Redakcja Polska

Rosja musi czekać z atakami na Ukrainę na wyprodukowanie nowych pocisków

10.03.2023 11:10
Odstęp pomiędzy kolejnymi rosyjskimi uderzeniami dalekiego zasięgu na Ukrainę rośnie, bo Rosja musi teraz najpierw zgromadzić masę krytyczną nowo wyprodukowanych pocisków - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
Audio
  • Trwają starcia w Bachmucie, a ostrzelane przez pociski ukraińskie miasta przywracają funkcjonowanie infrastruktury elektrycznej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Liczba ofiar śmiertelnych ostrzału przystanku w Chersoniu wzrosła do czterech
Liczba ofiar śmiertelnych ostrzału przystanku w Chersoniu wzrosła do czterechPAP/EPA/IVAN ANTYPENKO

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że w czwartek Rosja przeprowadziła falę co najmniej 80 uderzeń dalekiego zasięgu na ukraińską infrastrukturę krytyczną, używając do tego pociski manewrujących, pocisków obrony powietrznej w roli pocisków ziemia-ziemia, irańskich dronów jednokierunkowych oraz niezwykle dużą liczbę hipersonicznych pocisków balistycznych odpalanych z powietrza.

Jak wskazano, była to pierwsza duża fala uderzeń dalekiego zasięgu od 16 lutego i prawdopodobnie jedna z największych od grudnia 2022 roku, a ukraińskie władze poinformowały o co najmniej 11 zabitych cywilach.

"Odstęp między falami uderzeń prawdopodobnie rośnie, ponieważ Rosja musi teraz zgromadzić masę krytyczną nowo wyprodukowanych pocisków bezpośrednio z zakładów przemysłowych, zanim będzie mogła przeprowadzić wystarczająco mocne uderzenia, aby przytłoczyć ukraińską obronę powietrzną" - oceniono. 


PAP/dad

Ograniczenie zużycia energii UE. Jest wstępne porozumienie

10.03.2023 08:37
Jak relacjonuje brukselska korespondentka Polskiego Radia, jest wstępne porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 11,7 procent do 2030 roku.

Elżbieta Witek w Wilnie: Polska i Litwa jednym głosem ws. szerokiego wsparcia dla Ukrainy

10.03.2023 11:39
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przemawiała w Wilnie podczas posiedzenia Sejmu Republiki Litewskiej z okazji obchodzonego w tym kraju dnia niepodległości. Jak zaznaczyła, Polska i Litwa "mówią jednym głosem w sprawie kontynuowania wsparcia dla ogarniętej wojną Ukrainy". Zaznaczyła przy tym, że "pomoc powinna być prowadzona we wszystkich wymiarach: militarnym, politycznym, finansowym, humanitarnym i dyplomatycznym".  

Gruziński parlament odrzucił ustawę o "agentach zagranicznych", która wywołała falę protestów

10.03.2023 12:00
Gruzińscy parlamentarzyści w drugim czytaniu, które odbyło się w piątek, zagłosowali przeciwko ustawie o "agentach zagranicznych". Stało się tak po tym, jak rządząca partia Gruzińskie Marzenie wycofała swoje poparcie dla ustawy - informuje agencja Reutera, powołując się na stronę internetową gruzińskiego parlamentu.