Redakcja Polska

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył życzenia Polakom z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

03.05.2023 09:11
W imieniu Stanów Zjednoczonych składam najlepsze życzenia narodowi polskiemu, który świętuje rocznicę uchwalenia swojej pierwszej konstytucji 232 lata temu - przekazał w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Antony Blinken
Antony Blinkenmartinbertrand.fr/shutterstock

Tak jak mówił prezydent USA Joe Biden podczas swojej wizyty w Warszawie w lutym, w momentach wielkiego wstrząsu i niepewności, najważniejsze to wiedzieć za czym się opowiadamy i kto nas wspiera, to naprawdę ma znaczenie - przypomniał Antony Blinken w oświadczeniu opublikowanym na stronie Departamentu Stanu.

"Polacy wiedzą to lepiej niż większość i to jest prawdziwe znaczenie solidarności" - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

USA są dumne z bycia przyjacielem, partnerem i sojusznikiem Polski, z bliskiej współpracy w obronie wolności przed tyranią i agresją, we wspieraniu Ukrainy, nakładaniu konsekwencji na Rosję i wzmacnianiu naszego bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO - wyliczył Blinken.

"Opierając się na naszych wspólnych wartościach, stajemy się silniejsi i odnosimy sukcesy dzięki współpracy w ważnych kwestiach, jak czysta i niezawodna energetyka i rozwój relacji gospodarczych" - dodał sekretarz stanu. Z niecierpliwością oczekuję dalszego rozwoju naszej współpracy i przyjaźni w nadchodzącym roku - zakończył Antony Blinken.


PAP/ho

Prezydent podziękował działaczom polonijnym. Wręczył odznaczenia państwowe

02.05.2023 15:15
Prezydent podziękował Polakom mieszkającym za granicą za pomoc rodakom, krzewienie polskości w swoich środowiskach oraz rozpowszechnianie polskiego języka i kultury. Andrzej Duda na dziedzińcu Belwederu wręczył odznaczenia państwowe dla najbardziej zasłużonych działaczy polonijnych.

Konstytucja 3 maja - genialna samoograniczająca się rewolucja

03.05.2023 08:28
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne.