Redakcja Polska

Prezydent rozpoczyna wizytę w Wlk. Brytanii. Weźmie udział w pogrzebie królowej Elżbiety II i spotka się z Liz Truss

18.09.2022 12:36
Prezydent Andrzej Duda z małżonką, rozpoczynają dziś dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Jej głównym celem będzie udział w poniedziałkowym nabożeństwie pogrzebowym królowej Elżbiety II.
Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Weźmie udział w pogrzebie królowej Elżbiety II
Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Weźmie udział w pogrzebie królowej Elżbiety IIForum/Adam Chelstowski

Para prezydencka rozpocznie niedzielną część swojej wizyty o godz. 13.00, według czasu obowiązującego w Polsce. Pierwszym jej punktem będzie oddanie hołdu zmarłej królowej Elżbiecie II w holu Pałacu Westminsterskiego. Następnie para prezydencka wpisze się do księgi kondolencyjnej.

Andrzej Duda z małżonką odwiedzą również szefową brytyjskiego rządu Liz Truss. Spotkanie w gmachu przy Downing Street będzie miało mniej formalny wymiar z uwagi na trwającą w Wielkiej Brytanii żałobę narodową.

Pierwszy dzień wizyty pary prezydenckiej w Londynie zakończy udział w wieczornym spotkaniu organizowanym dla krajowych przywódców i szefów rządów przez króla Karola III.

Cały świat żegna Elżbietę II

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godz. 11.00 (godz. 12.00 w Polsce) w Opactwie Westminsterskim. Następnie trumna z ciałem królowej zostanie przewieziona do Windsoru, by spocząć w kaplicy św. Jerzego.

W uroczystościach weźmie udział około 500 zagranicznych dygnitarzy, w tym około 100 przywódców i głów państw. Swój udział potwierdzili już m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pojawiają się też nieoficjalne doniesienia, że Ukrainę podczas uroczystości będzie reprezentowała Ołena Zełenska. 


IAR/ho

Prezydent Duda: Polska potrzebuje przejścia przez Mierzeję Wiślaną, aby uniezależnić się od Rosji

17.09.2022 16:34
Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas sobotniej uroczystości oficjalnego otwarcia kanału żeglugowego.

Andrzej Duda: rozumiemy rosyjski imperializm lepiej niż Zachód, bo mamy doświadczenia historyczne

17.09.2022 16:00
Polska i inne kraje regionu rozumieją Rosję lepiej niż Zachód - pisze prezydent Andrzej Duda w tekście opublikowanym przez litewskiego nadawcę publicznego LRT. Przy okazji zwraca uwagę na to, że data agresji Związku Radzieckiego na Polskę nie jest na Zachodzie tak powszechnie znana, jak data wybuchu II wojny światowej. 

Prezydent Joe Biden przyleciał do Londynu na pogrzeb królowej Elżbiety II

18.09.2022 09:15
- Prezydent USA Joe Biden i jego żona Jill Biden przybyli do Wielkiej Brytanii na pogrzeb królowej Elżbiety II. Jak poinformowała agencja AFP, prezydencki samolot Air Force One wylądował w sobotę późnym wieczorem na lotnisku Stansted pod Londynem.