Redakcja Polska

Łotwa zawiesiła umowę o małym ruchu granicznym z Rosją

01.08.2022 07:59
Władze Łotwy podjęły decyzję o zawieszeniu od 1 sierpnia umowy o uproszczonym przekraczaniu granicy przez obywateli Rosji, mieszkających w regionach przygranicznych - podało w poniedziałek niezależne Radio Swoboda.
Ryga, panorama starego miasta
Ryga, panorama starego miastashutterstock/Olesya Kuznetsova

Władze w Rydze powołały się na fakt, że Rosja zamknęła konsulat Łotwy w Pskowie, a właśnie ta placówka wydawała Rosjanom pozwolenia na przekraczanie granicy.

Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda, RFE/RL) przypomina, że umowa o małym ruchu granicznym między Rosją i Łotwą obowiązywała od 2010 roku.

24 lutego, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, Łotwa poinformowała, że przestanie wydawać wizy obywatelom Rosji. Do Rygi wezwano na konsultacje ambasadora Łotwy w Moskwie. Na początku kwietnia Łotwa podjęła decyzję o zamknięciu konsulatów generalnych Rosji w Dyneburgu i Lipawie; personel dyplomatyczny tych placówek został uznany za osoby niepożądane na Łotwie.


PAP/dad

PGNiG: po połączeniu z PKN Orlen magazyny gazu pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu

31.07.2022 17:32
Po połączeniu PGNiG z PKN Orlen magazyny gazu pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu - podkreśliła w niedzielę spółka gazowa. Zmieni się tylko ich operator, na inną polską spółkę. Nie ma mowy o sprzedaży podziemnych magazynów gazu - dodała.

Ukraina: zdjęcia satelitarne dowodem na rosyjską zbrodnię w Ołeniwce

31.07.2022 17:26
Zdjęcia satelitarne obozu w Ołeniwce mogą być jednym z dowodów na zbrodnię popełnioną przez Rosjan na ukraińskich jeńcach. Ujęcia obozu sprzed zdarzenia i te, na których widać zniszczenia, zdaniem ekspertów wskazują, że zdetonowano tam ładunek termobaryczny - podaje portal Politico. 

Polscy policjanci i strażacy wrócili do domu z akcji gaszenia pożaru w Czechach

31.07.2022 17:37
Policyjny śmigłowiec z policjantami i strażakami, którzy brali udział w akcji gaszenia pożaru w rezerwacie Czeska Szwajcaria, wylądował w niedzielę na lotnisku Warszawa-Babice - poinformował rzecznik PSP bryg. Karol Kierzkowski.