Redakcja Polska

Decyzja ws. czołgów dla Ukrainy zapadła. Media: Niemcy wyślą leopardy

25.01.2023 09:25
Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi. W grę wchodzi co najmniej jedna kompania Leopardów 2A6 - informuje portal. Ponad to rząd niemiecki chce zezwolić na eksport Leopardów, które są własnością innych państw, np. Polski.
Niemiecka prasa w mocnych słowach o postawie Olafa Scholza ws. dostaw leopardów Ukrainie
Niemiecka prasa w mocnych słowach o postawie Olafa Scholza ws. dostaw leopardów Ukrainie PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Niemiecką decyzję najwyraźniej poprzedziły kilkudniowe intensywne konsultacje z sojusznikami, zwłaszcza w Waszyngtonie. Kanclerz Olaf Scholz zawsze podkreślał, że chce dostarczać czołgi bojowe tylko we współpracy z innymi narodami, np. z USA - czytamy w tekście.

Wcześniej "Wall Street Journal" podał, że USA rozważają dostarczenie czołgów Abrams. Francja rozważa również dostarczenie Ukrainie czołgów bojowych - pisze "Spiegel".

Według informacji "Spiegla" niemieckie czołgi Leopard mają pochodzić z zasobów Bundeswehry.

Niemcy ugięły się pod presją Polski ws. Leopardów?

- Mam nadzieję, że odpowiedź ze strony Niemców przyjdzie tym razem szybko - wyraził nadzieję premier Mateusz Morawiecki pytany o wysłany do Berlina wniosek Polski dot. przekazania Ukrainie leopardów. - Niemcy zwlekają, kluczą, działają w trudny do zrozumienia sposób - dodał.

Jak wskazał, Niemcy są największą gospodarką Europy i powinny w ogromnym stopniu dołożyć się do koalicji państw, które pomagają Ukrainie. - Oczekujemy na szybką odpowiedź. My oczywiście już szkolimy żołnierzy ukraińskich w Polsce; robią to również inne państwa na swoich terytoriach - dodał szef rządu.

Premier Morawiecki podkreślił, że sprawa jest nagląca, bo Rosjanie powołani do wojska na mocy ogłoszonej kilka miesięcy temu mobilizacji przechodzą przeszkolenie pod kątem nowego ataku na Ukrainę. - To dlatego pilne działanie jest tak ważne i dlatego rozmawiamy z naszymi niemieckimi partnerami, by nie zwlekali, nie opóźniali, lecz podjęli śmiałą decyzję i dołączyli do krajów, które chcą wysłać nowoczesne czołgi, czołgi Leopard, na Ukrainę - mówił Mateusz Morawiecki.


PAP/dad


Szef niemieckiego MON: decyzja ws. Leopardów może zapaść już wkrótce

24.01.2023 11:36
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że jeszcze nie zapadła decyzja w sprawie wysłania czołgów Leopard na Ukrainę. Zakłada on, że może zostać podjęta "już wkrótce". Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Berlinie dodał jednak, że inne kraje mogą już rozpocząć szkolenie ukraińskich załóg czołgów na niemieckich Leopardach.

Polska wystąpiła o zgodę Niemiec na wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę

24.01.2023 12:45
Polska zawnioskowała do Niemiec o zgodę na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie - poinformował szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. "Apeluję do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji przekazującej czołgi" - podkreślił szef MON w mediach społecznościowych. 

Ukraińcy bez prądu i ogrzewania. Caritas Polska otwiera kilkanaście Punktów Nadziei

24.01.2023 15:58
Wobec krytycznej sytuacji energetycznej na Ukrainie Caritas otwiera 18 Punktów Nadziei w największych miastach, m.in w Odessie, Mikołajowie, Chersoniu, gdzie szczególnie trudno przetrwać bez centralnego ogrzewania i urządzeń elektrycznych.

Naczelny dowódca wojsk Ukrainy gen. Załużny dostał w spadku milion dolarów. Oddał go armii

25.01.2023 10:39
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny otrzymał spadek w wysokości 1 mln USD od obywatela Stanów Zjednoczonych o ukraińskich korzeniach; całą sumę dowódca przekazał na rzecz armii ukraińskiej - podała w środę agencja Interfax-Ukraina.