Redakcja Polska

Polskie służby rozbiły rosyjską siatkę szpiegowską. Jej celem była infrastruktura krytyczna

16.03.2023 11:06
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zatrzymani podejrzewani są o prowadzenie działań wywiadowczych przeciwko Polsce oraz przygotowywanie aktów dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu. To cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Sześciu z nich zostało aresztowanych. Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Audio
  • Polskie służby rozbiły rosyjską siatkę szpiegowską. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
ABW
ABWabw.gov.pl

Materiał dowodowy wskazuje, że grupa prowadziła monitoring tras kolejowych, a do jej zadań należało m.in dokumentowanie transportów z uzbrojeniem dla Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla tego kraju. Funkcjonariusze ABW zatrzymali kamery, sprzęt elektroniczny i nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą.

Informacje ABW pokazują, że grupie zlecano też działania propagandowe w celu zdestabilizowania relacji polsko-ukraińskich, podsycania i rozbudzania w Polsce nastrojów wrogich wobec państw Paktu Północnoatlantyckiego oraz atakowania polityki rządu wobec Ukrainy. ABW ma dowody, że podejrzani byli wynagradzani przez rosyjskie służby specjalne. Członkowie grupy otrzymywali systematycznie wypłaty za realizowane zadania.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w Programie Pierwszym Polskiego Radia pytany w czwartek, czy może potwierdzić te informacje odparł, że "jeżeli mamy do czynienia z siatką szpiegowską, to oczywiście ci ludzie zbierają informacje w jakimś określonym celu". Zwrócił uwagę, że skoro Ukraina została zaatakowana przez Rosję, a Polska została zaatakowana poprzez atak hybrydowy z terytorium Białorusi, to "mamy do czynienia z taką sytuacją, że ci ludzi działają na skodę naszego kraju".

Sukces polskich służb

- Chciałbym podkreślić wielki sukces, jaki osiągnęli funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdyż cała ta siatka szpiegowska została rozpracowana. To niewątpliwie dowód tego, że polskie służby działają na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju w sposób bardzo sprawny - powiedział Błaszczak.

Dodał, że nie ulega żadnej wątpliwości, że żyjemy w czasach, w których Rosja postanowiła odtworzyć swoje imperium. - Takie imperium zawsze było groźne dla Polski, czy było białe, czy czerwone, czy teraz putinowskie - stwierdził.

Dopytywany, czy ta grupa mogła stwarzać poważne zagrożenie dla infrastruktury krytycznej powiedział, że "oczywiście, że tak". - To była grupa szpiegowska, grupa ludzi, którzy zbierali informacje na rzecz tych, którzy zaatakowali Ukrainę - powiedział. - Zagrożenie było realne - ocenił.

Spotkanie z dyrektorem CIA

Błaszczak był też pytany, czy tej sprawy dotyczyła środowa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z dyrektorem CIA Williamem J. Burnsem. - To spotkanie, wizyta dotyczyła współpracy Polski z USA jeżeli chodzi o bezpieczeństwo; tu wymiar jest bardzo szeroki. Mamy bardzo ścisłą współpracę z USA, również wojskową - odpowiedział. Wskazał, że w Polsce stacjonuje ponad 10 tys. żołnierzy amerykańskich.

Odpowiadając na kolejne pytania wicepremier wskazał, że rozbicie siatki było efektem pracy polskich służb. - Natomiast my koordynujemy nasze działania z sojusznikami, przede wszystkim z NATO - dodał. - Bezpieczeństwo jest możliwe do zapewnienia wtedy, kiedy jest dobra współpraca - zaznaczył.

Błaszczak potwierdził jednocześnie, że takich grup może działać więcej na terytorium Polski. - W związku z tym chciałbym zwrócić się do naszych słuchaczy, żeby reagowali w sytuacji, kiedy zobaczą zachowanie dziwne, np. fotografowanie obiektów dotyczących infrastruktury wojskowej. Proszę o reagowanie, o powiadomienie polskich służb, żeby nie dopuszczać do tego, żeby takie ryzyko było potęgowane - zaapelował.

Szpiegowali ważne trasy i węzły kolejowe

RMF FM podało, że zatrzymani to cudzoziemcy zza naszej wschodniej granicy. Mieli pracować na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. - Agenci ABW zatrzymali ich w związku z odkryciem na ważnych trasach i węzłach kolejowych ukrytych kamer, które rejestrowały ruch na torach i transmitowały obraz do sieci - podano.

RMF FM podało, że chodzi głównie o odcinki tras kolejowych w województwie podkarpackim m.in. w okolicach lotniska w Jasionce, które jest głównym punktem przerzutowym zachodniej broni i amunicji dla Ukrainy.

"W związku z tą akcją w stan podwyższonej gotowości postawiono funkcjonariuszy służb i policji. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, szczególną uwagę mundurowi poświęcają zabezpieczaniu ważnych strategicznie tras kolejowych w Polsce, a także wzmocniono ochronę kluczowych obiektów infrastruktury krytycznej" - napisano.

Jak poinformował zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, oświadczenie w sprawie tych doniesień zostanie przedstawione w czwartek. 

"W dniu jutrzejszym minister koordynator oraz Szef MSWiA Mariusz Kamiński wygłosi oświadczenie dla mediów, w którym odniesie się do doniesień RMF24.pl. Konferencja o godzinie 11 w MSWiA" - napisał na Twitterze.


PAP/IAR/PR1/dad

ISW: Ukraina będzie mogła użyć MiG-ów obiecanych przez Polskę podczas kontrofensywy

15.03.2023 09:33
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną zwraca w środę uwagę na zapowiedziane przez Polskę przekazanie Ukrainie MiGów-29; wskazuje, że lotnictwo ukraińskie operuje tymi samolotami, więc Ukraina będzie mogła użyć ich podczas kontrofensywy, jeśli zostaną dostarczone na czas.

Biały Dom popiera decyzję Polski w sprawie przekazania Ukrainie MiG-ów-29

15.03.2023 11:01
Jeśli jakieś państwo chce dostarczyć myśliwce Ukrainie, z pewnością popieramy to, jeśli jest to suwerenna decyzja tego kraju - oświadczył we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Skomentował w ten sposób zapowiedzi polskich władz dotyczących przekazania samolotów MiG-29 Ukrainie.

Ukraińcy zamówili kolejną partę karabinków Grot. "To nie będzie śladowe zamówienie"

16.03.2023 09:41
Ukraińcy postanowili zamówić w fabryce w Radomiu kolejne egzemplarze karabinków Grot – poinformował w czwartek wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.