Redakcja Polska

Szef MON Mariusz Błaszczak: możemy zatrzymać Rosję wspierając Ukrainę i budując Wojsko Polskie

13.08.2022 20:33
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że pomaganie Ukraińcom to obowiązek Polaków wynikający z historycznego doświadczenia naszego kraju.
Audio
  • Szef MON Mariusz Błaszczak: możemy zatrzymać Rosję wspierając Ukrainę i budując Wojsko Polskie [posłuchaj]
Szef MON: możemy zatrzymać Rosję wspierając Ukrainę i budując Wojsko Polskie. Należy zatrzymać pochód zła
Szef MON: możemy zatrzymać Rosję wspierając Ukrainę i budując Wojsko Polskie. Należy zatrzymać "pochód zła"PAP/Przemysław Piątkowski

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że pomaganie Ukraińcom to obowiązek Polaków wynikający z historycznego doświadczenia naszego kraju.

Szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w piknikach wojskowych w ramach „Weekendu z wojskiem” z okazji Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Podczas pikniku w Ossowie Mariusz Błaszczak mówił o potrzebie budowy silnego wojska. "Zadaniem całego wolnego świata jest zatrzymanie tego pochodu zła, a zatrzymujemy ten pochód zła, wspierając Ukrainę z jednej strony, ale także budując silne Wojsko Polskie" - powiedział. Szef MON zachęcał też do podjęcia służby w Wojsku Polskim. "Niezwykle ważna rola dla nas wszystkich, żeby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze - stąd też punkty wojskowego centrum rekrutacji tu na tym festynie w Ossowie. Zachęcam wszystkich tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, co chcą robić w przyszłości, żeby wstąpili do Wojska Polskiego" - powiedział Mariusz Błaszczak. 

„Weekend z wojskiem” - pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywają się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W tym czasie na kilkudziesięciu piknikach w całym kraju można zobaczyć sprzęt wojskowy, występy artystyczne oraz porozmawiać z żołnierzami i złożyć aplikacje do dobrowolnej służby wojskowej w punktach rekrutacyjnych.

Mariusz Błaszczak poinformował też, że zakończył się ważny etap budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej. "W tym roku zostanie zamknięty stan surowy Muzeum Bitwy Warszawskiej, w przyszłym roku miejsce to będzie otwarte dla zwiedzających" - zapowiedział minister obrony narodowej. Szef MON dodał, że choć budowa nie należała do najłatwiejszych - na budynku zawisła już wiecha. "Nie było łatwo - chociażby ze względów geologicznych - bo teren, na którym stanął budynek muzeum, nie należy do łatwych dla budowlańców. Ponad 500 pali wbito, żeby uniosły konstrukcję muzeum" - wyjaśnił szef MON. 

Muzeum powstaje w podwarszawskim Ossowie - tam odbyło się jedno z kluczowych starć Bitwy Warszawskiej, zwycięskie dla Polski.

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku będzie składało się z czterech kondygnacji. W środku znajdą się sale kinowe, edukacyjne, konferencyjne oraz ekspozycje historyczne.

IAR/ks

Rosja planuje długą wojnę z Ukrainą. ISW: mobilizują swój przemysł obronny

13.08.2022 13:00
Władze Rosji próbują zmobilizować krajowy przemysł obronny do dłuższej wojny z Ukrainą – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie, opublikowanym w piątek wieczorem.

Dowództwo Operacyjne "Południe": ukraińskie siły uderzyły w infrastrukturę używaną przez okupanata

13.08.2022 11:11
Ukraińska artyleria uszkodziła most drogowy na zaporze elektrowni wodnej Nowaja Kachowka, na Dnieprze. Most służył Rosjanom do komunikacji drogowej z okupowanym Chersoniem. Przeprawa nie nadaje się do użytkowania.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO. W Bułgarii zostanie rozmieszczony dodatkowy kontyngent sił USA

13.08.2022 14:23
Do Bułgarii trafi część liczącej 2,4 tys. żołnierzy 101 dywizji powietrznodesantowej, która będzie rozmieszczona również w Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.