Polskie Radio
Section05
Frank-Walter Steinmeier

"Polska nie uzna żadnych ustaleń podjętych ponad naszymi głowami". Prezydent o rozmowie Merkel-Łukaszenka

- Jesteśmy suwerennym państwem, które ma prawo samo decydować o sobie i będziemy to prawo egzekwowali w sposób bezwzględny - powiedział podczas wizyty w Czarnogórze prezydent Andrzej Duda, zapewniając, że "Polska nie uzna żadnych ustaleń, które zostałyby podjęte ponad naszymi głowami". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka Angela Merkel kryzys na granicy Czarnogóra podgorica Andrzej Duda prezydent Frank-Walter Steinmeier

Prezydent RFN: w pamięci nie ma mapy, która wymieniałaby niezliczone miejsca niemieckich zbrodni

W przypadającym w niedzielę w RFN Dniu Pamięci (Volkstrauertag) prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier przypomniał o tych, którzy cierpieli podczas wojny i eksterminacji w Europie Wschodniej. W pamięci narodu nie ma mapy, która wymieniałaby niezliczone miejsca niemieckich zbrodni - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Frank-Walter Steinmeier nazizm II wojna światowa

Papież rozmawiał z prezydentem Niemiec. Tematami migracja i konflikty na świecie

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek na audiencji prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Wśród tematów rozmów szefa państwa z papieżem i jego współpracownikami była sytuacja wewnętrzna w Niemczech i migracja. Spotkanie Franciszka ze Steinmeierem trwało prawie godzinę.
Zobacz więcej na temat:  Watykan Niemcy papież Franciszek migracja Angela Merkel Frank-Walter Steinmeier ŚWIAT papież

"Żydzi są poniżani i brutalnie atakowani". Steinmeier o rosnącym antysemityzmie w Niemczech

"Żydzi w Niemczech nadal są wyśmiewani, poniżani i brutalnie atakowani" - uważa prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier. Dodaje, że "ubolewa nad ciągłym rozprzestrzenianiem się antysemickich uprzedzeń" - cytuje Der Spiegel. Jak podsumowuje federalny prezydent, antysemityzm w Niemczech jest "nie do zniesienia".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Żydzi Europa antysemityzm agresja przemoc przestępczość polityka Frank-Walter Steinmeier

Powódź w Niemczech. Prezydent Andrzej Duda: zapewniam o gotowości do udzielenia wszelkiej pomocy

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o licznych ofiarach śmiertelnych nawałnic i powodzi w Niemczech. Chciałbym przekazać wyrazy współczucia dla rodzin ofiar i wszystkich poszkodowanych" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy POLSKA społeczeństwo powódź nawałnica deszcz pogoda Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier

"To zaplecenie często nam ucieka". Prof. Madajczyk o współpracy Polski i Niemiec

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożył oficjalną wizytę w Warszawie, która ma związek z 30. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W spotkaniu uczestniczył również prezydent Andrzej Duda. - To bardzo dobrze, że zostało tak mocno wyeksponowane przez obu prezydentów, jaka była skala zmiany, która nastąpiła 30 lat temu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata Niemcy Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda

Prezydent: wzniesienie w Berlinie pomnika polskich ofiar okupacji niemieckiej będzie przyjęte z uznaniem

- Cieszy mnie inicjatywa budowy w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar okupacji niemieckiej. Będzie to gest, który zostanie przyjęty w Polsce z uznaniem - podkreślił prezydent Andrzej Duda. - Chciałbym, abyśmy odsłonili taki pomnik nie później niż w 2024 r. - w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier Niemcy

30. rocznica podpisania Traktatu między Polską i Niemcami. Rozpoczęła się wizyta Steinmeiera w Warszawie

Od oficjalnego powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się wizyta w Warszawie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Prezydenci mają rozmawiać m.in. o realizacji polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Niemcy prezydent Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier Warszawa

Traktat polsko-niemiecki o dobrym sąsiedztwie. Szczerski: nadal nie jest w pełni zrealizowany

- Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy to dokument, który nadal wymaga zabiegów, by zrealizować wszystkie jego postanowienia, będzie to jednym z tematów rozmowy prezydentów Polski i Niemiec w czwartek w Warszawie - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Krzysztof Szczerski Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda mniejszości narodowe

Prof. Paruch: Berlin testuje, na ile będzie mógł zdynamizować swoją politykę po zmianach w Białym Domu

- Donald Trump zmienił jedną z zasad administracji swojego poprzednika i przestał stawiać na kontynencie europejskim na Berlin i niemiecki charakter Unii Europejskiej. Pytanie, w którą stronę pójdzie Joe Biden? - powiedział prof. Waldemar Paruch, politolog z UMCS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Niemcy Ryszard Gromadzki Nord Stream 2 Frank-Walter Steinmeier