Polskie Radio
Section05
recesja

Eksperci: wzrostu bezrobocia raczej się nie spodziewamy, ale płace wyhamują

Istotnego wzrostu bezrobocia raczej nie będzie, ale na pewno jesteśmy w przełomowym momencie na rynku pracy. Następuje odwrócenie korzystnego dla pracowników trendu, także jeśli chodzi o wzrost wynagrodzeń. Bardzo wiele zależy od koniunktury w UE - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie płaca minimalna recesja Unia Europejska inflacja

Eksperci: Stany Zjednoczone wydały walkę inflacji bez obaw o recesję, gospodarka strefy euro w odwrocie

Stany Zjednoczone chcą zdecydowanie walczyć z inflacją dlatego znacząco podnoszą stopy procentowe, więcej niż Polska, ale też niż strefa euro. Recesji się nie obawiają. Tymczasem jest ona zapowiadana w strefie euro, jeszcze w tym roku - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" : Paweł Pelc, radca prawny i dr Andrzej  Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recesja euro Unia Europejska inflacja stopy procentowe

Rośnie ryzyko globalnej recesji. Georgiewa: rok 2022 będzie trudny, ale 2023 może być jeszcze trudniejszy

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa oświadczyła, że perspektywy dla światowej gospodarki "znacznie się pogorszyły" i nie można wykluczyć, biorąc pod uwagę podwyższone ryzyko, ewentualnej globalnej recesji w przyszłym roku. MFW ma opublikować swoją zaktualizowaną prognozę na 2022 i 2023 rok pod koniec lipca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA MFW recesja inflacja prognoza pkb

"Główny scenariusz, zakłada, że można uniknąć recesji". Bank UBS o gospodarce światowej

Indeks SP 500 jest na najlepszej drodze do szóstego z rzędu tygodniowego spadku. Od styczniowego szczytu indeks spadł o około 18 proc. Tylko 2 punkty procentowe dzielą go od początku "rynku niedźwiedzia" (okres długiej bessy - red.). Mimo to główny scenariusz zakłada, że można uniknąć recesji - przekazał międzynarodowy bank UBS.
Zobacz więcej na temat:  recesja GOSPODARKA Giełda wojna na Ukrainie inwestycje rynek

Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK lekko się obniżył. Najnowsze dane

Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego obniżył się w maju o 3,7 pkt., po marcowych i kwietniowych wzrostach. Zdaniem analityków PIE zdecydowały o tym m.in. spadki w zakresie inwestycji i zamówień.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna gaz ziemny ropa naftowa BGK inflacja przedsiębiorstwo transport logistyka POLSKA handel recesja produkcja przemysłowa produkcja

Prezes NBP tłumaczy moment wprowadzenia podwyżek stóp. "Nie chcieliśmy zamrozić gospodarki"

Możemy przyjąć, że największy spadek inflacji nastąpi w roku 2023 i wtedy zbliży się ona do obecnego celu inflacyjnego NBP - powiedział profesor Adam Glapiński na konferencji podsumowującej styczniową decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych o 50 pkt. bazowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe waluty Rada Polityki Pieniężnej recesja inflacja NBP COVID-19 bezrobocie tarcza antykryzysowa tarcza antyinflacyjna

GUS: spada lęk przed pandemią, ale rośnie niepewność w jakim kierunku pójdzie gospodarka

Tylko 13,5 proc. badanych uważa, że epidemia stanowi duże zagrożenie dla osobistych finansów - podał Główny Urząd Statystyczny. To mniej niż w poprzednich miesiącach. Polacy są już po majowej euforii związanej z poluzowaniem obostrzeń. Dlatego coraz mniej boją się COVID-19, ale widzą inne zagrożenia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus konsument recesja pandemia handel COVID-19 Koronawirus w Polsce społeczeństwo

Co trzecia firma ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą. Tak wynika z badania dla BIG InfoMonitor

35 proc. małych i średnich firm ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą, a niecałe 15 proc. jako złą - wynika z badania dla BIG InfoMonitor. Największa niepewność co do najbliższej przyszłości panuje wśród mikrofirm, czyli firm zatrudniających do dziewięciu osób.  
Zobacz więcej na temat:  długi BIK recesja zatory płatnicze Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa GOSPODARKA