Polskie Radio
Section05
recesja

Eksperci: dobra sytuacja na rynku pracy pozwala Polakom patrzeć w przyszłość z większym optymizmem

Polscy konsumenci z coraz większym optymizmem patrząc w przyszłość. Cenią sobie dobrą sytuację na rynku pracy i wzrost wynagrodzeń przewyższający już inflację. Czekają oczywiście na to co zdarzy się z VAT na żywność i cenami energii ale podobnie jak wojak Szwejk coraz częściej twierdzą, że "jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było"  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak dyrektor biura strategii rynkowych banku PKO BP i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy inflacja oszczędzanie depozyt emerytura konsument recesja

Eksperci: hamowanie europejskich gospodarek i rosnące oczekiwania płacowe rodzą niepewność co do poziomu inflacji

Inflacja nadal będzie spadać. Problem jest aby nie doszło do dezinflacji i zbytniego zahamowania gospodarki także z powodu hamowania gospodarek światowych, do czego przyczyniałaby się restrykcyjna polityka fiskalna największych banków centralnych. Trzeba też obserwować wpływ wojny na bliskich Wschodzie na ceny paliw. To wszystko znaczy, pe niepewność pozostaje - mówili goście audycji „Rządy Pieniądza”: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe recesja Unia Europejska NBP

Eksperci: nie ma alternatywy dla atomu

Polska energetyka musi przejść na elektrownie atomowe, problemem jest bardzo krótki czas ich budowy, skoro w roku 20233 ma popłynąć prąd z pierwszego bloku elektrowni jądrowej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP oraz Arkadiusz Pączka wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elektrownia atomowa recesja inflacja inwestycje

"Mimo braku środków z Komisji Europejskiej, program przyspiesza". Paweł Borys o KPO i budżecie na 2024 rok

Polski Krajowy Plan Odbudowy przyspiesza mimo braku środków z Komisji Europejskiej - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że budżet na 2024 r. został przygotowany w sposób konserwatywny i że realna jest perspektywa, iż deficyt budżetu będzie poniżej 4 proc. PKB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet wzrost gospodarczy pkb inflacja pieniądze recesja rynek POLSKA polityka

Eksperci: niemiecka gospodarka słabnie, rozwój przesuwa się do nowych członków UE

Niemiecka gospodarka słabnie, a punkt szybkiego rozwoju gospodarczego przesuwa się do państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym do Polski. Jest to efekt znacznego uzależnienia gospodarki niemieckiej od tanich surowców z Rosji, stawiania na zieloną energetyką oraz  ogromnej liczby imigrantów o niskich kompetencjach zawodowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Katarzyna Żukrowska, SGH i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recesja Niemcy pkb OZE MFW

Coraz więcej niemieckich firm chce się przenieść do Chin. Obawiają się cen energii

Nastroje niemieckich przedsiębiorców pogarszają się. Sondaż, którego wyniki zaprezentował w piątek portal "Welt" pokazuje, że w sektorze produkcji przemysłowej pojawiło się sporo powodów do niepokoju, nie tylko z powodu wysokich cen energii. Wiele firm planuje przeniesienie działalności za granicę, m.in. do Chin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recesja ceny paliw inflacja Chiny Niemcy ŚWIAT Europa

Eksperci: perspektywa dłuższego utrzymywania się inflacji zamyka drogę do obniżania stóp procentowych

Pytanie kluczowe jest teraz takie: jak długo będziemy utrzymywać inflację na podwyższonym poziomie, bo od tego też zależy czy będzie przestrzeń do obniżania stóp procentowych. Porównywanie się w tej kwestii do dużych gospodarek światowych nie ma uzasadnienia bo np. w Stanach Zjednoczonych stopy podwyższano bardziej agresywnie w porównaniu do potencjału gospodarki i inflacji, ale prawdopodobnie zaczną one spadać szybciej niż w państwach naszego regionu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recesja COVID-19 inflacja 500+ NBP stopy procentowe

Eksperci: spadki zamówień przyczyną minorowych nastrojów w przedsiębiorstwach

Nastroje przedsiębiorców w czerwcu istotnie się pogorszy, a to przede wszystkim ze względu na spadającą liczbę nowych zamówień. Dotyczy to całej Europy, gdzie widoczna jest recesja, przed którą nie uchroniły się nawet Niemcy. Polska po dużych wzrostach z lat 2021-2022 także hamuje. Ceny wyrobów gotowych spadają choć koszty ich wytworzenia były wysokie stąd słabe nastroje przedsiębiorców. Znacznie  więcej optymizmu jest w konsumentach, szczególnie tych, którzy mogli kupić  mieszkanie na kredyt na dwa procent - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" – dr Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej i dr Maciej Bukowski, prezes Wise Europa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI inflacja recesja produkcja przemysłowa

Ekspert PIE: w kolejnych miesiącach polska gospodarka będzie się coraz szybciej rozwijać

Dołek koniunktury za nami; w kolejnych miesiącach oczekujemy poprawy aktywności w krajowej gospodarce - prognozuje Sebastian Sajnóg z PIE w komentarzu do wskaźnika PMI dot. polskiego przemysłu. Dodał, że odbudowę aktywności przemysłowej ma wspierać niższy wzrost kosztów działalności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja dług publiczny recesja produkcja przemysłowa eksport PMI

Eksperci: to ważne, że inflacja spada, ale kolejne wzrosty płac i świadczeń mogą spowolnić ten proces

To, że inflacja spadła do 11,5 procent jest dobrą informacją, choć to nie oznacza, że wracamy do cen sprzed podwyżek, także tych dotyczących żywności czy opłat za lokal. Należy zwrócić uwagę, że spadki inflacji w krajach bałtyckich i w innych państwach Europy, są znacznie większe niż w Polsce - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha i Adam Ruciński ze spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja recesja koszty płaca minimalna inwestycji infrastrukturalne UE wynagrodzenia pracodawcy produkcja przemysłowa ceny mieszkań ceny żywności

Eksperci: dostosowujemy budżet do nowych wydatków, ale nie oznacza to zwiększania deficytu

Nowelizacja tegorocznego budżetu nie jest niczym dziwnym czy niebezpiecznym. To po prostu dostosowanie wydatków do nowych propozycji takich jak nieodpłatne leki dla kolejnych grup społecznych. Nie łamiemy jednak żadnych reguł. Możemy zresztą nawet nie zrealizować założonych wydatków budżetowych a nasza gospodarka ma się na tle innych państwa naprawdę dobrze - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OECD recesja COVID-19 pkb Czechy bezrobocie budżet Polski

Eksperci: spadek w przemyśle jest przejściowy, a dodatkowy impuls fiskalny wesprze gospodarkę

Choć produkcja przemysłowa wyraźnie spada, ale nie ma powodu do niepokoju. Prognozy na ten i przyszły rok są coraz lepsze. PKB będzie rosło. We wzroście PKB pomoże też impuls fiskalny spowodowany waloryzacją 500+. Niestety nadal będziemy borykać się z podwyższoną inflacją, co rozwojowi gospodarki nie służy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłocko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa inflacja recesja gus wynagrodzenia zatrudnienie