Redakcja Polska

Boris Johnson z uznaniem o Polakach: składam wyrazy szacunku za wszystko, co robią dla wsparcia Ukrainy

08.04.2022 14:03
Premier Wielkiej Brytanii zapewniał na Twitterze o swoim szacunku dla Polaków za ich wsparcie dla napadniętej przez Rosję Ukrainy. "Wielka Brytania jest z Wami i podziela Waszą determinację, aby pomagać Ukrainie dyplomatycznie, politycznie, gospodarczo i wojskowo. Solidarność" - napisał.
Boris Johnson: składam wyraz szacunku Polakom za wszystko, co robią dla wsparcia Ukrainy
Boris Johnson: składam wyraz szacunku Polakom za wszystko, co robią dla wsparcia UkrainyPAP/EPA/Chris J. Ratcliffe / POOL

Wpisowi towarzyszy nagranie wideo z czwartkowego spotkania na Downing Street z prezydentem RP Andrzejem Dudą, w tym całe oświadczenie wygłoszone przez Johnsona przed ich rozmową w cztery oczy.


Brytyjski premier powiedział m.in., że Polacy i polski rząd wykonują "wspaniałą pracę", jeśli chodzi o zarządzanie kryzysem uchodźczym, a także, że przyjaźń między Polską a Wielką Brytanią sięga wielu dekad wstecz, ale "obecny kryzys zbliża nas jeszcze bardziej do siebie".

Spotkanie Duda-Johnson

W czwartek Boris Johnson spotkał się w Londynie z prezydentem Andrzejem Dudą. Londyn i Warszawa zapowiedziały stworzenie wspólnej komisji, która koordynowałaby na przykład dostawy broni na czy szkolenia ukraińskich żołnierzy.

Posłuchaj
00:40 Oświadczenie Andrzeja Dudy i Borisa Johnsona. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR).mp3 Oświadczenie Andrzeja Dudy i Borisa Johnsona. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 

Brytyjczycy przekażą też Polsce dodatkowe fundusze, które nasz kraj wykorzystać ma, by skuteczniej nieść pomoc humanitarną dla uchodźców. Komunikat mówi o "potrojeniu" pierwotnie planowanej sumy, do 30 milionów funtów. Część pieniędzy trafiła już do Polski.


PAP/IAR/dad

Jarosław Kaczyński: Rosja weszła na ścieżkę wojenną i trzeba na tej ścieżce ją zatrzymać

08.04.2022 11:38
Rosja weszła na ścieżkę wojenną i trzeba na tej ścieżce ją zatrzymać - powiedział w piątek wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że sankcje powinny być twarde, a Rosja powinna wiedzieć, że wojna będzie ją bardzo dużo kosztować.

Rosjanie masowo wywożą ukraińskie sieroty w głąb Rosji. "To drugi etap ludobójstwa"

08.04.2022 12:16
Rosjanie masowo wywożą ukraińskie sieroty do swojego kraju, a izba niższa rosyjskiego parlamentu Duma Państwowa pracuje nad ustawą mającą ułatwić procedurę adopcji dzieci z Ukrainy przez Rosjan - poinformowało w piątek na Twitterze ukraińskie ministerstwo obrony. Porywanie ukraińskich dzieci przez Rosjan to drugi etap ludobójstwa - skomentował pracujący w Berlinie ekspert ds. Europy wschodniej Sergej Sumlenny.

Rosję czeka największa recesja od upadku ZSRR

08.04.2022 13:32
Według analizy brytyjskiego MSZ Rosja zmierza ku największej recesji od czasu upadku ZSRR. To efekt globalnych sankcji. Brytyjczycy ogłosili właśnie kolejne. Uderzają w córki prezydenta Putina i szefa rosyjskiej dyplomacji.