Redakcja Polska

Słowacki rząd zdecydował - przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29

17.03.2023 15:57
- Słowacki rząd zdecydował o przekazaniu Ukrainie trzynastu myśliwców MiG-29 - poinformował po posiedzeniu gabinetu premier Eduard Heger. - Myśliwce będą wykorzystywane do ochrony ukraińskich obywateli - podkreślił szef rządu.
Słowacki MiG-29A
Słowacki MiG-29Ahttps://twitter.com/visegrad24/status/1636659196589486081

Minister obrony Jaroslav Naď powiedział, że podjęta dziś jednogłośnie decyzja kończy ponad półroczne międzynarodowe konsultacje w sprawie przekazania myśliwców, które strona słowacka prowadziła z Ukrainą i swoimi sojusznikami - w tym z Polską.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nasz kraj jest w trakcie wysyłania myśliwców MiG-29 na Ukrainę. W ciągu najbliższych dni zostaną przekazane cztery samoloty - pozostałe są w tej chwili serwisowane i później będą sukcesywnie przekazywane. Ukraińcy są w stanie ich używać bez przeszkolenia, ponieważ ukraińska armia też takimi dysponuje. - W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty w pełnej sprawności, pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane - powiedział Andrzej Duda w czwartek w Warszawie po rozmowie z prezydentem Czech Petrem Pavlem.

- Taka decyzja została najpierw podjęta przez nas wspólnie na poziomie najwyższych władz krajowych, następnie rząd podjął w tej kwestii specjalną uchwałę - przypomniał.

Ukraińcy dobrze znają MiG-i

Prezydent dodał, że "my tych MiG-ów mamy w zasobie jeszcze w tym momencie kilkanaście", samoloty są sprawne i nadal wykorzystywane do nadzoru nad polską przestrzenią powietrzną, ale "to są ostatnie lata ich funkcjonowania".

Zaznaczył, że MiGi-29 to "myśliwce, które dzisiaj są w stanie bez żadnego dodatkowego przeszkolenia obsługiwać piloci ukraińscy". - Będziemy sukcesywnie przekazywali (je) do dyspozycji Sił Zbrojnych Ukrainy - zapowiedział.

Andrzej Duda przypomniał, że miejsce MiG-ów zajmą samoloty z Korei Południowej - FA50, których pierwsze egzemplarze pojawią się w Polsce już w tym roku, a następnie - myśliwce F-35 zamówione w Stanach Zjednoczonych.

 
IAR/dad

Myśliwce MiG-29 dla Ukrainy. Ekspert: będą mogły z marszu wejść do walki

17.03.2023 08:33
- MiG-29 to maszyny, które ukraińscy piloci znają. Będą mogły one właściwie z marszu wejść do walki, stanowiąc szybkie ilościowe wsparcie dla ukraińskiego lotnictwa. Nie jest to jednak żaden skok jakościowy - powiedział ekspert "Wojska i Techniki" Andrzej Kiński.

Polska kupi od Amerykanów rakiety Hellfire. Kontrakt na dostarczenie 800 pocisków

17.03.2023 10:51
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że dobra opinia wystawiona Polsce przez amerykańską administrację jest oparta na faktach. W związku ze sprzedażą naszemu krajowi rakiet Hellfire w oficjalnym oświadczeniu amerykański Departament Stanu napisał, że Polska jest siłą napędową stabilności politycznej i rozwoju w Europie.

Polskie Radio dla Ukrainy kontynuuje działania na rzecz społeczności ukraińskiej

17.03.2023 12:25
17 marca mija rok od momentu uruchomienia przez Polskie Radio specjalnej anteny w języku ukraińskim. Polskie Radio dla Ukrainy to informacyjno-publicystyczno-muzyczna stacja, która jako jedna z pierwszych w Polsce rozpoczęła emisję specjalnych serwisów informacyjnych, skierowanych do przybywającej ukraińskiej społeczności. Projekt Polskiego Radia dla Ukrainy wciąż sukcesywnie poszerza swoją ofertę programową i dostarcza rzetelnej oraz obiektywnej informacji uchodźcom z Ukrainy.