Redakcja Polska

Dowództwo 5 korpusu armii USA na stałe w Polsce

29.06.2022 15:23
Prezydent USA zapowiedział w Madrycie, że w Polsce powstanie na stałe amerykańskie dowództwo. Odbędzie się to w ramach wzmacniania obecności wojskowej USA w Europie. Joe Biden mówił o tym przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, na którym mają zapaść decyzje o wzmocnieniu sił NATO na wschodzie. 
Audio
  • Prezydent USA zapowiedział w Madrycie zwiększenie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Europie. Wśród nich jest umieszczone w Polsce stałe dowództwo piątego korpusu amerykańskiej armii. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)
Stała kwatera armii USA w Polsce. Paweł Jabłoński: wzmacnia nasze gwarancje bezpieczeństwa
Stała kwatera armii USA w Polsce. Paweł Jabłoński: wzmacnia nasze gwarancje bezpieczeństwashutterstock.com/ANURAKE SINGTO-ON

- W Polsce utworzymy stałe dowództwo 5 korpusu armii USA i wzmocnimy naszą interoperacyjność na całej wschodniej flance - powiedział prezydent USA. Chodzi o dowództwo w Poznaniu, które zostało stworzone 2 lata temu. Jego charakter nie był do tej pory określony. Stałe dowództwo prawdopodobnie będzie się też wiązać ze zwiększeniem amerykańskiego personelu w Polsce.

Prezydent USA zapowiedział też zwiększenie z czterech do sześciu liczby niszczycieli w Hiszpanii i utrzymanie dodatkowej brygady rotacyjnej wojsk w Europie z kwaterą główną w Rumunii.


Posłuchaj
00:57 11815136_1.mp3 Prezydent USA zapowiedział w Madrycie zwiększenie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Europie. Wśród nich jest umieszczone w Polsce stałe dowództwo piątego korpusu amerykańskiej armii. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)

Joe Biden zapowiedział również wysłanie dwóch dodatkowych eskadr F-35 do Wielkiej Brytanii oraz wzmocnienie obrony powietrznej w Niemczech i we Włoszech. 

Prezydent USA, przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu w Madrycie podkreślił zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do obrony każdego kawałka terytorium NATO.

Wiceszef MON: to bardzo ważna decyzja

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział, że jest to bardzo ważna decyzja. Przypomniał, że Polska przygotowuje się do zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. - Przełomowa decyzja, bardzo ważna decyzja w kontekście działań sojuszniczych w Polsce, ale na wschodniej flance NATO - powiedział. Mówił też, że dziś na terenie naszego kraju stacjonuje ponad 10 tysięcy żołnierzy USA.

Wiceminister Skurkiewicz dodał, że podejmowane na trwającym szczycie NATO w Madrycie decyzje składają się na zwiększenie bezpieczeństwa Polski i Europy oraz wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Odpowiadając na pytanie, czy do Polski przyjedzie więcej żołnierzy amerykańskich, wiceszef MON odpowiedział, że w tej sprawie cały czas jesteśmy w kontakcie z Amerykanami.


IAR/dad

Prezydent Zełenski wezwał Radę Bezpieczeństwa do uznania Rosji za państwo terrorystyczne

29.06.2022 12:33
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się we wtorek do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by sformułowali prawną definicję "państwa terrorystycznego" i ukarali Rosji za jej działania przeciwko ludności cywilnej. Dodał, że Rosja codziennie popełnia akty terroru.

Nagranie obnaża kłamstwa Rosji w sprawie ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku

29.06.2022 12:39
Nagranie monitoringu obnaża kłamstwa Kremla w sprawie rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie – podała w środę stacja Nastojaszczeje Wremia. W ataku zginęło co najmniej 20 osób, a dziesiątki innych uznawane są za zaginione.

Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy. Potwierdzają niskie morale

29.06.2022 13:34
Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy wykonane podczas trwającej agresji na Ukrainę - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że ich treści są dalekie od propagandowych przekazów Rosji. Żaryn przekazał w środę dwa nagrania przechwycone przez Agencję Wywiadu.