Redakcja Polska

NATO: w piątek pierwsze spotkanie w ramach trójkąta Turcji, Szwecji i Finlandii

21.08.2022 14:55
Pierwsze spotkanie stałego wspólnego mechanizmu ustanowionego w ramach trójstronnego memorandum podpisanego przez Turcję, Finlandię i Szwecję odbędzie się w Finlandii 26 sierpnia.
Marcin Fronia: była to decyzja polityczna
Marcin Fronia: była to decyzja politycznashutterstock.com/Efasein

Informację przekazała turecka agencja prasowa Anadolu. Wspólne memorandum zostało podpisane pod koniec czerwca podczas szczytu NATO w Madrycie.

Wcześniej Turcja groziła zablokowaniem natowskich aspiracji dwóch krajów nordyckich. Swoje groźby uzasadniała rzekomym wspieraniem przez nie separatystów kurdyjskich i współpracą z Fetullahem Gulenem, oskarżanym przez Ankarę o organizację zamachu stanu w 2016 roku. 28 czerwca sekretarz generalny NATO potwierdził że porozumienie spełnia oczekiwania Turcji. 

„Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym dotyczące eksportu broni i walki z terroryzmem”, oznajmił Jens Stoltenberg. W ramach memorandum Finlandia i Szwecja, jako przyszli członkowie NATO, zadeklarowały pełne wsparcie dla Turcji w zwalczaniu wszelkich zagrożeń dla jej bezpieczeństwa narodowego.

IAR/ks

Rosyjscy turyści uciekają z Krymu, a prorosyjscy separatyści nie śpią spokojnie

21.08.2022 13:30
Rosjanie i prorosyjscy separatyści uciekają z ukraińskich regionów, czasowo okupowanych przez Rosję - informują rosyjskie media niezależne.

ONZ: od lipca przez Morze Czarne wyeksportowano 650 tys. ton ukraińskiej żywności

21.08.2022 13:15
Od 1 sierpnia przez Morze Czarne wyeksportowano 650 tysięcy ton ukraińskiej żywności - poinformował Antonio Guterres. Sekretarz generalny ONZ odwiedził tam centrum koordynacyjne, które nadzoruje transport zboża przez Morze Czarne.

Wiceszef MON: Polska, obok USA i Wielkiej Brytanii, przekazuje Ukrainie największą pomoc militarną

21.08.2022 09:30
Polska, obok Stanów Zjednoczonych i Wlk. Brytanii, przekazała i nadal przekazuje Ukrainie największą pomoc militarną - podkreślił Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że jest to pomoc stała, ciągła i wielowymiarowa