Redakcja Polska

Polskie reakcje na usunięcie polskich flag z memoriałów w Katyniu i Miednoje

25.06.2022 17:13
Wiceszef ministerstwa spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że polski konsul w Smoleńsku interweniował u rosyjskich władz w sprawie usunięcia flag Polski z memoriału w Katyniu w obwodzie smoleńskim.
Audio
  • Wiceminister Marcin Przydacz mówi, że usunięcie flag nie jest akceptowalne przez stronę polską [posłuchaj]
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz PAP/Radek Pietruszka

Rosyjska administracja usunęła też flagi z memoriału w Miednoje w obwodzie twerskim. W 1940 roku w tych miejscach na rozkaz Kremla ponad 20 tysięcy polskich oficerów zostało rozstrzelanych przez NKWD. Wiceminister Marcin Przydacz mówił w Polskim Radiu 24, że usunięcie flag jest dla strony polskiej nieakceptowalne. Polski konsul w Smoleńsku udał się na cmentarz w Katyniu i potwierdził fakt zdjęcia polskiej flagi z tego memoriału. Podjął interwencję u rosyjskich władz, zarządców tego terenu, domagając się wyjaśnień i wskazując, że tego typu postępowanie jest absolutnie nieakceptowalne dla strony polskiej, "a jednocześnie świadczące o braku cywilizowanego podejścia do kwestii pamięci osób pomordowanych". "Odpowiedni szacunek powinien być standardem cywilizacyjnym" - zwrócił uwagę wiceminister. 

Stanisław Żaryn, Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych, napisał na Twitterze, że "usunięcie flag Polski z cmentarzy w Katyniu i Miednoje to kolejny akt wrogości Federacji Rosyjskiej, a jednocześnie element antypolskiej kampanii prowadzonej przez Kreml od wielu lat". "Decyzje władz Rosji dowodzą, że Polska słusznie diagnozuje działania rosyjskie jako politykę celowej konfrontacji z krajami Zachodu. Nasi partnerzy z NATO dostali kolejny dowód na słuszność naszych ocen. Rosja pozostaje zainteresowana dalszą eskalacją relacji z Zachodem"- napisał. Dodał, że "działania Kremla są od lat wymierzone w Polskę". "Bazując na doświadczeniach, analizach bieżącej sytuacji oraz diagnozie polityki rosyjskiej przestrzegamy bowiem naszych partnerów przed zagrożeniami rosyjskimi podejmując działania neutralizujące rosyjskie wpływy w Europie. Kraj taki jak Rosja jest i pozostanie wrogi wobec Europy. Ostatni akt wrogości tylko potwierdza to rozpoznanie"- napisał na Twitterze Stanisław Żaryn. 

Decyzję o usunięciu flag polskich z polskich mogił w Katyniu i Miednoje podjęło ministerstwo kultury Rosji. Winą za zbrodnię komunistyczne władze rosyjskie do końca lat 80. obarczały hitlerowskie Niemcy. Po potwierdzeniu przez Michaiła Gorbaczowa prawdy o Katyniu i publikacji dokumentów w sprawie decyzji biura politycznego partii komunistycznej dotyczącej likwidacji polskich jeńców wojennych, władze sowieckie pozwoliły utworzyć w Katyniu i Miednoje memoriały i muzeum pamięci ofiar komunistycznej zbrodni. Miejscami pamięci zarządza Muzeum Współczesnej Rosji.

IAR/ks

Rosyjska administracja usunęła polskie flagi z memoriałów w Katyniu i Miednoje

25.06.2022 09:03
Rosyjska administracja usunęła polskie flagi z memoriałów w Katyniu w obwodzie smoleńskim i w Miednoje w obwodzie twerskim.

"Foreign Affairs": wojna Putina na Ukrainie to porażka naczelnego dowództwa Rosji

25.06.2022 09:15
Wojna Putina na Ukrainie to przede wszystkim studium przypadku porażki naczelnego dowództwa; trudno jest dowodzić siłami zbrojnymi na rzecz urojenia - pisze na łamach czasopisma "Foreign Affairs" profesor studiów nad wojną sir Lawrence Freedman

Uroczystości 40 - lecia powstania Solidarności Walczącej

25.06.2022 14:37
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał ofiary komunistycznego reżimu w Polsce. Szef polskiego rządu wziął udział w warszawskich uroczystościach 40 - lecia powstania Solidarności Walczącej.