Redakcja Polska

Rosja planuje odłączyć od sieci bloki Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. "Możliwe prowokacje"

19.08.2022 11:33
Ukraiński państwowy koncern atomowy Enerhoatom poinformował w piątek, że Rosjanie planują wyłączenie funkcjonujących bloków energetycznych w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i odłączenie ich od ukraińskiej sieci energetycznej.
Audio
  • Według ukraińskiego Energoatomu Rosjanie przygotowują prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Ma ona polegać na odłączeniu bloków energetycznych. Obiekt od marca jest kontrolowany przez rosyjskie wojsko. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową
Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię JądrowąFoto: RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY//PAP/EPA

W oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera Enerhoatom stwierdził, że siły rosyjskie, które kontrolują elektrownię, przygotowują się do przeprowadzenia tam "prowokacji na dużą skalę".

O przygotowanie "prowokacji" w tym obiekcie Moskwa oskarżyła wcześniej władze ukraińskie.

We wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Głosu Ameryki, że Rosjanie chcą przekierować energię produkowaną przez Zaporoską Elektrownię Atomową na Krym i całkowicie odciąć od tej energii tereny Ukrainy kontrolowane przez rząd w Kijowie.

Wywiad: Rosjanie planują prowokacje

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że w piątek Rosjanie planują prowokację w elektrowni, o czym ma świadczyć fakt, że ewakuowali z jej terenu pracowników Rosatomu oraz dla niemal całego personelu ogłosili dzień wolny od pracy. Według HUR do pracy w piątek mieli przyjść jedynie inżynierowie operacyjni.  "Licencjonowani specjaliści mają zostać w domach. Na teren siłowni dopuszczona zostanie tylko niewielka liczba personelu operacyjnego" – powiadomił HUR w piątek rano.


Posłuchaj
00:45 11897206_1 (1).mp3 Według ukraińskiego Energoatomu Rosjanie przygotowują prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Ma ona polegać na odłączeniu bloków energetycznych. Obiekt od marca jest kontrolowany przez rosyjskie wojsko. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Dzień wcześniej na zebraniu kierownictwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie było przedstawicieli Rosatomu, chociaż od początku okupacji przychodzili na takie spotkania. Według HUR "przedstawiciele Rosatomu w ogóle opuścili teren elektrowni".

"Biorąc pod uwagę ilość uzbrojenia, które znajduje się na terytorium elektrowni, a także niejednokrotnie prowokacyjne ostrzały, istnieje wysokie prawdopodobieństwo dużego aktu terrorystycznego w obiekcie jądrowym" – podkreślił HUR.

Największa elektrownia atomowa w Europie

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa w Europie - została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Ukraińscy pracownicy stacji są - według doniesień mediów - zabijani, a rosyjscy żołnierze ostrzeliwują okolice elektrowni, stwarzając poważne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej.


IAR/PAP/dad

Biały Dom przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

19.08.2022 08:42
Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, którego wartość ma wynosić ok. 800 milionów dolarów - poinformowała w czwartek agencja Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Stanisław Żaryn: dezinformacja weszła na stałe do repertuaru narzędzi oddziaływania Rosjan

19.08.2022 09:38
Dezinformacja weszła na stałe do repertuaru narzędzi, za pomocą których Rosjanie chcą oddziaływać na inne kraje – ocenił w piątkowym "Naszym Dzienniku" rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn.