Redakcja Polska

Polska kupi od Amerykanów rakiety Hellfire. Kontrakt na dostarczenie 800 pocisków

17.03.2023 10:51
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że dobra opinia wystawiona Polsce przez amerykańską administrację jest oparta na faktach. W związku ze sprzedażą naszemu krajowi rakiet Hellfire w oficjalnym oświadczeniu amerykański Departament Stanu napisał, że Polska jest siłą napędową stabilności politycznej i rozwoju w Europie.
Pocisk AGM-114 Hellfire ma wielozadaniową zdolność precyzyjnego uderzenia w wiele celów i może być wystrzeliwany z wielu platform powietrznych, morskich i naziemnych, w tym dronów MQ-1 Predator i MQ-9 Reaper
Pocisk AGM-114 Hellfire ma wielozadaniową zdolność precyzyjnego uderzenia w wiele celów i może być wystrzeliwany z wielu platform powietrznych, morskich i naziemnych, w tym dronów MQ-1 Predator i MQ-9 ReaperObraz Aaron z Pixabay / Licencja Pixabay

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz podkreślił, że ocena Amerykanów jest oparta na rzeczywistości, a nie opiniach nieprzychylnych Polsce. - Eksperci z Departamentu Stanu muszą widzieć rzeczywistość taką, jaka ona jest, i stwierdzają po prostu gołe, nagie fakty. Jeśli odrzemy te fakty z narośli politycznej, którą część komentatorów nieprzychylna prezydentowi czy rządowi próbuje stworzyć, to jest kreowana rzeczywistość, jakoby w Polsce było źle - mówił Marcin Przydacz.

- Polska rzeczywiście jest dostarczycielem bezpieczeństwa i stabilności w tej części świata, od wielu miesięcy i lat, od kryzysu na granicy z Białorusią, gdzie Łukaszenka celowo wysyłał migrantów, przez Afganistan, czy teraz wojnę na Ukrainie - stwierdził Przydacz.

Jak mówił, "bez względu na to, jak postrzegamy aktualne wyzwania gospodarcze, związane z inflacją, to tutaj są zdrowe płuca Europy". - Polska gospodarka jest zdrowa, Polacy są pracowitym narodem, chcemy dogonić światową czołówkę - stwierdził. - W Europie znajdują się politycy, którym może z uwagi na własne poglądy lewicowe, liberalne, nie podoba się centroprawicowy rząd w Polsce, a może nie podoba się to, że Polska tak dobrze rozwija się gospodarczo, bo budzi to pewnego rodzaju zazdrość - mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Rząd Stanów Zjednoczonych zatwierdził wczoraj sprzedaż Polsce 800 rakiet powietrze-ziemia Hellfire o wartości do 150 milionów dolarów i skierował wniosek w tej sprawie do Kongresu. W pociski te zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149. Głównym wykonawcą projektu ze strony amerykańskiej będzie koncern Lockheed Martin.

AGM-114R2 to jeden z nowszych wariantów naprowadzanych laserowo precyzyjnych przeciwpancernych pocisków Hellfire. Są one najczęściej używane przez śmigłowce AH-64 Apache i drony MQ-9 Reaper. Polska zamówiła oba te systemy.


IAR/dad

Prezydent Andrzej Duda: w najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29

16.03.2023 18:17
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nasz kraj jest w trakcie wysyłania myśliwców MiG-29 na Ukrainę. W ciągu najbliższych dni zostaną przekazane cztery samoloty - pozostałe są w tej chwili serwisowane i później będą sukcesywnie przekazywane. Ukraińcy są w stanie ich używać bez przeszkolenia, ponieważ ukraińska armia też takimi dysponuje.

Myśliwce MiG-29 dla Ukrainy. Ekspert: będą mogły z marszu wejść do walki

17.03.2023 08:33
- MiG-29 to maszyny, które ukraińscy piloci znają. Będą mogły one właściwie z marszu wejść do walki, stanowiąc szybkie ilościowe wsparcie dla ukraińskiego lotnictwa. Nie jest to jednak żaden skok jakościowy - powiedział ekspert "Wojska i Techniki" Andrzej Kiński.

Wizyta prezydenta Czech w Polsce. Marcin Przydacz: pokazuje naszą rolę w regionie

17.03.2023 12:00
- Petr Pavel powiedział na konferencji prasowej, że stosunki polsko-czeskie są najlepsze w historii. Myślę, że tak w rzeczywistości jest - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP. W opinii Marcina Przydacza wizyta nowego prezydenta Czech w Polsce pokazuje rolę, jaką nasz kraj pełni w regionie.