Redakcja Polska

W 2008 roku Niemcy i Francja zablokowały Ukrainę w drodze do NATO. "Putin to wykorzystał"

28.04.2023 12:33
Podczas szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 r. Francja i Niemcy zablokowały Ukrainę i Gruzję na drodze do członkostwa w Sojuszu. – Putin to wykorzystał i zaatakował Gruzję, później Ukrainę. Gdyby posłuchano wtedy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wielce prawdopodobne, że Rosja nie odważyłaby się zaatakować tych państw – powiedział w programie #Jedziemy” w TVP Info szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz.
Marcin Przydacz
Marcin PrzydaczJakub Szymczak/KPRP

Przydacz był pytany, czy podczas szczytu NATO w Wilnie w lipcu podniesiona zostanie sprawa członkostwa Ukrainy, a także być może Gruzji w NATO. – Myślę, że duża część dyskusji na szczycie NATO w Wilnie będzie poświęcona Ukrainie i jej przyszłości. My uważamy, że trzeba wykonać pewne kroki naprzód. Nie jest tajemnicą, że są też tacy sojusznicy, którzy wstrzymują te konie i mówią: spokojnie, nie możemy nic takiego ogłaszać – odpowiedział Przydacz.

– Jest szansa na to, żeby wykonać pozytywne kroki; wcale nie mówię, że na pewno dojdzie do superprzełomu, ale uważam, że krok naprzód należy wykonać, bo inaczej Rosja może odebrać to jako słabość Sojuszu – dodał Przydacz.

Szczyt NATO w Bukareszcie

Dziennikarz zapytał też Przydacza o szczyt NATO, który odbył się w 2008 r. w Bukareszcie. Sojusz nie zaoferował wtedy Planu Działań na rzecz Członkostwa Gruzji i Ukrainie z powodu sprzeciwu Francji i Niemiec (mimo poparcia USA i Polski). – Nasze stanowisko było i jest jasne. Lech Kaczyński reprezentując Polskę na szczycie NATO w Bukareszcie jasno i twardo opowiadał się, że jeżeli chcemy być bezpieczni, musimy mieć na natowskim pokładzie Gruzję i Ukrainę – zaznaczył.

Przypomniał, że na skutek blokady Niemców i Francji do rozszerzenia NATO nie doszło. – Putin wykorzystał to i zaatakował Gruzję, a parę lat później – Ukrainę. Wielu ekspertów mówi, że gdyby nie ta zła decyzja, gdyby posłuchano Lecha Kaczyńskiego i Ukraina dostałaby szansę na wejście do NATO, byłoby wielce prawdopodobne, że Rosja nie odważyłaby się na zaatakowanie tych państw – mówił. Jak ocenił, gdyby się tak stało, "być może dzisiaj żylibyśmy w zupełnie innej rzeczywistości, bez obawy wojny".


Źródło: TVP.Info

Marek Wałkuski wziął córkę do pracy. Gdy Nina chciała zadać pytanie Bidenowi, ten zaprosił ją do Gabinetu Owalnego

28.04.2023 09:35
W USA w czwartek 27 kwietnia obchodzony był dzień, w którym tradycyjnie zabiera się swoje dzieci do pracy, by mogły zobaczyć, czym zajmują się rodzice. Nie inaczej było w przypadku dziennikarzy relacjonujących na co dzień wydarzenia w Białym Domu, w tym także korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego. Dla jego córki wydarzenia przyjęły niecodzienny obrót i zaowocowały niespodziewaną przygodą.

Nocne rosyjskie ataki rakietowe na ukraińskie miasta. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

28.04.2023 11:18
Liczba ofiar nocnego ostrzału Humania w obwodzie czerkaskim wzrosła do 20. Wśród zabitych są dzieci. Rosjanie wystrzelili na terytorium Ukrainy ponad 20 rakiet. Atakowali też za pomocą dronów. W wyniku ataków ucierpiały także inne miasta. Wśród ofiar śmiertelnych jest co najmniej troje dzieci z Humania i Dniepra. W drugim z tych miast pocisk zabił trzyletnią dziewczynkę i młodą kobietę, prawdopodobnie matkę dziecka.