Redakcja Polska

Francja jako jedyna w UE blokuje finansowanie amunicji dla Ukrainy. "To blamaż"

28.04.2023 13:53
W blokowaniu finansowania przez UE amunicji dla Ukrainy Francja jest osamotniona wobec pozostałych 26 państw - przekazało PAP źródło unijne. "Wszyscy chcą się dogadać z Paryżem, który jednak nie jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć, o co mu chodzi" – powiedział wysoki rangą dyplomata z UE.
Amunicja - zdjęcie ilustracyjne
Amunicja - zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Sergei Telenkov

Chodzi o finansowanie przez UE dostaw potrzebnej Ukrainie amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. W Europie produkują ja Polska, Niemcy i Francja. Jednak Niemcy w produkcji korzystają z fabryk zlokalizowanych poza UE, w Wielkiej Brytanii.

Francja postuluje tymczasem, aby finansować dostawy amunicji, która jest produkowana tylko i wyłącznie w UE. To oznacza blokadę decyzję, która wymaga jednomyślności 27 państw UE. - Czekamy na ostatnią deskę ratunku, którą ma przedstawić sprawująca prezydencję w UE Szwecja. Szwedzi są już sfrustrowani tą sytuacja. Blokującym decyzję jest nadal Francja. W zasadzie sprzeciw Francji jest wymierzony głównie w Niemcy, które mają zakłady produkujące amunicję w Wielkiej Brytanii – powiedział PAP jeden z unijnych dyplomatów.

"To blamaż"

- Wojna trwa, Ukraina broni się i dostawy muszą być szybkie. Tymczasem sprawa stoi w miejscu. Wszyscy chcą się dogadać z Francją, ale okazuje się to całkowicie niemożliwie. To już jest blamaż -  dodał.

Decyzja o sfinansowaniu przez UE dostaw amunicji na Ukrainę zapadła w marcu na szczycie w Brukseli. Potrzebne na to 2 mld euro mają pochodzić z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju. O dostawy amunicji apelował wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas swojej wizyty w Brukseli.

Porozumienie polityczne ze szczytu UE musi być jednak przekształcone w dokument o charakterze prawnym, a to wymaga jednomyślności wszystkich państw. Rozmowy w tej sprawie trwają.

Z kwoty 2 mld euro połowa ma być przeznaczona na refundację kosztów dostaw amunicji z magazynów państw członkowskich, a druga część - na wspólne zamówienia w europejskim przemyśle, czyli de facto w Polsce, Francji i Niemczech. Polska jest największym producentem tej amunicji.


PAP/dad

Polki obejmą ważne stanowiska w Radzie Europejskiej

28.04.2023 07:55
Ważne stanowiska kierownicze dla Polek w Radzie Unii Europejskiej. Agnieszka Bartol będzie od 1 maja dyrektorem generalnym w Unijnej Radzie, a Małgorzata Wenerska-Craps dyrektorem – informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

W 2008 roku Niemcy i Francja zablokowały Ukrainę w drodze do NATO. "Putin to wykorzystał"

28.04.2023 12:33
Podczas szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 r. Francja i Niemcy zablokowały Ukrainę i Gruzję na drodze do członkostwa w Sojuszu. – Putin to wykorzystał i zaatakował Gruzję, później Ukrainę. Gdyby posłuchano wtedy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wielce prawdopodobne, że Rosja nie odważyłaby się zaatakować tych państw – powiedział w programie #Jedziemy” w TVP Info szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz.