Redakcja Polska

Są nowe sankcje Japonii wobec Rosji. Uderzenie w polityków, firmy i import ropy

10.05.2022 12:55
Japonia nałożyła nowy pakiet sankcji na Rosję. Obejmą one m.in. osoby związane z tzw. Republikami Ludowymi: Doniecką i Ługańską. Sankcje uderzają także w część obywateli Rosji oraz ponad 70 firm.
Japonia nakłada kolejne sankcje na Rosję w wyniku jej agresji na Ukrainę
Japonia nakłada kolejne sankcje na Rosję w wyniku jej agresji na UkrainęPAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK

Sankcjami objęci zostali miedzy innymi premier Federacji Rosyjskiej Michaił Miszustin, zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Raszid Nurguliew, przywódcy separatystycznych republik - Denis Puszylin i Leonid Pasecznik.

Nowe japońskie sankcje wobec Rosji

Sankcjami objęto także innych wysokich rangą urzędników rosyjskich oraz liderów organizacji zbrojnych separatystycznych republik. W sumie wśród nowych japońskich restrykcji znalazło się m.in. zamrożenie aktywów 141 osób czy zakaz eksportu do 71 organizacji powiązanych z Rosją.

Wśród wpisanych na listę organizacji, do których nie będzie już można eksportować zaawansowanych technologicznie japońskich produktów, znalazły się instytucje naukowe oraz podmioty powiązane z przemysłem zbrojeniowym.

- Jesteśmy wyjątkowo zszokowani, widząc dewastację, głęboki kryzys humanitarny i kompletne zniszczenie każdego ukraińskiego miasta, które stało się ofiarą rosyjskiej agresji - przekazał główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno. - Wraz z państwami Grupy G7 będziemy pracować nad zwiększeniem presji na Rosję - dodał.

Japonia odchodzi od rosyjskiej ropy

Premier Fumio Kishida zapowiedział w poniedziałek po wideokonferencji przywódców grupy G7 stopniowe odejście Japonii od importu ropy naftowej z Rosji.

Japońskie sankcje do tej pory dotknęły już w sumie ponad 700 obywateli Rosji, Białorusi, ŁRL i DRL oraz ponad 200 rosyjskich firm i organizacji. Sankcje zostały wprowadzone jako reakcja na rosyjską agresję na Ukrainie.

PAP/ho

Wicepremier Ukrainy Julia Swyrydenko: rozmawialiśmy o rozwiązaniach strategicznych na najbliższe lata

09.05.2022 17:09
Wicepremier i minister gospodarki  Ukrainy Julia Swyrydenko powiedziała, że dzisiejsze spotkanie w Warszawie w ramach Polsko-Ukraińskiego Forum Energetycznego służyło omówieniu pilnych potrzeb w związku z kryzysem paliwowym, w tym omówieniu tras logistycznych i poprawnej współpracy z portami

Trwają rosyjskie ostrzały rakietowe w Odessie

10.05.2022 11:22
Rosja intensyfikuje rakietowe ataki na Odessę i obwód odeski. Od wczoraj spadło tam kilkanaście rakiet. Niszczyły one obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej. Jedna osoba nie żyje.

Wejście w życie unijnego embarga na ropę nasili recesję w Rosji

10.05.2022 11:44
Rosyjska gospodarka przez wojnę z Ukrainą oraz europejskie sankcje skurczy się w tym roku o ok. 15-20 proc. – prognozuje ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego.