej wizji agresji Rosji wobec Ukrainy tylko zachęca władze tej ostatniej do sabotowania porozumień mińskich, a także do podejmowania zgubnych w skutkach prób siłowego rozwiązania problemu Donbasu - przekazał Blinkenowi Ławrow według komunikatu rosyjskiego MSZ.

Szef dyplomacji Rosji zaznaczył, że zachodnia reakcja na kluczowe propozycje, które "powinny lec u podstaw rosyjsko-amerykańskiego porozumienia dotyczącego gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji - z klauzulą o nierozszerzaniu Sojuszu Północnoatlantyckiego i nierozmieszczaniu bojowych systemów rakietowych w pobliżu rosyjskich rubieży" - świadczy o zignorowaniu tych postulatów.

Wybiórcześć w ocenie bezpieczeństwa

Ławrow powiedział swemu amerykańskiemu odpowiednikowi, że bezpieczeństwo euroatlantyckie należy traktować jako "niepodzielną całość, w całej jej złożoności", a nie wybiórczo - relacjonuje TASS.

Rozmowa szefów dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych odbyła się z inicjatywy amerykańskiego sekretarza stanu, który przebywa z oficjalną wizyta na Fidżi - podkreślają media w Rosji. Wpisuje się ona w ciąg inicjatyw podejmowanych przez Waszyngton na rzecz zmniejszenia skali zagrożenia rosyjską inwazją.

Rozmowa Biden - Putin

Również w sobotę o zamiarach Rosji względem Ukrainy, u granic której dyslokowano ponad 100 tys. rosyjskich wojskowych, będą rozmawiać przywódcy USA i Rosji - Joe Biden i Władimir Putin.

Informację o zaplanowanej rozmowie Putin-Biden potwierdzili w piątek dygnitarze z obu krajów. Prezydent USA ma prowadzić rozmowę z prezydenckiego ośrodka w Camp David w stanie Maryland, dokąd wyjechał z Białego Domu w piątek po południu.
Będzie to pierwsza bezpośrednia rozmowa między przywódcami obu państw od 30 grudnia. Tematem rozmowy będzie wywołany rosyjską aktywnością militarną i wywiadowczą kryzys ukraiński.

Blinken uczestniczy na Fidżi w spotkaniu przywódców państw regionu poświęcone strategii powstrzymania ekspansji gospodarczej i politycznej Chin.

Widmo konfliktu. Ukraińskie władze apelują o spokój

12.02.2022 11:54
Ukraińskie władze apelują do swoich obywateli o spokój. Tymczasem w związku z rosyjskim zagrożeniem kolejne kraje rekomendują swoim obywatelom opuszczenie Ukrainy.

"Jesteśmy gotowi na przyjęcie w każdej chwili". Szef MON o dodatkowych żołnierzach USA w Polsce

12.02.2022 13:49
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził, że do Polski przylecą trzy tysiące dodatkowych żołnierzy amerykańskich.