Redakcja Polska

Jens Stoltenberg w "Welt": NATO powinno pomóc pokonać Rosję na polu bitwy

24.01.2023 08:38
Powinniśmy pomóc Ukrainie odnieść zwycięstwo na polu bitwy i stworzyć warunki do zakończenia wojny przy stole negocjacyjnym na jej warunkach - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na antenie niemieckiego kanału telewizyjnego Welt.
Szef NATO Jens Stoltenberg
Szef NATO Jens StoltenbergAlexandros Michailidis/Shutterstock

"Nikt nie wie, jak zakończy się ta wojna...Większość wojen z reguły kończy się przy stole negocjacyjnym. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że to, co Ukraina może osiągnąć przy stole negocjacyjnym, zależy całkowicie od tego, co zostanie osiągnięte na polu bitwy. Putin nie zmienił swoich celów, chce pełnej kontroli nad całą Ukrainą. Dlatego jedynym sposobem, warunkiem pokojowego rozwiązania, jest jednoznaczna wiadomość dla Putina, że nie wygra na polu bitwy. Musimy stworzyć takie warunki" – powiedział Stoltenberg.

Zaznaczył jednocześnie, że sojusznicy z NATO i partnerzy Ukrainy powinni stworzyć korzystne warunki dla niej na froncie, dostarczając jej niezbędnej broni.

Według szefa NATO obecnie trwa proces konsultacji między sojusznikami na temat tego, jaką broń przekazać Ukrainie, ale także w jaki sposób zapewnić sprawne funkcjonowanie przekazanych wcześniej systemów.

Leopardy kością niezgody

Stoltenberg nie zgodził się z oceną, że obecna debata na temat przekazania Ukrainie zachodnich czołgów dzieli Sojusz i że Niemcy przeciwstawiają się innym państwom. "Czasem podjęcie takich decyzji wymaga czasu i konsultacji, których treść nie jest podawana do wiadomości publicznej" – powiedział.

"Ogólnie rzecz biorąc, widzimy poważne wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy, aby nie tylko przetrwała, ale także mogła wygrać tę wojnę...Musimy iść naprzód i nie pozwolić wygrać Putinowi. Stworzyłoby to bardzo groźną sytuację dla naszych interesów bezpieczeństwa. Musimy upewnić się, że Ukraina zwycięży" – podkreślił szef NATO.

Nuklearne groźby Kremla

Stoltenberg nazwał także rosyjską retorykę nuklearną "absolutnie nieodpowiedzialną i groźną". Według niego Sojusz uważnie monitoruje sytuację i obecnie nie widzi zmian w gotowości rosyjskich arsenałów nuklearnych.

"Jeżeli pozwolimy, by Federacja Rosyjska szantażowała nas taką retoryką, to faktycznie ten świat będzie niebezpieczny, bo Rosja będzie uciekać się do takich praktyk, do gróźb, za każdym razem, gdy będzie chciała coś osiągnąć" – podkreślił.

Zapytany o sprzeciw Turcji wobec starań Finlandii i Szwecji o wejście do NATO, przypomniał, oba kraje złożyły wniosek dopiero w maju ubiegłego roku i proces ten jest generalnie bardzo przyspieszony, bowiem zwykle trwa latami. 

PAP/dad

Wyrzutnie Patriot w drodze z Niemiec do Polski

23.01.2023 12:36
W poniedziałek rano rozpoczął się transport niemieckich baterii Patriot do Polski. Mają one wzmocnić wschodnią flankę NATO przy granicy z Ukrainą. Tymczasem dyskusja wokół dostaw czołgów bojowych Leopard na Ukrainę wciąż trwa. Brak zdecydowania socjaldemokratów w tej sprawie dzieli niemiecką scenę polityczną.

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried laureatem Medalu Kuriera z Warszawy

23.01.2023 16:00
Dyplomata został wyróżniony za wzmacnianie więzi Stanów Zjednoczonych z Europą, a w szczególności za zasługi w procesie przyłączenia Polski do NATO. Nagrodę przyznano po raz pierwszy.

Francuskie media: Niemcy ugięły się pod presją Polski

23.01.2023 13:23
Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock zadeklarowała, że Berlin nie będzie się sprzeciwiał, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę. Minister mówiła o tym w wywiadzie dla francuskiej stacji LCI. Jak podaje portal TVP, Info dziennikarze tej telewizji komentują, że "Niemcy ugięły się pod presją Polski" i podkreślają "niezwykłą śmiałość polskich władz".

Dwie Ukrainki zaatakowane w Berlinie przez mężczyzn, mówiących po rosyjsku

23.01.2023 15:57
Dwie młode kobiety z Ukrainy zostały zaatakowane w metrze w sobotnie popołudnie w centrum Berlina. Sprawcami byli trzej mężczyźni, mówiący po rosyjsku, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia. Berlińskie służby prowadzą dochodzenie w sprawie uszkodzenia ciała i znieważenia – podał portal dziennika "Bild".