Redakcja Polska

"Łączymy się w bólu z całym Kościołem". Polskie MSZ o śmierci papieża Benedykta XVI

31.12.2022 14:41
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyjęło ze smutkiem wiadomość o odejściu emerytowanego papieża Benedykta XVI. "Łączymy się w bólu z całym Kościołem, któremu duchowo przewodził. Wielokrotnie podkreślał swoją przyjaźń z Janem Pawłem II i znaczenie w swoim pontyfikacie" - napisało MSZ na Twitterze.
Benedykt XVI miał 95 lat. Kierował Kościołem katolickim po śmierci Jana Pawła II, od 2005 do 2013 roku.
Benedykt XVI miał 95 lat. Kierował Kościołem katolickim po śmierci Jana Pawła II, od 2005 do 2013 roku.Tony Gentile / Reuters / Forum

O śmierci papieża seniora poinformował dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.

Joseph Ratzinger miał 95 lat. W lutym 2013 roku zrezygnował ze sprawowania papieskiego urzędu, tłumacząc swoją decyzję złym stanem zdrowia. Jako przewodniczący Kongregacji Nauki Wiary był najbliższym współpracownikiem św. Jana Pawła II. Kierował Kościołem katolickim po śmierci Jana Pawła II, od 2005 do 2013 roku.

Posłuchaj
00:58 12124500_1 (1).mp3 Zmarł papież-senior Benedykt XVI. Poinformowało o tym biuro prasowe Watykanu. Relacja Piotra Kowalczuka z Rzymu (IAR) 

Kardynał Ratzinger został wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 roku. Gdy ukazał się na balkonie bazyliki świętego Piotra w Watykanie i po raz pierwszy jako papież przemówił do wiernych, wspomniał swojego wielkiego poprzednika: "Drodzy bracia i siostry, po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie, prostego i skromnego robotnika w Winnicy Pańskiej".

IAR/dad

Chersoń. Jedno z najbardziej doświadczonych wojną miast Ukrainy. Piekło codziennych ostrzałów

30.12.2022 11:45
Chersoń jest po Mariupolu najbardziej doświadczonym wojną miastem Ukrainy. Po kilku miesiącach rosyjskiej okupacji, która była trudnym okresem dla mieszkańców miasta, kiedy znikali policjanci i działacze proukraińscy, gdy w katowniach znęcano się nad ludźmi, zaczął się nowy koszmar. Codzienne ostrzały. Całe miasto jest narażone. Pociski uderzyły w budynek administracji i w inne ważne miejsca, ale mieszkańcy zwykłych bloków mieszkalnych też nie mogą czuć się bezpiecznie. 

Kilkanaście zniszczonych polskich cmentarzy i upamiętnień – smutny bilans roku na Białorusi

31.12.2022 10:37
Co najmniej kilkanaście polskich cmentarzy wojskowych i miejsc pamięci na Białorusi zostało w tym roku zniszczonych, najwyraźniej na polecenie tamtejszych władz. - To część antypolskiej kampanii - mówi politolog Waler Karbalewicz.

Zmarł emerytowany papież Benedykt XVI. Miał 95 lat

31.12.2022 11:24
W wieku 95 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł papież-senior Benedykt XVI. Następca Jana Pawła II i poprzednik Franciszka był pierwszym od XIII wieku biskupem Rzymu, który zdecydował się na abdykację.