Redakcja Polska

Ukraińcy zamówili kolejną partę karabinków Grot. "To nie będzie śladowe zamówienie"

16.03.2023 09:41
Ukraińcy postanowili zamówić w fabryce w Radomiu kolejne egzemplarze karabinków Grot – poinformował w czwartek wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.
Ukraina zamówiła karabinki Grot.
Ukraina zamówiła karabinki Grot.MON

Mariusz Błaszczak został poproszony przez Program Pierwszy Polskiego Radia o komentarz do doniesień portalu onet.pl na temat polskich karabinków Grot. N początku marca Onet napisał, że karabinki, które m.in. używa ukraińskie wojsko są "obarczona tyloma wadami, co powoduje, że żołnierz traci do niej zaufanie". - Takie awarie i zacięcia karabinka w krytycznych momentach walki oznaczają dla żołnierza nawet zagrożenie śmiercią - podkreślił portal.

Wicepremier ocenił, że publikacja Onetu, "to kolejny atak portalu, którego właścicielem jest kapitał niemiecko-szwajcarski". - Mam dobrą wiadomość dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Ukraińcy postanowili zamówić w fabryce w Radomiu (w Fabryce Broni "Łucznik" – przyp.red.) kolejne egzemplarze Grotów. Myślę, że to jest najlepsza odpowiedź na te wszystkie publikacje - mówił Błaszczak.

"To nie będzie śladowe zamówienie"

Nie podał wielkości zamówienia. Zapewnił jednocześnie, że "to nie będzie śladowe zamówienie". Na pytanie, czy zamówienie jest pewne odpowiedział: "Tak, już jest pewne".

W 2022 r., po inwazji Rosji na Ukrainę, pewna liczba Grotów została przekazana żołnierzom ukraińskim w ramach udzielanej przez Polskę pomocy sprzętowej. Ponadto nieznana liczba Grotów została sprzedana dowództwu Sił Specjalnych USA, a także nieznanemu państwu z regionu Afryki wschodniej.

MSBS Grot

5,56 mm karabinek szturmowy Grot, który został opracowany przez Fabrykę Broni Łucznik w Radomiu we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, powstał w efekcie projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) realizowanego w ramach programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki (ZISW) TYTAN.

Modułowa konstrukcja zapewnia możliwość szybkiego dostosowania do potrzeb użytkownika, a karabinek może występować w wielu konfiguracjach i wersjach, zarówno w układzie klasycznym jak i bezkolbowym. Pierwsze egzemplarze MSBS Grot weszły na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej w 2017, a od 2019 r. wchodzą również na wyposażenie wojsk operacyjnych.


PAP/IAR/PR1/dad

Europejski Bank Inwestycyjny stworzy fundusz na odbudowę Ukrainy? Polska jest "za"

14.03.2023 14:46
Jak przekazała przebywająca w Brukseli minister finansów Magdalena Rzeczkowska, Polska popiera pomysł stworzenia funduszu przez Europejski Bank Inwestycyjny na odbudowę Ukrainy. Chodzi o szybką odbudowę zniszczonej infrastruktury krytycznej i umożliwienie funkcjonowania tego kraju. - To krok w dobrą stronę - dodała minister.

Biały Dom popiera decyzję Polski w sprawie przekazania Ukrainie MiG-ów-29

15.03.2023 11:01
Jeśli jakieś państwo chce dostarczyć myśliwce Ukrainie, z pewnością popieramy to, jeśli jest to suwerenna decyzja tego kraju - oświadczył we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Skomentował w ten sposób zapowiedzi polskich władz dotyczących przekazania samolotów MiG-29 Ukrainie.

Wizyta szefa polskiej dyplomacji w Wietnamie. Celem zwiększenie współpracy gospodarczej

16.03.2023 09:23
Dwustronna współpraca jest głównym tematem rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski i Wietnamu. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau jest od wtorku w Hanoi. To część jego podróży do Azji.