Redakcja Polska

Minister Obrony Narodowej: to bardzo ważne, żeby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze

28.01.2023 17:30
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił w Lublinie, podczas zaprzysiężenia 68 żołnierzy Lubelskiej Brygady WOT, że Wojsko Polskie jest w czasie intensywnej rozbudowy.
Audio
  • Szef MON: to bardzo ważne, żeby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze [posłuchaj]
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na otwarciu strzelnicy wirtualnej w Zespole Szkół im. Fridtjofa Nansena w Piastowie
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na otwarciu strzelnicy wirtualnej w Zespole Szkół im. Fridtjofa Nansena w PiastowiePAP/Mateusz Marek

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w Lublinie.

W sobotę Mariusz Błaszczak wziął udział w zaprzysiężeniu 68 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – uczestników szkolenia podstawowego w ramach projektu "Ferie z WOT".

"Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - tu na Lubelszczyźnie powstała kolejna brygada WOT; również w województwie podkarpackim - dwie brygady WOT, w woj. mazowieckim Stołeczna Brygada WOT. Rozbudowujemy liczebnie Wojsko Polskie - dziś i jutro w ośmiu brygadach 370 żołnierzy WOT złoży lub już złożyło przysięgę" - mówił podczas wystąpienia.

Dodał, że w ubiegłym roku w wojska wstąpiła rekordowa liczba żołnierzy - 13 742 żołnierzy zawodowych. "To rekord od czasu zlikwidowania obowiązkowej służby wojskowej" - podkreślił podczas wystąpienia.

Szef MON dodał, że obok nowych jednostek WOT powstają również nowe jednostki wojska zawodowego. "Tu w woj. lubelskim także - niebawem będę miał zaszczyt i przyjemność odwiedzić województwo lubelskie i ogłosić powstanie nowego garnizonu" - zapowiedział, wskazując że nowe jednostki wejdą w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej. 

"Również bardzo dynamicznie wzmacniamy Wojsko Polskie poprzez wyposażanie go w nowoczesną broń" - zadeklarował. Polityk podziękował również osobom, które zdecydowały się dołączyć do WOT-u i podkreślił, że do formacji trafiają przedstawiciele różnych zawodów, w tym uczniowie. "Bardzo gorąco zachęcam tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad swoją drogą życiową, żeby wybrali służbę w Wojsku Polskim" - zaapelował. Dodał, że na 2023 rok zostało przygotowanych 25 tys. miejsc dla chętnych do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

"Wojska Obrony Terytorialnej będą się dynamicznie rozwijać. WOT liczy 36 tys. żołnierzy; naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys żołnierzy WOT i 250 tys. żołnierzy zawodowych. Dziś pod bronią mamy 164 tys. żołnierzy różnych formacji" - wskazał szef MON.

IAR/PAP/ks

Prezydent Duda w Davos: chcemy zorganizować większe wsparcie dla Ukrainy

17.01.2023 09:33
- Mamy nadzieję, że kilku partnerów i sojuszników przekaże czołgi Ukrainie - powiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, Wołodymyr Zełenski kilkukrotnie prosił go o wsparcie w pozyskaniu ciężkiego sprzętu.

Naczelny dowódca wojsk Ukrainy gen. Załużny dostał w spadku milion dolarów. Oddał go armii

25.01.2023 10:39
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny otrzymał spadek w wysokości 1 mln USD od obywatela Stanów Zjednoczonych o ukraińskich korzeniach; całą sumę dowódca przekazał na rzecz armii ukraińskiej - podała w środę agencja Interfax-Ukraina.

Szef brytyjskiej komisji obrony: w Polsce powinna powstać wielka fabryka broni. Rozmowy już trwają

26.01.2023 14:43
Zdaniem Tobiasa Ellwooda, szefa komisji obrony brytyjskiej Izby Gmin, na terenie Polski powinna powstać ogromna fabryka broni na potrzeby Ukrainy. Wskazał w wywiadzie dla "Daily Telegraph", że rozmowy w tej sprawie już zostały rozpoczęte.