Redakcja Polska

Skandal korupcyjny w UE. Torby pieniędzy w domu wiceszefowej Parlamentu Europejskiego

12.12.2022 13:40
Belgijska gazeta "De Standaard", odnosząc się do skandalu korupcyjnego i aresztowania wiceszefowej PE Evy Kaili, napisała o "hańbie dla tego rycerza moralności". O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Skandal korupcyjny w PE to hańba dla tego rycerza moralności - skomentowano w De Standaard
Skandal korupcyjny w PE to hańba dla tego "rycerza moralności" - skomentowano w "De Standaard"Vidal/EUC / Zuma Press / Forum

Oskarżenia wobec Evy Kaili dotyczą kupowania wpływów przez Katar, gospodarza piłkarskich Mistrzostw Świata, a także przekazywania dużych sum pieniędzy oraz drogich prezentów. "Dla instytucji (Parlamentu Europejskiego - red.), która przedstawia siebie jako strażnika praworządności i lubi krytykować innych, to ciężki cios" - napisała gazeta "De Standaard", cytowana przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką.

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone od sześciu miesięcy, w całkowitej dyskrecji. Policja przeprowadziła w Belgii przeszukania 16 mieszkań i domów. Podczas przeszukania zabezpieczono około 600 tysięcy euro, w tym także torby z pieniędzmi w domu wiceszefowej Parlamentu Europejskiego. Skonfiskowano też komputery i telefony.

Wcześniej szef unijnej dyplomacji Josep Borrell nazwał "poważnymi" oskarżenia wobec wiceprzewodniczącej PE. - Z pewnością wiadomości są bardzo bardzo niepokojące. To mnie niepokoi jako byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Policja i organy sądowe prowadzą działania, jesteśmy zaniepokojeni tymi wiadomościami. To są bardzo poważne oskarżenia - powiedział.

Skandal korupcyjny w PE

W niedzielę wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Eva Kaili usłyszała zarzuty korupcji, udziału w grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy i została oficjalnie aresztowana. W piątek została zatrzymana na przesłuchanie.

Wraz z nią w areszcie pozostają jeszcze trzy osoby, w tym były europoseł z Włoch, także z grupy socjaldemokratów a obecnie lobbysta, oraz asystent deputowanego z Belgii. Dom belgijskiego europosła został w niedzielę przeszukany w obecności przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Zabezpieczono jego komputer i telefon. On sam nie został aresztowany.


IAR/dad

Afera korupcyjna w PE. Nowe doniesienia belgijskich mediów w sprawie Evy Kaili

11.12.2022 09:55
Policja znalazła torby z pieniędzmi w domu wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Evy Kaili, która w piątek została aresztowana w Brukseli i przesłuchana. Belgijska gazeta l’Echo poinformowała o nowych doniesieniach w ramach śledztwa dotyczącego korupcji i kupowania wpływów przez Katar.

Eva Kaili aresztowana. Wiceszefowa PE usłyszała zarzuty korupcyjne

11.12.2022 16:32
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Greczynka Eva Kaili usłyszała zarzuty i zastosowano wobec niej areszt. Poinformowała o tym prokuratura federalna prowadząca śledztwo w sprawie korupcji i kupowania wpływów przez kraj Zatoki Perskiej. Według mediów, chodzi o Katar, gospodarza piłkarskich mistrzostw świata.

Co z kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji? Josep Borrell wskazuje na brak jedności w UE

12.12.2022 11:14
Trudno na razie o zgodę na dziewiąty pakiet sankcji z powodu różnic zdań wśród krajów członkowskich - przyznał w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.