Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim

24.10.2022 15:25
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska i Macedonia Północna prezentują jednolitą postawę wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę, niosąc realną pomoc Ukraińcom.
Audio
  • Andrzej Duda podkreślił, że Macedonia Północna, podobnie jak Polska, niesie pomoc Ukraińcom w tym trudnym czasie [posłuchaj]
  • Wizyta prezydenta Macedonii Północnej w Polsce. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Spotkanie prezydentów Polski i Macedonii Północnej
Spotkanie prezydentów Polski i Macedonii PółnocnejTwitter/KPRP

Z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim rozmawiałem o kryzysie energetycznym i o tym, jak my sobie z nim radzimy, jak wygląda proces naszej dywersyfikacji dostaw gazu, mówiłem o kolejnych inwestycjach, które w ostatnim czasie zakończyliśmy - poinformował prezydent Andrzej Duda.

"Kryzys energetyczny, który wywołała Rosja swoją agresją na Ukrainę i swoimi działaniami jest niebezpieczny nie tylko dla nas, dla naszej części Europy jest niebezpieczny dla całej Europy i Unii Europejskiej. Jest też niebezpieczny dla świata" - powiedział Duda podczas konferencji prasowej w Belwederze, gdzie w poniedziałek przed południem spotkał się z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim.

Obaj przywódcy rozmawiali "w cztery oczy", m.in. na temat europejskich aspiracji Macedonii Północnej oraz wojny w Ukrainie. Następnie odbyły się rozmowy plenarne delegacji obu państw. 

Duda relacjonował, iż rozmawiano o tym, jak my sobie z kryzysem energetycznym sobie radzimy. "Ja w szczegółach informowałem pana prezydenta, jak wygląda proces naszej dywersyfikacji dostaw gazu, mówiłem o kolejnych inwestycjach, które w ostatnim czasie zakończyliśmy, o interkonektorach, który zbudowaliśmy, o polsko-litewskim interkonektorze, o gazociągu z szelfu norweskiego, o Baltic Pipe do Polski, który oddaliśmy do użytku dosłownie kilka tygodni temu" - poinformował.

Według prezydenta RP, rozmawiano także o skali tych dostaw i o potencjalnej możliwości przesyłania gazu z Polski do Macedonii Północnej. "To będzie przedmiot także i dalszych konsultacji delegacji macedońskiej z naszym rządem" - zapowiedział.

Duda poinformował, że pytał gościa z Macedonii Północnej o jego ocenę sytuacji w regionie, zwłaszcza sytuacji na Bałkanach Zachodnich. "Jak to dzisiaj wygląda, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa tej części z punktu widzenia pana prezydenta, jak wygląda sytuacja w Bośni, jak wyglądają te relacje w tym układzie bałkańskim Serbia-Bośnia i państwa, które się znajdują w tej części Europy, na ile rzeczywiście są tam silne i rozrastające się wpływy rosyjskie, co te wpływy rosyjskie mogą oznaczać?" - relacjonował.

Według prezydenta RP, były to w poniedziałek główne tematy rozmów z prezydentem Macedonii Północnej, co podsumował słowami "bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo".

Prezydent dodał, że poruszano także kwestie rozwijania relacji "bezpośrednio pomiędzy naszymi krajami, zarówno tych gospodarczych, o wspieraniu przedsiębiorców, tych macedońskich, którzy prowadzą swoje interesy, inwestują w Polsce, importują do Polski, czy eksportują do Polski". 

"Ale rozmawialiśmy także i o działaniach polskich przedsiębiorców na terenie Macedonii Północnej, o wymianie turystycznej, możliwościach wzrostu tej wymiany turystycznej i podróżowania naszych rodaków do Macedonii Północnej" - powiedział Duda.

"Oczywiście mówiliśmy także i o europejskiej przyszłości Macedonii Północnej" - zaznaczył. "Nie muszę nawet zapewniać pana prezydenta, bo pan prezydent to wie, że Polska wspiera dążenia akcesyjne Macedonii Północnej do Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że te trudne momenty, najbardziej kryzysowe na drodze do tej akcesji do Unii Europejskiej mijają, że ona powoli są za nami i że ta droga będzie teraz już dla Macedonii Północnej znacznie łatwiejsza, niż było to do tej pory, że przeszkody, które na tej drodze były udaje się pokonać i te możliwości i dla Macedonii otwierają się znacznie szerzej" - oświadczył Andrzej Duda.

IAR/PAP/ks

Siergiej Ławrow próbował dostać się do Serbii. Trzy kraje uniemożliwiły mu lot

06.06.2022 10:51
Wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Serbii w dniach 6-7 czerwca została odwołana, ponieważ trzy kraje sąsiadujące z Serbią odmówiły udostępnienia swojej przestrzeni powietrznej rosyjskiemu samolotowi rządowemu - podaje w poniedziałek BBC za rosyjskim MSZ.

Bułgaria i Macedonia Północna podpisały protokół przybliżający Skopje do rozpoczęcie negocjacji z UE

17.07.2022 16:22
Nawiązanie bliższych relacji między tymi państwami stało się możliwe po tym, gdy w czerwcu Bułgaria zdjęła weto uniemożliwiające Macedonii Północnej kontynuowanie negocjacji z Brukselą.

Unia Europejska rozpoczyna negocjacje członkowskie z Macedonią Północną i Albanią

19.07.2022 08:00
Rozpoczęcie negocjacji jest możliwe, bo w sobotę macedoński parlament zgodził się na kompromisową propozycję łagodzącą spór z Bułgarią, która wetowała rokowania.

Prezydent Macedonii Północnej z wizytą w Polsce. Rozmowy o NATO i UE w kontekście Ukrainy

24.10.2022 09:02
Macedonia Północna jest od 2,5 roku członkiem NATO. Natomiast po latach impasu w lipcu tego roku Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z tym bałkańskim krajem.