Redakcja Polska

Mariusz Błaszczak o słowach Melnyka: takie wypowiedzi służą Kremlowi

03.07.2022 16:36
Takie wypowiedzi, jak ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, służą Kremlowi, a nie wolnemu światu - podkreślił w niedzielę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, ważne, że słowa ambasadora zostały potępione przez ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułebę.
Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak był gościem audycji W otwarte karty
Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak był gościem audycji "W otwarte karty"Wojciech Kusiński/PR

Mariusz Błaszczak wypowiedź Melnyka skomentował w Programie 1 Polskiego Radia. Ambasador z niemieckim dziennikarzem rozmawiał m.in. o jego stosunku do Stepana Bandery, przywódcy jednej z frakcji OUN-u, której zbrojne ramię - UPA, jest odpowiedzialne za prowadzone w latach 1943-1944 czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Na uwagę, że w latach 1943-44 Ukraińcy "dokonywali masakr na Polakach", Melnyk odpowiedział: "Tak, i podobne masakry dokonywane były przez Polaków na Ukraińcach, dziesiątki tysięcy. Trwała wojna".

Od słów ambasadora odcięło się ukraińskie MSZ, które podkreśliło, że są one "jego osobistym zdaniem i nie odzwierciedlają stanowiska" ukraińskiej dyplomacji. W oświadczeniu stwierdziło, że stosunki między Ukrainą a Polską są teraz w szczytowym momencie, a Ukraina dziękuje Polsce za bezprecedensowe wsparcie w walce z rosyjską agresją. "Nic nas nie dzieli, bo zarówno w Kijowie, jak i w Warszawie jest pełne zrozumienie potrzeby zachowania jedności w obliczu naglących zagrożeń" - zaznaczyło MSZ Ukrainy.

Mariusz Błaszczak o "użytecznym idiocie Kremla"

Błaszczak był pytany m.in. o to, jak to wpłynie na relacje militarne Polski z Ukrainą. Jak podkreślił, słowa ambasadora Ukrainy w Berlinie były niedopuszczalne i nieakceptowalne. - Zastanawiam się, na ile ambasador Ukrainy w Berlinie stał się użytecznym idiotą Kremla, na ile są to jego przemyślenia - dodał.

Wicepremier zaznaczył, że "Polsce zależy na tym, aby sąsiadować z Ukrainą, a nie z Rosją". - Najważniejsze jest to, że te słowa zostały potępione przez przełożonego ambasadora, czyli przez ministra spraw zagranicznych Ukrainy - powiedział.

- Rząd ukraiński powiedział, co należy. Minister spraw zagranicznych powiedział, co należy. Trzeba reagować, kiedy takie informacje są rozpuszczane. Należy się zastanowić, komu służą. Niewątpliwie takie wypowiedzi służą Kremlowi, a nie wolnemu światu - ocenił szef MON.

Rozmowa ministrów spraw zagranicznych

O słowach Melnyka z ministrem Kułebą rozmawiał szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. - Obaj uznaliśmy jego (Melnyka - przyp.red.) oświadczenie za jego opinię prywatną, zawierającą wiele kłamstw historycznych i nieporozumień intelektualnych - powiedział Rau dziennikarzom.

Błaszczak stanowisko wicepremiera objął po odejściu z rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W radiowej Jedynce zapytany został, czy ma ambicje objąć schedę po Kaczyńskim w partii. - Ja bym nie traktował pana premiera Kaczyńskiego jako polityka, który zamierza zakończyć swoją aktywność. Sądzę, że o ile siły pozwolą - a mam nadzieję, że pozwolą - to pan premier będzie aktywny - odpowiedział.


PAP/IAR/PR1/dad

Ursula von der Leyen wystąpiła w parlamencie Ukrainy. "Nie spoczniemy, dopóki Ukraina nie zwycięży"

01.07.2022 10:08
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wystąpienia w parlamencie Ukrainy przyznała, że Europa będzie po stronie Kijowa tak długo, jak będzie trzeba.

Kontrowersyjne słowa ambasadora Ukrainy. Rau: wraz z Kułebą uznaliśmy tę wypowiedź za prywatną opinię

01.07.2022 14:47
Wraz z ministrem Dmytro Kułebą uznaliśmy oświadczenie ambasadora Andrija Melnyka za jego opinię prywatną, zawierającą wiele kłamstw historycznych i nieporozumień intelektualnych - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau. Wyraził też nadzieję, że w przyszłości w takich przypadkach strona ukraińska i polska będą działać razem.

Szef MON: otrzymaliśmy 8 tys. zgłoszeń do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

03.07.2022 13:56
Wojsko-służba zasadnicza-przysięga W dziesięciu miejscach w Polsce zakończyły się kursy podstawowe dla kandydatów do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. 28-dniowe przeszkolenie zakończyły wojskowe przysięgi. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który był na jednej z takich przysiąg w Nowym Dworze Mazowieckim powiedział, że to historyczny moment.

"Rosjanie sami ostrzelali własne domy". Rakiety Pancyr spadły na Biełgorod

03.07.2022 16:17
Ukraina nie posiada zestawów rakietowych Pancyr - oświadczył w niedzielę doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. Polityk poinformował, że w murze uszkodzonego domu w rosyjskim Biełgorodzie znaleziono części pocisku należącego do kompleksu Pancyr.