Redakcja Polska

Agresja Rosji. Ambasador USA Mark Brzezinski: Polska jest bezpieczna

02.03.2022 15:35
Polska jest bezpieczna, USA i NATO będą broniły każdej piędzi NATO-wskiej ziemi - mówił w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski po spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Mamy pełną synchronizację, to najlepsza rzecz jaką widziałem od wielu miesięcy - dodał .
Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w RP Mark Brzezinski podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek
Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w RP Mark Brzezinski podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Marszałek Sejmu Elżbietą WitekPAP/Tomasz Gzell

Mark Brzezinski podkreślił, że spotkanie z marszałek Sejmu było bardzo udane, rozmowa dotyczyła bieżącej sytuacji. - Najważniejsza informacja, która w trakcie tego spotkania wybrzmiała to jest to, że Polska jest bezpieczna, Polska jest zabezpieczona. W podobnym tonie wypowiadał się dzisiaj prezydent Joe Biden w trakcie orędzia o stanie państwa, gdzie powiedział, że zarówno Stany Zjednoczone jak i NATO będą broniły każdej piędzi NATO-wskiej ziemi - zaznaczył ambasador.

Jak dodał, stoimy też w obliczu wielkiej katastrofy humanitarnej wywołanej przez prezydenta Rosji Władimira Putina. - W tej sytuacji Polska i Polacy wykazują ogromną ofiarność i gościnność - podkreślił. - Polacy pokazują światu czym jest gościnność; jako Amerykanin polskiego pochodzenia jestem z nich dumny, jestem wdzięczny. Myślę, że mój śp. ojciec Zbigniew Brzeziński spogląda na nas i współczując Ukraińcom, uśmiecha się ciesząc się z tego, co liderzy, bohaterowie czynią próbując pomóc Ukrainie. Jesteśmy z was dumni, jesteśmy z wami - powiedział.

Według ambasadora, także współpraca między administracją prezydenta Andrzeja Dudy, a administrację prezydenta USA Joe Bidena, także w sferze współpracy wojskowej jest bardzo dobra. - Nie widziałem dotychczas takiej synchronizacji jaką widzę teraz - ocenił Brzezinski. Jak dodał, ma też na myśli współpracę Amerykanów z szefem MSZ Zbigniewem Rauem oraz z szefem BBN Pawłem Solochem. - Mamy pełną synchronizację. Muszę powiedzieć, że jest to najlepsza rzecz jaką widziałem od wielu, wielu miesięcy - podkreślił.

Żołnierze USA w Polsce

Jak dodał, obecnie "około 10 tys. żołnierzy USA" jest rozmieszczonych w polskich bazach. - Nigdy bym nie pomyślał, że będę jeździł z armią amerykańską po Polsce i będę latał amerykańskim Black Hawkiem do Rzeszowa - mówił Brzezinski.

Pytany, czy możliwe jest spełnienie postulatu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by zamknąć przestrzeń powietrzną nad Ukrainą Brzezinski powiedział, że nie ma na ten temat informacji, ale - dodał - "wiele innych działań jest prowadzonych". Zwrócił uwagę, że USA na razie zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. "To z punktu widzenia gospodarczego jest dotkliwy cios dla Putina" - zaznaczył.

Ambasador USA zapewnił, że Amerykanie będą starać się skierować do Polski pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Jak wyjaśnił, temu m.in. służyło spotkanie z marszałek Sejmu, podczas którego poruszono kwestię finasowania takiej pomocy. - W USA rozmowa: "kto za to zapłaci?" już zaczyna się toczyć. Pojawia się bardzo dużo darczyńców po stronie amerykańskiej. Ten proces został uruchomiany - powiedział Brzezinski.

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego byłego prezydenta Jimmy'ego Cartera. Z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą. W ramach stypendium Fullbrighta napisał pracę "Walka o konstytucjonalizm w Polsce". Za działalność na rzecz Polski został w 2009 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Mark Brzezinski USA Ukraina

Prace przy budowie Baltic Pipe w Danii mogą zostać wznowione

02.03.2022 12:15
Prace przy budowie lądowych odcinków Baltic Pipe w Danii mogą zostać wznowione, duńska agencja ochrony środowiska wydała pozwolenie środowiskowego - poinformowali we wtorek operatorzy przesyłowi gazu Gaz-System i Energinet.

Joe Biden: sześć dni temu Władimir Putin chciał wstrząsnąć fundamentem wolnego świata, ale się przeliczył

02.03.2022 12:57
Sześć dni temu Władimir Putin chciał wstrząsnąć fundamentem wolnego świata, ale mocno się przeliczył - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden podczas swego pierwszego orędzia o stanie państwa. Zapowiedział, że Rosja zapłaci za agresję ogromną cenę. Podkreślił, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium państw NATO, jeśli siły Rosji "pójdą na zachód"

Poczta Polska oferuje uchodźcom z Ukrainy miejsca pracy

02.03.2022 14:57
Poczta Polska, włączając się w pomoc dla uchodźców ukraińskich, zaoferowała możliwość zatrudnienia osób uciekających z objętej wojną Ukrainy w strukturach poczty, transport osób, logistykę towarów i ponad 200 miejsc noclegowych - poinformował operator w środę.