Redakcja Polska

Rosyjska administracja usunęła polskie flagi z memoriałów w Katyniu i Miednoje

25.06.2022 09:03
Rosyjska administracja usunęła polskie flagi z memoriałów w Katyniu w obwodzie smoleńskim i w Miednoje w obwodzie twerskim.
Katyń
KatyńPAP/Wojciech Pacewicz

W 1940 roku w tych miejscach na rozkaz Kremla ponad 20 tysięcy polskich oficerów zostało rozstrzelanych przez NKWD. Winą za zbrodnię komunistyczne władze do końca lat 80. obarczały hitlerowskie Niemcy.

Dyrektor Muzeum współczesnej Rosji Irina Wielikanowa oświadczyła w wywiadzie dla rosyjskiego portalu RBK, że decyzja o usunięciu polskich flag jest podyktowana sytuacją polityczną. "Flagi rosyjska i polska były symbolem przyjaźni między naszymi narodami. Polska zajęła otwarcie wrogą pozycję wobec Federacji Rosyjskiej. W takich warunkach obecność symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej na terenie memoriałów jest niestosowna" - powiedziała. 

Decyzję o usunięciu flag polskich z polskich mogił w Katyniu i Miednoje podjęło ministerstwo kultury Rosji.
Po potwierdzeniu przez Michaiła Gorbaczowa prawdy o Katyniu i publikacji dokumentów w sprawie decyzji biura politycznego partii komunistycznej dotyczącej likwidacji polskich jeńców wojennych, władze sowieckie pozwoliły utworzyć w Katyniu i Miednoje memoriały i muzeum pamięci ofiar komunistycznej zbrodni. Miejscami pamięci zarządza Muzeum współczesnej Rosji.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Rosja Katyń historia Polski

Przywódcy UE na szczycie oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni

25.06.2022 08:30
Rosyjska agresja na Ukrainę, blokowanie przez Moskwę dostaw błękitnego paliwa do Europy i związane z tym wysokie ceny energii były jednym z tematów drugiego dnia narady liderów 27-mki

Ukraina zaproponowała Niemcom dostawy energii ze swoich elektrowni jądrowych

25.06.2022 13:23
Miałoby to pomóc Berlinowi uporać się z kryzysem energetycznym spowodowanym zdecydowanym ograniczeniem dostaw rosyjskiego gazu.

"Foreign Affairs": wojna Putina na Ukrainie to porażka naczelnego dowództwa Rosji

25.06.2022 09:15
Wojna Putina na Ukrainie to przede wszystkim studium przypadku porażki naczelnego dowództwa; trudno jest dowodzić siłami zbrojnymi na rzecz urojenia - pisze na łamach czasopisma "Foreign Affairs" profesor studiów nad wojną sir Lawrence Freedman