Redakcja Polska

Rozmowy o Ukrainie. Minister obrony z wizytą na Słowacji

29.04.2022 09:56
Bezpieczeństwo w regionie oraz dalsze wsparcie dla walczącej z Rosją Ukrainy - to najważniejsze tematy poruszane w Bratysławie.
Audio
  • Minister obrony z wizytą na Słowacji [posłuchaj]
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakPhoto: PAP/Marcin Bielecki

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak udał się dziś na konsultacje polityczne na Słowację. Szef polskiego MON w Bratysławie spotkał się z ministrem obrony Jaroslavem Nad'em.

Tematami rozmów ministrów będą relacje wojskowe obu państw oraz współpraca w ramach NATO. Ważnym aspektem wizyty jest też omówienie aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz bieżące wsparcie dla walczącej z Rosją Ukrainy. Polska od początku agresji Rosji na Ukrainę podejmuje działania, które mają wspierać militarnie sąsiada ze wschodu. Przekazujemy ukraińskiej armii amunicję, lekką broń przeciwlotniczą oraz wyposażenie niezbędne dla wojsk pancernych. Ukrainie od początku wojny pomaga regularnie w sumie kilkanaście państw, w tym Stany Zjednoczone. 

Polska i Słowacja to kraje, które leżą na wschodniej linii państw NATO. Rządy Polski i Słowacji od lat zabiegają o rozbudowę systemu bezpieczeństwa oraz o jego integrację. Chodzi między innymi o współtworzenie Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, a także wspólne szkolenia i ćwiczenia.

IAR/ks

W obwodzie kijowskim znaleziono ciała 1150 cywilów zabitych przez Rosjan

28.04.2022 17:12
Ciała 1150 cywilów, zabitych w czasie rosyjskiej okupacji, znaleziono dotychczas w obwodzie kijowskim - oświadczył komendant policji obwodowej Andrij Niebytow w nagraniu zamieszczonym w czwartek w sieciach społecznościowych.

Amerykański wywiad: Dmitrija Muratowa zaatakowały rosyjskie służby

29.04.2022 10:04
Redaktor naczelny "Nowej Gaziety" , niezależny dziennikarz, zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla został zaatakowany w pociągu 7 kwietnia i doznał poparzenia oczu.