Redakcja Polska

Wicepremier Ukrainy Julia Swyrydenko: rozmawialiśmy o rozwiązaniach strategicznych na najbliższe lata

09.05.2022 17:09
Wicepremier i minister gospodarki  Ukrainy Julia Swyrydenko powiedziała, że dzisiejsze spotkanie w Warszawie w ramach Polsko-Ukraińskiego Forum Energetycznego służyło omówieniu pilnych potrzeb w związku z kryzysem paliwowym, w tym omówieniu tras logistycznych i poprawnej współpracy z portami
Audio
  • Na Polsko-Ukraińskim Forum Energetycznym o wzmocnieniu przesyłu paliw [POSŁUCHAJ]
Wicepremier Ukrainy Julia Swyrydenko, wicepremier Jacek Sasin i minister Anna Moskwa
Wicepremier Ukrainy Julia Swyrydenko, wicepremier Jacek Sasin i minister Anna Moskwaźr. Ministerstwo Aktywów Państwowych

"Rozmawialiśmy o rozwiązaniach taktycznych i strategicznych na najbliższe lata" - mówiła Julia Swyrydenko. W wydarzeniu brali udział także szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin, minister środowiska i klimatu Anna Moskwa oraz przedstawiciele państw członkowskich UE.

"W ciągu ostatnich trzech tygodni wróg niszczył naszą infrastrukturę paliwową, Krzemieńczucka Rafineria została zniszczona" - podkreśliła wicepremier. Dodała, że ta rafineria zapewniała Ukrainie 50 procent oleju napędowego i 100 procent benzyny.

Jak wskazała wicepremier Julia Swyrydenko, Ukraina ma do rozwiązania praktyczne problemy, do których należy zapotrzebowanie na cysterny i ciężarówki do przewozu paliw. Wskazała, że najbliższe porty w Polsce, z których Ukraina może transportować zasoby znajdują się w Gdańsku i Świnoujściu. Wymieniła także rumuński i bułgarski port i stwierdziła, że transport zasobów to wąskie gardło Ukrainy. Podkreśliła, że widzi chęci Polaków, aby wesprzeć całodobowo prace terminali, żeby dołożyć wszelkich starań i rozwiązać kryzys paliwowy.

Pod koniec przemówienia wicepremier i minister gospodarki Ukrainy wyraziła nadzieję, że spotkania tego typu będą odbywały się regularnie. "Jesteście naszymi największymi braćmi, którzy przyjęli naszych uchodźców" - mówiła wicepremier Ukrainy. Jak wskazała ukraińska szefowa rządu, Ukraina dokonała wyboru pomiędzy wierną Europą a despotyczną Rosją, a Polska wspiera Ukrainę w wyborze, pomaga walczyć o swobodę i niezależność. Wicepremier Ukrainy podkreśliła, że Ukraina walczy nie tylko o swój kraj, ale także o całą wolną Europę.

IAR/PP

Według ukraińskiego sztabu zniszczono już ponad tysiąc rosyjskich czołgów

07.05.2022 14:39
Choć dane podawane przez stronę ukraińską bywają określane jako zawyżone, to według ekspertów nie ma wątpliwości, że strona rosyjska ponosi duże straty.

Polska chce przyspieszyć derusyfikację energetyki UE. Anna Moskwa: chcemy wypracować wspólną strategię

09.05.2022 11:07
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi, że Polska chce, by kraje UE wypracowały wspólne stanowisko w sprawie tak zwanego rosyjskiego EU ETS. Zasada jest prosta, jeśli kupujemy gaz z Rosji, to musimy ponosić za to opłaty. Taki sam mechanizm jest w przypadku opłat za emisję CO2. Emitujemy, to musimy za to płacić. Chcemy naszą propozycję oprzeć na mechanizmie znanym już w UE - wskazuje minister w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Krajowy Plan Odbudowy. Premier Morawiecki: wierzę w finalizację umowy z KE

09.05.2022 12:23
Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Białym Kościele w województwie małopolskim powiedział, że wierzy w to, że wkrótce zostaną dopięte ostatnie elementy umowy z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.