X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

TVP Info ujawnia dokumenty w sprawie sprzedaży Lotosu Gazpromowi

26.05.2022 10:09
Donald Tusk przez cały 2010 i 2011 rok robił wszystko, żeby sprzedać Lotos Rosjanom – powiedział prowadzący program „#Jedziemy” Michał Rachoń. Dziennikarz ujawnił dokumenty, z których miałoby wynikać, że rząd PO-PSL zaproponował sprzedaż polskiego przedsiębiorstwa rosyjskim firmom powiązanym z Kremlem: Gazpromowi, Łukoilowi i Rosnieftowi.
Zdaniem Michała Rachonia Donald Tusk nie wstrzymywał sprzedaży Lotosu
Zdaniem Michała Rachonia Donald Tusk nie wstrzymywał sprzedaży LotosuTwitter/@donaldtusk

Jak donosi portal TVP.info, w procesie planowanej sprzedaży Lotosu to strona polska – czyli rząd Donalda Tuska – za pośrednictwem doradców inwestycyjnych z m.in. J.P. Morgan wystosowała zaproszenie do składania dokumentów do kilkunastu firm. Wśród tych firm znajdowało się co najmniej pięć firm energetycznych powiązanych z Kremlem.

Na ujawnionej przez TVP Info liście znajdują się m.in.: Gazprom, Rosnieft, Łukoil, TNK BP Holding i Surgutnieftiegaz. Wszystkie te firmy w latach 2010-11, czyli w czasie, kiedy polski rząd chciał sprywatyzować Lotos, były powiązane z Kremlem, a związki te były powszechnie znane.

Michał Rachoń zwrócił uwagę, że już wtedy firmy te były oczywistym narzędziem rosyjskiej agresywnej polityki energetycznej na państwa Zachodu. – A mimo wszystko zostały zaproszone przez państwo polskie do zakupu Lotosu – komentował.

Projekt "Lidia"

"W ramach projektu „Lidia”, czyli operacji sprzedaży Lotosu prowadzonej w ministerstwie skarbu, opublikowana została druga krótka lista firm, które wyraziły zainteresowanie udziałem kupna Lotosu (pierwsza z ujawnionych list dotyczyła firm, które zostały zaproszone do wzięcia udziału w transakcji; druga – lista firm, które dostarczyły wymagane przez stronę polską dokumenty)." - czytamy na TVP.Info

"„Szanowni państwo, bardzo dziękuję Wam oraz Ministerstwu Skarbu Państwa Rzeczpospolitej Polskiej za daną nam szansę uczestnictwa w procesie prywatyzacji LOTOS S.A. Nasi eksperci dogłębnie zbadali wszystkie dostarczone materiały i dostępne publicznie informacje. Pomimo wysokiej jakości aktywów LOTOS-u podjęliśmy decyzję o nieskładaniu oferty. Decyzja spowodowana jest niepewnością dotyczącą warunków procesu oraz oceną aktywów. Potwierdzamy jednak nasze zainteresowanie rozwojem interesów w Europie Wschodniej, a zwłaszcza w Polsce. Nasza firma jest gotowa rozważyć inne możliwości przejęć i współpracy w regionie”" – pisali przedstawiciele Gazpromu w liście wysłanym do polskiego ministerstwa skarbu.

Zaproszenie do drugiego etapu

Później minister skarbu Aleksander Grad do tych firm, które chciały dalej brać udział w procesie zakupu gdańskiej spółki, wystosował list, w którym zapraszał do udziału w drugim etapie prywatyzacji Lotosu.

Na liście znalazły się trzy podmioty; wśród nich węgierski MOL i TNK BP Holding zarejestrowana w Moskwie. W lipcu 2011 r. te trzy firmy otrzymały zaproszenie do złożenia ostatecznych ofert w finalnym procesie prywatyzacji. Ten jednak nie nastąpił.

Jak zaznacza portal TVP.Info, Michał Rachoń komentował też tłumaczenia Donalda Tuska, który kilka dni temu mówił, że w momencie, kiedy pojawiły się projekty prywatyzacyjne Lotosu, a niektóre oferty związane były z rosyjskimi interesami, „to ja podjąłem decyzję, żeby to zablokować”.

– Tusk nie podjął tej decyzji, bo oferty związane z rosyjskimi interesami spływały do ministerstwa skarbu przez cały 2011 r. To organizator tego procesu, czyli polski rząd, zachęcał rosyjskie firmy, żeby kupiły Lotos – komentował dziennikarz i zaznaczał, że reakcje na te oferty były monitorowane przez cały sztab ludzi podlegających ówczesnemu premierowi.


Cały tekst i materiał wideo dostępny jest na TVP.Info

Zobacz więcej na temat: lotos Donald Tusk Gazprom

Minister sprawiedliwości zmieniła pisownię swojego nazwiska z litewskiej na polską

25.05.2022 14:51
Litewska minister sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska skorzystała ze znowelizowanej ustawy o pisowni imion i nazwisk nielitewskich i zmieniła pisownię swego nazwiska z formy litewskiej na polską. Minister zaznaczyła na Facebooku, że czekała na to 33 lata.

Minister Waldemar Buda podał termin zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy

25.05.2022 15:20
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przekazał Polskiemu Radiu, że możliwe jest zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy już za kilka dni - 1 czerwca. Kolejnego dnia do Warszawy ma przyjechać przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.