Redakcja Polska

Szef ABW przekazał MSZ listę 45 rosyjskich szpiegów. Jest wniosek o wydalenie ich z Polski

23.03.2022 12:05
Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został pilnie wezwany ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew - przekazał Piotr Müller. Z kolei rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób - oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego. Szef ABW wnioskuje o ich wydalenie z terytorium Polski. 
Audio
  • Stanisław Żaryn powiedział, że ABW przekazała do resortu spraw zagranicznych listę 45 osób, które prowadziły działalność przeciwko Polsce. Materiał Sylwii Białek (IAR)
Stanisław Żaryn
Stanisław ŻarynPAP/Paweł Supernak

Rosyjski ambasador w Polsce Siergiej Andriejew został pilnie wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób - oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn

Zatrzymanie szpiegującego na rzecz Rosji Polaka 

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR. Pracując w warszawskim urzędzie miał przekazywać Rosji cenne operacyjnie dane. Sąd aresztował go na trzy miesiące. - Ta sprawa to jedynie element szerokich działań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która neutralizuje działalność wywiadowczą Federacji Rosyjskiej - powiedział podczas konferencji prasowej Żaryn.

Stanisław Żaryn poinformował, że "z rozpoznania ABW wynika, że służby rosyjskie są coraz bardziej ofensywne i agresywnie działają przeciwko Polsce". - W związku wypełnianiem swoich obowiązków ABW przygotowała listę zidentyfikowanych 45 osób pracujących w Polsce pod tzw. przykryciem dyplomatycznym. To są osoby, które funkcjonują w ramach statusu dyplomatycznego, ale de facto prowadzą działalność wywiadowczą przeciwko Polsce. Na tej liście, która została w ostatnim dniu przekazana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdują się funkcjonariusze służb specjalnych Federacji Rosyjskiej, ale także osoby z nimi współdziałające - podkreślił prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Wyjaśnił, że "są to ludzie prowadzący działalność wywiadowczą przeciwko Polsce, ale także przeciwko naszym partnerom". - Ludzie, którzy prowadzili działalność będącą działalnością związaną z realizacją zadań wywiadowczych przeciwko Polsce - dodał.

Żaryn poinformował także, że "szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazując taką listę do polskiego MSZ, wniósł jednocześnie o spowodowanie pilnego wydalenia tych osób z terenu RP". "Działalność związana z tymi osobami i działalność tych osób to nie tylko pogwałcenie polskiego prawa, ale również działalność, która jest sprzeczna z konwencją wiedeńską. Te osoby, które mają chociaż status dyplomatyczny, należy traktować jako osoby prowadzące działalność wywiadowczą w imieniu służb specjalnych Federacji Rosyjskiej" - podkreślił.

Czarny dym nad rosyjską ambasadą?

Tymczasem Open Source Intelligence Monitor udostępniło na Twitterze zdjęcie przedstawiające dym unoszący się z rosyjskiej ambasady w Warszawie. Autorzy wpisu informują, że według ich doniesień "krążą pogłoski, że rosyjscy dyplomaci palą dokumenty". "Dym wydobywa się z Ambasady Rosyjskiej w Warszawie, mówi się, że rosyjscy dyplomaci palą dokumenty, to samo robiono w Ambasadzie Rosyjskiej w stolicy Ukrainy, Kijowie, tuż przed inwazją 24 lutego" - czytamy na Twitterze.

"To samo zrobiono w ambasadzie rosyjskiej w stolicy Ukrainy w Kijowie tuż przed inwazją 24 lutego." - zauważa Open Source Intelligence Monitor.

"Nie oznacza to, że Rosjanie szykują się do inwazji na Polskę, ale może to być znak, że rosyjscy dyplomaci mogą z jakiegoś powodu szykować się do opuszczenia kraju." - ocenia redakcja .


IAR/PAP/Twitter/dad

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę amerykańskie firmy będą przenosić się z Rosji do Polski

23.03.2022 10:01
Stany Zjednoczone są świadome tego, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę część amerykańskich firm z siedzibą w Rosji będzie przenosiło się do Polski - przyznał przekazał minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Jak dodał, trzeba będzie w naszym kraju m.in. zapewnić im odpowiednią infrastrukturę. 

ABW zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz Rosji

23.03.2022 10:05
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu Służb Wywiadowczych Rosji. Pracując w warszawskim urzędzie miał przekazywać Rosji cenne operacyjnie dane. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

Ambasador Ukrainy w Niemczech krytykuje Berlin za brak odpowiedzi na prośbę o dostawy broni

23.03.2022 10:22
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skrytykował rząd niemiecki za brak odpowiedzi na ostatnie prośby Ukrainy o dostawy broni. "To bardzo frustrujące, że przez trzy tygodnie rząd niemiecki nie udzielił żadnej odpowiedzi na naszą listę pilnie potrzebnej broni defensywnej" - powiedział Melnyk gazecie "Bild".