Polskie Radio
Section05
Frank-Walter Steinmeier

Niemcy: Możliwe są trzy rozwiązania

Prezydent Niemiec przekonywał liderów CDU, CSU i SPD - Angelę Merkel, Horsta Seehofera i Martina Schulza do podjęcia rozmów o utworzeniu koalicyjnego rządu. Frank-Walter Steinmeier chce uniknąć przedterminowych wyborów. Czy niemieckim politykom uda się osiągnąć kompromis? O tym w Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy z Michałem Kędzierskim, ekspertem ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Angela Merkel CDU SPD Frank-Walter Steinmeier Martin Schulz

"Prezydent namawia Schulza, żeby wziął odpowiedzialność"

- W tej chwili za sytuację w kraju odpowiedzialny jest prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prominentny polityk SPD. Jemu zależy na tym, żeby nie doszło do wcześniejszych wyborów, żeby partiom politycznym wybranym we wrześniu udało się utworzyć rząd - mówił na antenie radiowej Jedynki Marcin Antosiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Rosiak Niemcy CDU Frank-Walter Steinmeier SPD Angela Merkel Martin Schulz Agnieszka Bryc

NASZ WYWIAD Wybory w Niemczech w marcu? "Największy kryzys po wojnie"

To najpoważniejszy kryzys polityczny od początku Republiki Federalnej Niemiec, tj. od 1949 roku - ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl dr Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego. Wśród czterech scenariuszy najprawdopodobniejsze wydają się wybory, zapewne wiosną. Jednak wszystko jeszcze może się wydarzyć, do koalicji mogą przekonać się socjaldemokraci.
Zobacz więcej na temat:  Europa wybiera - wywiady NASZ WYWIAD Niemcy Angela Merkel Frank-Walter Steinmeier Wybory w Europie Europa wybiera

Prezydent Niemiec w Moskwie apeluje o zbliżenie z Rosją

Frank-Walter Steinmeier opowiedział się w środę podczas swej pierwszej wizyty w Moskwie za ponownym - po latach oddalania się - zbliżeniem z Rosją. Steinmeier jest pierwszym od siedmiu lat prezydentem Niemiec, który składa wizytę w Rosji. O polityce zagranicznej Niemiec mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja Władimir Putin Frank-Walter Steinmeier

"Spirala negatywu niesie ryzyko". Prezydent Niemiec w Rosji

Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier rozpoczął wizytę w Moskwie. Po południu spotka się z prezydentem Władimirem Putinem. Wizyta ma związek m.in. ze zwrotem moskiewskiej świątyni Piotra i Pawła rosyjskiemu kościołowi ewangelicko - luterańskiemu. Prezydent Niemiec deklaruje, że będzie rozmawiał z Putinem o przyszłości relacji z Unią Europejską i o sprawie Ukrainy i Krymu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja ŚWIAT Frank-Walter Steinmeier Władimir Putin

Prezydent Niemiec z wizytą w Moskwie

Niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier przebywa z wizytą w Moskwie. Powodem jest zwrot Kościołowi ewangelicko-luterańskiemu w Rosji katedry Piotra i Pawła, o co Steinmeier przez lata zabiegał. O wizycie niemieckiego prezydenta w Rosji i relacjach niemiecko-rosyjskich mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Gasztold z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Frank-Walter Steinmeier Władimir Putin Rosja Niemcy Michaił Gorbaczow