Redakcja Polska

Polscy policjanci i strażacy wrócili do domu z akcji gaszenia pożaru w Czechach

31.07.2022 17:37
Policyjny śmigłowiec z policjantami i strażakami, którzy brali udział w akcji gaszenia pożaru w rezerwacie Czeska Szwajcaria, wylądował w niedzielę na lotnisku Warszawa-Babice - poinformował rzecznik PSP bryg. Karol Kierzkowski.
Załoga polskiego Black Hawka, który gasił pożar w Czeskiej Szwajcarii
Załoga polskiego Black Hawka, który gasił pożar w Czeskiej Szwajcarii Twitter/Polska Policja 🇵🇱 @PolskaPolicja

Polską grupę ratowniczą powitali zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej i Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Adam Konieczny – przekazały na swoich profilach na Twitterze KGP oraz PSP. "Jesteśmy dumni z naszych funkcjonariuszy, którzy wykazali się ogromnym profesjonalizmem, a za swoją fachowość są cenieni na całym świecie" – czytamy na Twitterze Komendy Głównej Policji.

W sobotę polska grupa ratownicza złożona z policjantów i strażaków zakończyła działania w Republice Czeskiej. Podczas pięciu dni działań załoga wykonała 16 lotów, spędziła 39 godzin w powietrzu. Zrzucono na płonące lasy 1,467 milion litrów wody, czyli 1467 ton. Podczas całej misji dokonano 489 zrzutów wody.

Polscy ratownicy wylecieli we wtorek po południu z Warszawy policyjnym śmigłowcem S-70i Black Hawk. Maszyna jest wyposażona w specjalny zbiornik na wodę - tzw. bambi bucket o pojemności około 3 tys. litrów.

Pożar w parku narodowym zauważono w ubiegłą niedzielę, szybko objął obszar o powierzchni ponad 1000 hektarów, w tym trudno dostępne tereny.

Według ostatnich informacji strażakom udało się opanować ogień na tyle, że odwołana została ewakuacja z zagrożonej przez płomienie miejscowości Vysoka Lipa.

Na miejscu pożaru pozostaje 750 strażaków i około 300 sztuk sprzętu gaśniczego. W rejonie pożaru w niedzielę, po porannych mgłach, podjęte zostało gaszenie z powietrza. W akcji uczestniczy pięć samolotów: trzy czeskie i dwa szwedzkie. Od 9 rano latają także śmigłowce. Na miejscu są dwie maszyny słowackie i cztery czeskie.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Czechy pożar policja

Ukrainian Freedom Orchestra wystąpi w Londynie

31.07.2022 17:08
Ukrainian Freedom Orchestra - orkiestra uchodźców - wystąpi na słynnym londyńskim festiwalu Proms. Muzycy z Ukrainy zagrają utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa i Walentina Silwestrowa. A to dopiero początek światowego tournee.

PGNiG: po połączeniu z PKN Orlen magazyny gazu pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu

31.07.2022 17:32
Po połączeniu PGNiG z PKN Orlen magazyny gazu pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu - podkreśliła w niedzielę spółka gazowa. Zmieni się tylko ich operator, na inną polską spółkę. Nie ma mowy o sprzedaży podziemnych magazynów gazu - dodała.

Ukraina: zdjęcia satelitarne dowodem na rosyjską zbrodnię w Ołeniwce

31.07.2022 17:26
Zdjęcia satelitarne obozu w Ołeniwce mogą być jednym z dowodów na zbrodnię popełnioną przez Rosjan na ukraińskich jeńcach. Ujęcia obozu sprzed zdarzenia i te, na których widać zniszczenia, zdaniem ekspertów wskazują, że zdetonowano tam ładunek termobaryczny - podaje portal Politico.