Redakcja Polska

Estonia, Łotwa i Litwa wezwały Niemcy do niezwłocznego przekazania Ukrainie czołgów Leopard

22.01.2023 10:26
Ministrowie spraw zagranicznych państw bałtyckich wezwali Niemcy do niezwłocznego przekazania Ukrainie czołgów Leopard.
Państwa bałtyckie apelują do Niemiec, by przekazały Ukrainie leopardy
Państwa bałtyckie apelują do Niemiec, by przekazały Ukrainie leopardyShutterstock.com/FlyingCamera

"My, ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Łotwy i Litwy, wzywamy Niemcy, aby już teraz dostarczyły leopardy Ukrainie" - napisał na Twitterze szef estońskiej dyplomacji Urmas Reinsalu.

"To jest potrzebne do powstrzymania rosyjskiej agresji, pomocy Ukrainie i szybkiego przywrócenia pokoju w Europie. Niemcy jako czołowa siła europejska ponoszą pod tym względem szczególną odpowiedzialność" - dodał estoński minister.

W piątek na spotkaniu Grupy Kontaktowej do spraw Obronności Ukrainy w Ramstein w Niemczech nie zapadły żadne decyzje w sprawie przekazania leopardów Ukrainie.

Polski minister obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział, że "chcemy stworzyć koalicję, żeby nie wymagać od poszczególnych państw określonej liczby czołgów. Kwestia przekazania leopardów będzie tematem kolejnych rozmów" - dodał szef MON.IAR/dad

Ukraiński ekspert: Zachód ostatecznie zrozumiał, że z Putinem nie da się porozumieć

21.01.2023 11:26
Zachodni przywódcy zrozumieli, że Putin nie jest zdolny do negocjacji i nie da się z nim porozumieć – ocenia w rozmowie z PAP ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow. Jego zdaniem świadczy o tym m.in. decyzja o przekazaniu Ukrainie zachodnich systemów uzbrojenia.

ISW: Rosja tworzy prowokacyjne komunikaty, aby zwiększyć nastroje antyukraińskie

21.01.2023 15:06
- Kreml prawdopodobnie rozmieścił systemy obrony powietrznej na budynkach w Moskwie, aby stworzyć prowokacyjne komunikaty w przestrzeni informacyjnej i aby zwiększyć nastroje antyukraińskie wśród Rosjan - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).