Redakcja Polska

"Jestem wdzięczny za znaczące wsparcie Polski". Prezydent Zełenski odznaczył Mariusza Błaszczaka

04.02.2023 14:17
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.
Zełenski podziękował Polsce za inicjatywę w sprawie dostaw czołgów, odznaczył szefa MON
Zełenski podziękował Polsce za inicjatywę w sprawie dostaw czołgów, odznaczył szefa MONTwitter/MON

- Dziękuję za konkretne i ważne kroki, które Polska czyni dla wzmocnienia naszych sił zbrojnych – oświadczył Zełenski. Prezydent podziękował także za pomoc Polski na wielu innych płaszczyznach oraz solidarność narodu polskiego z Ukraińcami.

"Prezydent zaznaczył przywódczą rolę Polski w pomocy na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy oraz ważną rolę Warszawy w zapoczątkowaniu koalicji czołgowej dzięki decyzji (Polski) o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2" – przekazało biuro prasowe Zełenskiego.

Szef państwa wyraził nadzieję, że decyzje o przekazaniu ukraińskiej armii ciężkiego uzbrojenia niebawem przyniosą wyniki na froncie wojny Rosji przeciwko jego państwu. - Stworzenie koalicji czołgowej to nie tylko wzmocnienie Sił Zbrojnych Ukrainy, ale również przyspieszenie wyzwalania ukraińskich terytoriów. Jestem wdzięczny za znaczące wsparcie Polski w tej sprawie - powiedział Zełenski.

Według kancelarii prezydenckiej w Kijowie Zełenski poinformował Błaszczaka o sytuacji na froncie oraz potrzebach wojsk i omówił z nim dalsze działania. Szczególną uwagę poświęcono zaplanowanemu na połowę lutego spotkaniu państw, które wspierają obronność Ukrainy w ramach tzw. formatu Ramstein.

 

PAP/IAR/dad

Szef MON Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z nowym ministrem obrony Niemiec. Tematem - Leopardy

20.01.2023 11:21
W piątek po godzinie 17, w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z nowym ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. Podczas spotkania zostanie poruszona między innymi kwestia przesłania czołgów na Ukrainę. W Ramstein rozpoczęła się o godzinie 10 narada grupy około 50 krajów dozbrajających Ukrainę.

Prezydent Wołodymyr Zełenski dziękuje Polsce za decyzję o przekazaniu czołgów

27.01.2023 11:56
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za decyzję o przekazaniu Ukrainie kilkudziesięciu czołgów.

Minister Obrony Narodowej: to bardzo ważne, żeby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze

28.01.2023 17:30
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił w Lublinie, podczas zaprzysiężenia 68 żołnierzy Lubelskiej Brygady WOT, że Wojsko Polskie jest w czasie intensywnej rozbudowy.

Premier i szef MON o wspieraniu Ukrainy: wszelkie działania uzgadniamy z NATO

30.01.2023 14:57
Wszelkie działania dotyczące wzmocnienia siły obronnej Ukrainy uzgadniamy z naszymi partnerami w NATO - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. - Realnie, a nie symbolicznie, wspieramy Ukrainę - akcentował z kolei minister obrony Mariusz Błaszczak.