Redakcja Polska

Elżbieta Witek w Wilnie: Polska i Litwa jednym głosem ws. szerokiego wsparcia dla Ukrainy

10.03.2023 11:39
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przemawiała w Wilnie podczas posiedzenia Sejmu Republiki Litewskiej z okazji obchodzonego w tym kraju dnia niepodległości. Jak zaznaczyła, Polska i Litwa "mówią jednym głosem w sprawie kontynuowania wsparcia dla ogarniętej wojną Ukrainy". Zaznaczyła przy tym, że "pomoc powinna być prowadzona we wszystkich wymiarach: militarnym, politycznym, finansowym, humanitarnym i dyplomatycznym".  
Audio
  • Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wystąpiła w litewskim Sejmie. O szczegółach w relacji z Wilna - Kamil Zalewski
  • Marszałek Elżbieta Witek wzięła udział w posiedzeniu litewskiego Sejmu, gdzie odbyło się jej wystąpienie. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Posiedzenie Sejmu Republiki Litewskiej z udziałem marszałek polskiego Sejmu Elżbiety Witek
Posiedzenie Sejmu Republiki Litewskiej z udziałem marszałek polskiego Sejmu Elżbiety WitekTwitter.com/@KancelariaSejmu

Marszałek Elżbieta Witek wzięła udział w posiedzeniu litewskiego Sejmu, gdzie odbyło się jej wystąpienie. Jak przypomniała, "litewska deklaracja niepodległości była ważnym procesem rozpadu Związku Sowieckiego, co przyczyniło się do upadku żelaznej kurtyny". 


Posłuchaj
01:01 12243054_1 (1).mp3 Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wystąpiła w litewskim Sejmie. O szczegółach w relacji z Wilna - Kamil Zalewski

 

Nawiązując do tamtych wydarzeń, marszałek Sejmu zaznaczyła, że władze ZSRR próbowały wymusić na Litwie cofnięcie deklaracji niepodległości. - Ostatnią próbą utrzymania władzy radzieckiej na Litwie była interwencja wojsk sowieckich na początku 1991 roku. Polacy stanęli wtedy ramię w ramię z Litwinami zarówno w obronie Sejmu Republiki Litewskiej, jak i w obronie wieży telewizyjnej. To był wielki protest przeciwko sytuacji politycznej na Litwie, Łotwie, Estonii, czyli w krajach, które wtedy wchodziły w skład Związku Sowieckiego - podkreśliła Witek.

Litwa ważnym partnerem Polski

Dodała, że był to jasny przekaz dla świata świadczący o sile wspólnoty i pragnieniu jedności naszych państw. Marszałek zaznaczyła, że Litwa jest najważniejszym partnerem Polski. Oba kraje łączy wiele inicjatyw infrastrukturalnych i politycznych. - Polska, zdając sobie sprawę z wagi bezpieczeństwa energetycznego dla zachowania suwerenności, wspiera Litwę w synchronizacji jej systemów elektroenergetycznych z obszarem Europy kontynentalnej. Jednym z fundamentów bezpieczeństwa energetycznego jest polsko-litewski gazociąg GIPL - powiedziała marszałek.

Elżbieta Witek, mówiąc o aktualnej sytuacji geopolitycznej, zwróciła też uwagę, że walczącej Ukrainie musi zostać udzielona wszelka pomoc. - Polska i Litwa mówią jednym głosem w sprawie kontynuowania wsparcia dla ogarniętej wojną Ukrainy. Pomoc powinna być prowadzona we wszystkich wymiarach: militarnym, politycznym, finansowym, humanitarnym i dyplomatycznym - mówiła marszałek Sejmu. Dodała, że "należy dołożyć wszelkich starań, aby Ukraina odparła rosyjską agresję".

Podkreśliła, że Polska i Litwa mają taki sam pogląd na sytuację geopolityczną w Europie oraz na zagrożenie płynące ze strony Rosji.

Dziś po południu marszałek Elżbieta Witek spotka się z premier Litwy Ingridą Szimonyte, przewodniczącą litewskiego parlamentu Viktoriją Czmilyte-Nielsen oraz litewskimi Polakami. Z kolei jutro weźmie udział w uroczystym posiedzeniu litewskiego parlamentu z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości oraz spotka się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.


IAR/dad

Polska i Słowacja gotowe przekazać myśliwce MiG-29 Ukrainie

09.03.2023 17:06
Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN International wskazał, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji. Dodał, że Ukraina w przyszłości otrzyma samoloty F-16. - Jeśli chodzi o przekazanie przez Polskę samolotów Ukrainie, to nie będzie jakaś duża liczba, z całą pewnością nie będzie ona odpowiadać liczbie przekazanych czołgów - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot odnosząc się do tych zapowiedzi.  

Rosja musi czekać z atakami na Ukrainę na wyprodukowanie nowych pocisków

10.03.2023 11:10
Odstęp pomiędzy kolejnymi rosyjskimi uderzeniami dalekiego zasięgu na Ukrainę rośnie, bo Rosja musi teraz najpierw zgromadzić masę krytyczną nowo wyprodukowanych pocisków - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

Gruziński parlament odrzucił ustawę o "agentach zagranicznych", która wywołała falę protestów

10.03.2023 12:00
Gruzińscy parlamentarzyści w drugim czytaniu, które odbyło się w piątek, zagłosowali przeciwko ustawie o "agentach zagranicznych". Stało się tak po tym, jak rządząca partia Gruzińskie Marzenie wycofała swoje poparcie dla ustawy - informuje agencja Reutera, powołując się na stronę internetową gruzińskiego parlamentu.