Polskie Radio
Section05
Solidarność Walcząca

Działacz Solidarności Walczącej o słowach Kołodziejczaka. "Kłamstwa, to niezrównoważony człowiek"

Kornel Morawiecki nie spotykał się Michałem Kołodziejczakiem. Kołodziejczak nie zaistniał na drodze politycznej Kornela Morawieckiego i to, co powiedział, jest wierutnym kłamstwem - powiedział były działacz Solidarności Walczącej Andrzej Kołodziej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca Mateusz Morawiecki Michał Kołodziej polityka Michał Kołodziejczak

Premiera książki "Dopaść Morawieckiego". Szef rządu o swoim ojcu: dla niego na pierwszym miejscu stał zawsze człowiek

Mój ojciec, niezależnie od miejsca i czasu, w którym by się urodził, zawsze wybrałby walkę o wolność i walkę o solidarność - zapewnił premier Mateusz Morawiecki w swoim cyklicznym podcaście. - Dla niego na pierwszym miejscu stał zawsze człowiek i wspólnota ludzka - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki POLSKA Kornel Morawiecki polityka Solidarność Walcząca HISTORIA

Premiera biografii Kornela Morawieckiego. Premier: wolność i solidarność były dla niego kwintesencją

Premiera książki "Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika" odbyła się 7 grudnia. Jak napisał w mediach społecznościowych szef rządu, "premiera obszernej biografii Kornela Morawieckiego - mojego Ojca i twórcy Solidarności Walczącej - to dla mnie osobiście nieprosta sprawa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kornel Morawiecki polityka Mateusz Morawiecki Solidarność Walcząca biografia komunizm

"Jesteśmy Polakami". Obchody setnej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech

Obchodom setnej rocznicy założenia Związku Polaków w Niemczech towarzyszy jubileusz 85. rocznicy powstania Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie. Na tamtejszym placu św. Jana Pawła II w przededniu Święta Niepodległości odbył się wernisaż wystawy "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech". Prezentacja ukazuje historię, dokonania, najważniejsze postacie związane z działalnością organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Kwidzyn IPN Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca Wrocław Pruszków Niemcy Paweł Lekki Instytut Pamięci Narodowej

42. rocznica porozumień sierpniowych. Europosłowie złożyli kwiaty na pl. Solidarności przed PE

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz deputowani Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego uczcili 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. Otworzyły one drogę do powstania "Solidarności" i rozpoczęły przemiany ustrojowe w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL Solidarność Walcząca ŚWIAT

Napaść Rosji. Premier Morawiecki: musimy wyrwać Europę z geopolitycznego uśpienia

- Na Ukrainie toczy się walka z tym samym złem, ono ma inne oblicze niż to, z którym walczyliśmy 40 lat temu, bo zło się przepoczwarza - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 40-lecia powstania Solidarności Walczącej. - Musimy wyrwać Europę z jej geopolitycznego uśpienia, bo owoce wolności nie są nam dane raz na zawsze - podkreślał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Solidarność Walcząca historia Polski komunizm wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

40-lecie powstania Solidarności Walczącej. Premier: to ludzie, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą

- Sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 r. Solidarność Walczącą, czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą - powiedział Mateusz Morawiecki do uczestników warszawskich obchodów 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Dodał, że byli to ludzie, którzy "nie godzili się na zamianę kajdan żelaznych na aksamitne, tylko chcieli wolnej Polski od samego początku". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Solidarność Solidarność Walcząca

"Organizację założyła grupa przyjaciół". Hanna Łukowska-Karniej o Solidarności Walczącej

- Kornel Morawiecki pracował w Instytucie Matematyki Politechniki Wrocławskiej i miał dość duże grono znajomych. Z kolei ja jeszcze przed wojną pracowałam w tym instytucie - w bibliotece. No i właściwie tę organizację założyła grupa naszych przyjaciół - mówiła w Polskim Radiu 24 współzałożycielka Solidarności Walczącej Hanna Łukowska-Karniej z okazji 40-lecia organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Walcząca Kornel Morawiecki Solidarność PRL komunizm HISTORIA historia Polski

40 lat Solidarności Walczącej. Historyk: jawna manifestacja chęci obalenia sytemu sowieckiego

- Solidarność Walcząca nie tylko o tym mówiła, ale też działała w duchu zrzucenia jarzma. Ludzie Solidarności Walczącej uważali, że wolność wszystkich narodów jest absolutnym fundamentem - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk IPN dr Paweł Błażewicz.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca Solidarność historia Polski HISTORIA HISTORIA PRL komunizm

Premier Morawiecki: ideą Solidarności Walczącej była niepodległa Rzeczpospolita

Mateusz Morawiecki ocenił, że "żyjemy w szczególnym czasie, który wyznacza wojna tocząca się na Ukrainie i jest decydującym momentem w historii świata, Europy i Polski". - W otulinie państwa totalitarnego odradzają się trzy makabryczne ideologie XX w. - nacjonalizm, imperializm i kolonializm. Rosja przez setki latki wysysała soki z mniejszych państw w duchu kolonializmu. Wierzę, że walka Ukrainy jest kontynuacją walki Solidarności Walczącej - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wrocław Mateusz Morawiecki Solidarność Walcząca Rzeczpospolita historia Polski HISTORIA komunizm nacjonalizm wojna na Ukrainie wojna 2022 NSZZ Solidarność Kornel Morawiecki

Obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Znamy plan wydarzenia

We Wrocławiu trwają obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. W planie wydarzenia m.in. wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności działaczom Solidarności Walczącej, złożenie kwiatów na skwerze Kornela Morawieckiego oraz walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Solidarności Walczącej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność Walcząca Kornel Morawiecki historia Polski jubileusz