Polskie Radio
Section05
Frank-Walter Steinmeier

Prezydent Niemiec w Moskwie apeluje o zbliżenie z Rosją

Frank-Walter Steinmeier opowiedział się w środę podczas swej pierwszej wizyty w Moskwie za ponownym - po latach oddalania się - zbliżeniem z Rosją. Steinmeier jest pierwszym od siedmiu lat prezydentem Niemiec, który składa wizytę w Rosji. O polityce zagranicznej Niemiec mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja Władimir Putin Frank-Walter Steinmeier

"Spirala negatywu niesie ryzyko". Prezydent Niemiec w Rosji

Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier rozpoczął wizytę w Moskwie. Po południu spotka się z prezydentem Władimirem Putinem. Wizyta ma związek m.in. ze zwrotem moskiewskiej świątyni Piotra i Pawła rosyjskiemu kościołowi ewangelicko - luterańskiemu. Prezydent Niemiec deklaruje, że będzie rozmawiał z Putinem o przyszłości relacji z Unią Europejską i o sprawie Ukrainy i Krymu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja ŚWIAT Frank-Walter Steinmeier Władimir Putin

Prezydent Niemiec z wizytą w Moskwie

Niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier przebywa z wizytą w Moskwie. Powodem jest zwrot Kościołowi ewangelicko-luterańskiemu w Rosji katedry Piotra i Pawła, o co Steinmeier przez lata zabiegał. O wizycie niemieckiego prezydenta w Rosji i relacjach niemiecko-rosyjskich mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Gasztold z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Frank-Walter Steinmeier Władimir Putin Rosja Niemcy Michaił Gorbaczow

"Niemcy mają dziś poczucie, że są ofiarami wojny"

W czwartek prezydent Andrzej Duda miał poruszyć z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem kwestię reparacji wojennych. Krzysztof Szczerski, w rozmowie z dziennikarzami, podkreślił, że sprawa obejmuje dwa aspekty - moralny i prawno-polityczny. O reparacjach wojennych mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier

Reparacje tematem spotkania prezydentów Polski i Niemiec

- Andrzej Duda w czasie czwartkowej rozmowy przedstawi zapewne prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi stan spraw w Polsce w kwestii reparacji wojennych – zapowiedział w Valletcie szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski. W opinii Biura Analiz Sejmowych stwierdzono, że zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. Temat reparacji komentował w Polskim Radiu 24 dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier

"W Niemczech mamy raczej sprzymierzeńca niż wroga"

W piątek po raz pierwszy przyjechał do Polski nowy prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas wizyty padły słowa o dobrych wzajemnych relacjach, ale takich, w których jeszcze wiele jest do poprawienia. O relacjach polsko-niemieckich rozmawiali w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor (Gazeta Polska) i Michał Wróblewski (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda