Redakcja Polska

Premier Morawiecki w Berlinie: apelujemy do Niemiec o większe dostawy broni na Ukrainę

16.01.2023 15:17
Premier Mateusz Morawiecki wezwał niemiecki rząd do zwiększenia dostaw ciężkiej broni na Ukrainę. Nie ma żadnego powodu do blokowania wsparcia dla władz w Kijowie - powiedział podczas wizyty w Berlinie Szef polskiego rządu uczestniczył w uroczystości z okazji 50-lecia działalności parlamentarnej polityka CDU, Wolfganga Schäublego.
Audio
  • Premier M. Morawiecki w Berlinie: apelujemy do Niemiec o większe dostawy broni na Ukrainę. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki w Berlinie: apelujemy do Niemiec o większe dostawy broni na Ukrainę
Premier Mateusz Morawiecki w Berlinie: apelujemy do Niemiec o większe dostawy broni na Ukrainę PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL

Premier Mateusz Morawiecki przywołał słowa niemieckiego filozofa i socjologa Jürgena Habermasa, który niegdyś podkreślił, że solidarność i demokracja stały się w Unii Europejskiej "towarem deficytowym". - W Europie potrzebujemy solidarności, więcej wysiłku na rzecz wspólnej politycznej perspektywy  - powiedział premier.

Szef rządu przypomniał, że bez polskiej inicjatywy wyrzutnie Patriot prawdopodobnie nie zostałyby przekazane Ukrainie. - Głośno domagaliśmy się obecności wyrzutni pocisków Patriot na Ukrainie i nasz głos został wysłuchany, za to dziękujemy. Klęska Ukrainy może stać się preludium III wojny światowej. Dlatego nie ma powodu do blokowania lub odwlekania wsparcia - zaznaczył premier.

Posłuchaj
00:52 12149227_1.mp3 Premier M. Morawiecki w Berlinie: apelujemy do Niemiec o większe dostawy broni na Ukrainę. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)

 

Szef CDU Friedrich Merz zaprosił premiera jako gościa honorowego na obchody 50-lecia pracy Wolfganga Schäublego w Bundestagu. Ten ostatni zacytował swojego politycznego mentora - byłego kanclerza Helmuta Kohla - który swojego czasu zaznaczył, że nie byłoby zjednoczenia Niemiec i wolnej Europy bez ruchu Solidarności oraz wolnej Polski.

Wizyta premiera w Berlinie ma służyć też kuluarowym rozmowom o zagadnieniach energetycznych i przekazaniu Ukrainie niemieckich czołgów Leopard.

IAR/dad

"Dawaliśmy sobie znaki oczami". Bliscy Andrzeja Poczobuta zobaczyli go po raz pierwszy od zatrzymania

16.01.2023 11:46
Na rozpoczęciu w poniedziałek w Grodnie procesu Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi, jego bliscy mieli możliwość zobaczyć go po raz pierwszy od blisko dwóch lat. Poczobut został aresztowany w marcu 2021 roku.

Gaz-System: polska sieć gazowa pracuje stabilnie mimo braku rosyjskich dostaw

16.01.2023 13:42
Mimo braku dostaw z Rosji oraz trwającej na wschodzie wojny polska sieć przesyłowa pracuje stabilnie, a gaz jest dostarczany do odbiorców zgodnie z zamówieniami - przekazał w poniedziałek operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System.

MSZ ponownie apeluje do władz Białorusi o uwolnienie Andrzeja Poczobuta

16.01.2023 14:06
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie apeluje do władz Białorusi o uwolnienie Andrzeja Poczobuta. Dziś rozpoczął się proces dziennikarza i działacza polskiej mniejszości przed białoruskim sądem. Posiedzenie zostało utajnione, do sali rozpraw nie wpuszczono polskiego charge d'affairs w Mińsku Marcina Wojciechowskiego.