Redakcja Polska

Szwecja i Finlandia spieszą do NATO. Szwedzi chcą już w czerwcu być w Sojuszu

13.04.2022 14:38
Finlandia podejmie decyzję w sprawie swojego członkostwa w NATO w ciągu kilku tygodni - powiedziała premier Sanna Marin w środę na konferencji prasowej w Sztokholmie. Zapewniła, że jest świadoma różnic w statusie państwa współpracującego i państwa członkowskiego Sojuszu. Z kolei premier Szwecji Magdalena Andersson chce, by jej kraj został członkiem NATO jeszcze w czerwcu - podał w środę dziennik "Svenska Dagbladet". Może się to stać na szczycie Sojuszu w Madrycie w dniach 29-30 czerwca.
Audio
  • W ciągu najbliższych tygodni Finlandia ma podjąć decyzję, czy będzie chciała wstąpić do NATO. Poinformowała o tym premier tego kraju. Ani Finlandia, ani Szwecja nie są obecnie członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oba kraje zaczęły jednak rozważać przystąpienie do NATO po tym, jak Rosja napadła na Ukrainę. Informacje w tej sprawie zebrał Wojciec
Szwedzka premier Magdalena Andersson (z lewej)  i premier Finlandii Sanna Marin podczas konferencji prasowej w Sztokholmie.
Szwedzka premier Magdalena Andersson (z lewej) i premier Finlandii Sanna Marin podczas konferencji prasowej w Sztokholmie.PAP/EPA/PAUL WENNERHOLM

- Nie ma innej gwarancji niż artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego o zobowiązaniu sojuszników do kolektywnej obrony - podkreśliła Marin na wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson. Stwierdziła, że "chciałaby, aby Finlandia oraz Szwecja podjęły podobną decyzję w sprawie NATO w tym samym czasie". - Jest to ważne dla całego regionu - podkreśliła fińska premier. Jednocześnie Marin wyraziła zrozumienie, że każdy kraj musi podjąć decyzję w sprawie NATO niezależnie.


Posłuchaj
00:52 11686721_1.mp3 W ciągu najbliższych tygodni Finlandia ma podjąć decyzję, czy będzie chciała wstąpić do NATO. Poinformowała o tym premier tego kraju. Ani Finlandia, ani Szwecja nie są obecnie członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oba kraje zaczęły jednak rozważać przystąpienie do NATO po tym, jak Rosja napadła na Ukrainę. Informacje w tej sprawie zebrał Wojciec

 

Premier Szwecji podkreśliła, że stanowisko jej kraju wobec członkostwa w Sojuszu wymaga "dogłębnej analizy". - W związku z obecną sytuacją nie możemy jednak przeciągać tego procesu - stwierdziła Andersson. Rząd Szwecji przygotowuje raport w sprawie możliwości wejścia do NATO. Ma on być gotowy do 31 maja. Z kolei według gazety "Svenska Dagbladet", 24 maja decyzję w tej sprawie ma podjąć Partia Robotnicza - Socjaldemokraci, której przewodniczy Andersson. Na początku tygodnia ugrupowanie to ogłosiło, że nieaktualna jest jego decyzja z listopada ubiegłego roku o niewstępowaniu Szwecji do sojuszy wojskowych. Ponadto do 31 maja ma zostać opublikowany raport rządu oraz opozycji w sprawie kierunków polityki bezpieczeństwa kraju, w którym brane jest pod uwagę wstąpienie Szwecji do NATO.

Widmo rosyjskiego ataku

Fińska premier Sanna Marin pytana przez dziennikarzy, dlaczego Finlandia tak szybko zmienia swoją politykę bezpieczeństwa odpowiedziała, że "Rosja jest naszym sąsiadem". - Widzimy, co dzieje się teraz na Ukrainie. Musimy zadać sobie pytanie, w jaki sposób możemy uniknąć podobnej sytuacji - stwierdziła.

Za ryzyko wynikające z wstąpienia do NATO, Marin uznała wzrost zagrożenia ze strony Rosji cyberatakami oraz atakami hybrydowymi.

Szefowe fińskiego oraz szwedzkiego rządu zapewniły, że ich kraje będą koordynować politykę bezpieczeństwa. Marin oraz Andersson zapowiedziały dalsze finansowe i materialne wsparcie Ukrainy oraz poparcie dla jej członkostwa w UE. Finlandia oraz Szwecja poprą także kolejne sankcje gospodarcze wobec Rosji.


PAP/dad

Wołodymyr Zełenski proponuje wymianę: przyjaciel Putina za ukraińskich jeńców

13.04.2022 12:17
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował w nocy z wtorku na środę wymianę prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli. Powiedział też, że nie można obecnie potwierdzić, iż Rosjanie użyli w Mariupolu broni chemicznej.

Steinmeier niemile widziany w Kijowie. Media: taką reputację mają Niemcy na Ukrainie

13.04.2022 13:09
"Niepotrzebny afront", "blamaż Steinmeiera". "sygnał wyraźnie pokazujący, jaka jest obecnie reputacja Niemiec na Ukrainie", "Zełenski osłabia niemiecką solidarność z Ukrainą" - komentują w środę niemieckie media informację, że prezydent Ukrainy odmówił przyjęcia w Kijowie prezydenta Niemiec.

Coraz większe kolejki na lotnisku w Dublinie

13.04.2022 14:18
W irlandzkich mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja dotycząca sytuacji na lotnisku w Dublinie. Rosną kolejki powodujące spóźnienia pasażerów na loty. Od dłuższego czasu nic się nie zmienia. W weekend było nawet gorzej.