Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda z małżonką wziął udział w nabożeństwie pogrzebowym brytyjskiej królowej Elżbiety II

19.09.2022 12:51
Około pół tysiąca przywódców z całego świata wzięło udział w dzisiejszym pogrzebie królowej Elżbiety II. Uroczystości rozpoczęły się w Londynie, a następnie przeniosły do podlondyńskiego Windsoru. Ceremonia zaczęła się w południe według czasu obowiązującego w Polsce. Wśród światowych przywódców i szefów rządów żegnających brytyjską królową Elżbietę II w Londynie był Andrzej Duda. Polski prezydent z małżonką wzięli udział w nabożeństwie pogrzebowym w Opactwie Westminsterskim. Para prezydencka przebywa w Wielkiej Brytanii od niedzieli.
Audio
  • To ostatnie chwile przez rozpoczęciem nabożeństwa pogrzebowego królowej Elżbiety II w Londynie. Uroczystości zaplanowano w Opactwie Westminsterskim w centrum miasta. Obserwować będą je osoby z całego świata, które przybyły do miasta specjalnie, by ostatni raz pożegnać monarchinię. Materiał Michała Fedusio
W Pałacu Westminsterskim prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą oddali hołd zmarłej Królowej Elżbiecie II.
W Pałacu Westminsterskim prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą oddali hołd zmarłej Królowej Elżbiecie II. Fot. Foreign Broadcasting Service/ Źródło: Twitter/PrezydentPL

Uroczystości pogrzebowe Elżbiety II są jednocześnie jednym z największych dyplomatycznych spotkań na świecie w ostatnich latach. Do Londynu przybyli m.in. prezydent USA Joe Biden, cesarz Japonii Naruhito oraz polski prezydent Andrzej Duda.


Posłuchaj
00:40 11947877_1.mp3 Kolejki do holu Pałacu Westminsterskiego sięgające doby, niezliczona liczba kwiatów składanych przez rodaków i wizerunki Elżbiety II we wszystkich publicznych miejscach brytyjskiej stolicy. Tak Londyn żegnał w ostatnich dniach zmarłą królową. Przygotował Michał Fedusio
 
Podczas spotkania z mediami w polskiej ambasadzie w Londynie Andrzej Duda podkreślił, że wspomnienia o zmarłej królowej zdominowały dyskusje przywódców obecnych na wieczornym spotkaniu zorganizowanym przez króla Karola III w Pałacu Buckingham. - To bardzo podniosłe chwile. Smutne, ale jednocześnie nacechowane wielkim szacunkiem. Wszyscy przywódcy wspominali królową akcentując imponujący okres jej panowania - 70 lat. Ten moment, kiedy żegnamy Elżbietę II, to rzeczywiście koniec pewnej epoki - nie tylko w historii Wielkiej Brytanii, ale i Europy czy świata - zaznaczył Andrzej Duda.

Polski prezydent wspominał również swoje jedyne spotkanie z Elżbietą II w 2019 roku podczas odbywającego się w Londynie szczytu NATO. - Pamiętam to doskonale. Byliśmy wówczas z małżonką i było to dla nas duże przeżycie. Królowa była przede wszystkim osobą ciepłą, emanującą spokojem zewnętrznym. Także o niezwykłej kulturze osobistej i takcie - dodał.

Z Londynu prezydent odleci do Nowego Jorku. W Stanach Zjednoczonych weźmie udział w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.


IAR/dad

Prezydent rozpoczyna wizytę w Wlk. Brytanii. Weźmie udział w pogrzebie królowej Elżbiety II i spotka się z Liz Truss

18.09.2022 12:36
Prezydent Andrzej Duda z małżonką, rozpoczynają dziś dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Jej głównym celem będzie udział w poniedziałkowym nabożeństwie pogrzebowym królowej Elżbiety II.

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd królowej Elżbiecie II

18.09.2022 13:50
Prezydent RP Andrzej Duda oddał w niedzielę hołd brytyjskiej królowej Elżbiecie II, której ciało jest wystawione w trumnie w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim w Londynie.

W Londynie setki tysięcy ludzi żegnają królową Elżbietę II

19.09.2022 13:03
Kolejki do holu Pałacu Westminsterskiego sięgające doby, niezliczona liczba kwiatów składanych przez rodaków i wizerunki Elżbiety II we wszystkich publicznych miejscach brytyjskiej stolicy. Tak Londyn żegnał w ostatnich dniach zmarłą królową.