X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Dwie baterie Patriot w 2022 roku mają trafić do polskiego wojska. Potrzebni technicy

25.05.2022 10:12
Jeszcze w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią dwie amerykańskie baterie Patriot; do obsługi tej broni potrzebni są technicy z rozległą wiedzą - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak zachęcając do wstępowania do wojska. - Gwarantujemy, że taką wiedzę można pozyskać podczas szkolenia w Wojsku Polskim - dodał.
Polska jest zainteresowana m.in. zakupem kolejnych baterii rakiet Patriot
Polska jest zainteresowana m.in. zakupem kolejnych baterii rakiet Patriotjgorzynik/ Shutterstock

- Jeszcze w tym roku dwie baterie (rakietowe) Patriot trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a do obsługi tej broni potrzebni są technicy, którzy rzeczywiście mają rozległą wiedzę. Ale gwarantujemy, że tę wiedzę można uzyskać podczas szkolenia specjalistycznego w Wojsku Polskim - zapewnił Błaszczak w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Podczas rozmowy o zainteresowaniu wstępowaniem do wojska po tym, jak 21 maja ruszył nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, szef MON zaznaczył, że "jest to propozycja dla młodych ludzi, którzy chcą otrzymać przeszkolenie wojskowe".

Minister przypomniał, że dobrowolna służba trwa rok (1 miesiąc szkolenia podstawowego oraz 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego), a osoby do 26 roku życia będą otrzymywały od samego początku 4 tys. 560 zł miesięcznie "na rękę", gdyż "rząd PiS wprowadził zasadę, że młodzi ludzie nie płacą podatku". Dodał, że czekają na nich "bezpłatne, fundowane przez państwo polskie kursy np. prawa jazdy" oraz kursy obsługi maszyn i patenty nurka czy skoczka spadochronowego. - A więc otwiera się bardzo szeroka gama możliwości - zaznaczył.

1600 wniosków jednego dnia

Według Błaszczaka, tylko jednego dnia złożono 1600 wniosków na 32 piknikach wojskowych w Polsce oraz w 70 punktach działających także w sobotę. Przypomniał, że wnioski można składać online i przez infolinię. Minister zachęcał do wstępowania do Wojska Polskiego w charakterze żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. - Stworzyliśmy także nowy charakter służby - aktywną rezerwę - dodał.

Podsumowując cele i zadania postawione przez MON, Błaszczak podkreślił, że chodzi o to, aby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy, "i żeby przeszkolić jak najwięcej ludzi z obsługi broni, aby jak najwięcej ludzi było przygotowanych, żeby zareagować w sytuacji kryzysowej".

Druga faza programu Wisła

We wtorek szef MON poinformował, że rusza druga faza programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, a w związku z tym podpisał zapytanie ofertowe w sprawie sześciu baterii Patriot z radarem o polu obserwacji 360 stopni.

- Ruszamy z kontraktem na drugą fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of request - dotyczące pozyskania trzech dywizjonów czyli sześciu baterii systemu Patriot, obejmujące radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych - powiedział minister obrony, który wziął we wtorek w Warszawie udział w konferencji Defence24 Day. Dodał, że kontrakt ma zawierać także pakiet szkoleniowy i logistyczny.

Program Wisła

Umowę w pierwszej z dwóch zakładanych faz w programie Wisła podpisano w 2018 r. Kontrakt wartości 4,75 mld dolarów przewiduje dostawy dwóch baterii (16 wyrzutni) Patriot z radarem o polu widzenia 120 stopni. Zestawy Patriot produkowane są przez amerykański koncern Raytheon.

Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Wiosną 2018 r. został podpisany kontrakt. Uzbrojeniem polskich zestawów mają być pociski PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin. Zestawy dla Polski mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS firmy Northrop Grumman.

Pierwsza bateria systemu Patriot dla Polski zostanie dostarczona do Polski i weźmie udział w procedurze integracji systemu SICO (System Integration and Check-out) w październiku bieżącego roku. Druga bateria zostanie sprzedana przez producenta rządowi USA, który jest stroną umowy z rządem Polski, do końca pierwszego kwartału 2023 roku. 


PAP/IAR/PR1/dad

Ambasador Ukrainy w Polsce dziękuje za wsparcie militarne. "Bez broni nie zwyciężymy tej wojny"

24.05.2022 14:54
Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podziękował naszemu krajowi za udzieloną pomoc. Dyplomata zabrał głos na konferencji organizowanej przez portal Defence24.

Andrzej Duda: będziemy szukać wszelkich możliwości, aby zacieśniać relacje z Ukrainą

24.05.2022 15:34
Należy szukać wszelkich możliwości by zacieśniać relacje Polski i Ukrainy w celu wzajemnego wzmacniania; powstanie nowy traktat o dobrej współpracy, wzajemnym sąsiedztwie - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.