Redakcja Polska

Europarlament wezwał kanclerza Niemiec do bezzwłocznego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2

18.01.2023 16:50
Parlament Europejski w przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do bezzwłocznego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2.
Audio
  • Niemieckie media wezwały desygnowanego ministra obrony Borisa Pistoriusa do wyjaśnienia swoich dotychczasowych powiązań z Kremlem. Polityk SPD sprzeciwiał się w przeszłości sankcjom wobec Rosji. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)
Czy Niemcy przekażą leopardy dla Ukrainy?
Czy Niemcy przekażą leopardy dla Ukrainy?Jesco Denzel/TT/@Bundeskanzler

W rocznym sprawozdaniu z realizacji wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) za 2022 r., przyjętym w środę 459 głosami za, przy 93 głosach przeciw i 85 wstrzymujących się, posłowie wzywają do natychmiastowego rozmieszczenia nowoczesnej broni i obrony powietrznej nowej generacji na Ukrainie, wzywając kanclerza Niemiec Scholza do bezzwłocznego dostarczenia jej czołgów Leopard 2.

Europosłowie podkreślają, że Ukraina broni swojej integralności terytorialnej w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową i pilnie potrzebuje pomocy wojskowej i ciężkiego uzbrojenia, aby wygrać wojnę.

W sprawozdaniu jego autorzy z zadowoleniem przyjmują nowe inicjatywy UE na rzecz wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa i obrony, w szczególności deklarację wersalską, kompas strategiczny, wspólny komunikat w sprawie luk w inwestycjach w obronę oraz wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia zachęcającego do wspólnych zamówień (EDIRPA). Państwa członkowskie powinny nadal rozwijać zdolności w zakresie cyberobrony - dodają posłowie - oraz ustanawiać partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa i obrony z podobnie myślącymi partnerami na całym świecie.

Posłuchaj
00:55 12153401_1.mp3 Niemieckie media wezwały desygnowanego ministra obrony Borisa Pistoriusa do wyjaśnienia swoich dotychczasowych powiązań z Kremlem. Polityk SPD sprzeciwiał się w przeszłości sankcjom wobec Rosji. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)

 

Sprawozdawca ds. wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony Tom Vandenkendelaere (EPL) powiedział, że bezpieczeństwo europejskie dramatycznie się pogorszyło z powodu wojny na Ukrainie. W tym kontekście UE musi zwiększyć i przyspieszyć pomoc wojskową dla Ukrainy oraz usprawnić funkcjonowanie jej polityki obronnej, kontynuując i zacieśniając współpracę z NATO. Między innymi powinna przyspieszyć proces decyzyjny w kwestiach obronnych i zmniejszyć zależność od krajów trzecich - wskazał.

PAP/IAR/dad

Premier Mateusz Morawiecki: jeszcze nigdy Davos nie było tak blisko Kijowa

18.01.2023 12:21
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że głównym tematem w światowego Forum Ekonomicznego w Davos jest zaprowadzenie sprawiedliwego pokoju na Ukrainie. - To podstawowa rzecz - podkreślił szef rządu.

Katastrofa śmigłowca w Browarach. Wołodymyr Zełenski zlecił śledztwo w sprawie zdarzenia

18.01.2023 13:23
W katastrofie śmigłowca, który rozbił się w środę rano w Browarach na Ukrainie, zginęli m.in. szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhenij Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Łubkowycz. Jak poinformował komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko, w tragedii zginęło łącznie 16 osób, w tym dwoje dzieci. Śmigłowiec upadł w Browarach, mieście w aglomeracji Kijowa, rozbijając się w pobliżu przedszkola. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zlecił przeprowadzenie śledztwa w sprawie zdarzenia.

Kryzys energetyczny szansą dla polskiej energetyki

18.01.2023 14:59
Obecny kryzys energetyczny może stać się motorem napędowym polskiej energetyki. Tak uważają uczestnicy zorganizowanej przez Instytut Kościuszki dyskusji, która odbyła się w siedzibie Polskiego Radia, w studiu imienia Władysława Szpilmana.